schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

“Pan Tadeusz” wraca do gminy Zagrodno – z aktorami

Przez   /   20/07/2022  /   No Comments

21 sierpnia o godzinie 17 Krakowski Teatr Komedia zagra na zamku w Grodźcu spektakl “Pan Tadeusz z M3″.  To dowcipna historyjka o perturbacjach wywołanych niezwykłym pojawieniem się tytułowego bohatera poematu Adama Mickiewicza na jednym z współczesnych osiedli. I przypomnienie, że po II wojnie światowej w pobliskim Zagrodnie odnaleziono autograf “Pana Tadeusza” wraz z resztą skarbów Biblioteki Ossolineum. 

Na spektakl – wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (504 051 022).

Pewnego dnia, na jednym z osiedli, wprost z książki zjawia się w Pan Tadeusz. Na początku domownicy są przerażeni i chcą pozbyć się intruza. Najpierw biorą go hydraulika, później za obłąkanego uciekiniera z zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych, żeby w końcu przekonać się do jego obecności. Rodzina, którą nawiedził bohater mickiewiczowskiej epopei to Ewa i Jacek Soplicowie oraz ich córka Zofia – uczennica klasy maturalnej. Rodzinę co rusz odwiedza ich dość wścibska sąsiadka – młoda wdowa – Telimena Wiśniewska. Obecność pana Tadeusza nastręcza rodzinie Sopliców wielu kłopotów. Na początku próbują ukryć niechcianego gościa, później z konieczności muszą go ujawnić sąsiadce Telimenie. Kłopot w tym, że pan Tadeusz mówi wyłącznie wierszem -13 zgłoskowcem. Początkowe próby nauczenia go mówienia „prozą”, czyli normalnie, pełzną na niczym. Pan Tadeusz, mimo kłopotów, które sprawia swoją osobą, pomaga rodzinie Sopliców, m.in. pokochać się na nowo – jako bohater romantyczny, a jako patriota – opowiada Im o historii powstania hymnu Polski, o trudach jakie podejmowali Polacy dążąc do niepodległości… Magia epopei trwa i po Panu Tadeuszu zjawiają się Telimena, prosto ze spaceru po lesie oraz XIX wieczna Zosia. W całą historię został „wplątany” Zenon – prawdziwy hydraulik, który również łączy przeszłość ze współczesnością. Mimo, iż sąsiadka Telimena komplikuje nieco i tak dziwną codzienność państwa Sopliców, to historia, w każdym ze swoich wątków, kończy się pomyślnie.

Autor: Jan Jakub Należyty
Reżyseria: Jarosław Witaszczyk
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żukrowska -Należyty
Obsada: Agata Darnowska, Ewa Romaniak, Jan Mancewicz, Marcin Zarzeczny/Adrian Gawlik

Przeczytaj też: “Bezcenne rękopisy znalezione w oborze w Zagrodnie

Przeczytaj też: ” Człowiek, który ocalił “Pana Tadeusza” przed Rosjanami”

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraz_2022-08-10_120001752

Noc na zamku Grodziec – pod rojem perseidów

Read More →