AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Za odważnymi inwestycjami idzie rozwój gminy Zagrodno

Przez   /   19/05/2023  /   2 Comments

Rekordowy budżet i rekordowe inwestycje gminy Zagrodno. O zaplanowanych – na 2023 i kolejne lata – inwestycjach w rozmowie z wójt gminy Zagrodno Karoliną Bardowską.

Gmina Zagrodno odnotowała niewątpliwy sukces. Takiego budżetu chyba jeszcze nigdy nie było? 32 259 040, 04 zł to rekordowa kwota.

- Zgadza się. Zestawienie inwestycji zaplanowanych na ten rok, jak i w wieloletniej prognozie finansowej to rekordowy budżet. To kwota o 10 mln przekraczająca dochody bieżące. Inwestycje na takie kwoty moi poprzednicy realizowali w ciągu kilku lat. Dziękuję Radzie Gminy Zagrodno za zgodność oraz jednomyślne głosowanie nad wieloletnią prognozą finansową oraz zmianami do budżetu. Tylko dzięki dobrej współpracy możemy osiągać cele – w przypadku tego budżetu to bardzo cenne.

Co to za inwestycje i dlaczego są tak ważne?

- Inwestycje są ważne, bo mieszkańcy na nie czekają. Teraz, gdy Zamek Grodziec dynamicznie się rozwija, to na pewne inwestycje czekają również turyści. Wiemy, że w pewnych sytuacjach trzeba działać bardzo szybko i nie ma miejsca na rozterki – uda się, czy się nie uda. Po prostu to robimy. Nigdy w historii gminy Zagrodno nie było tak ogromnych środków przeznaczonych na inwestycje. Dochody bieżące gminy to nieco ponad 21 mln zł.

Które inwestycje to te najważniejsze?

- Ogromna część tych środków zostanie zainwestowana w gospodarkę wodno-ściekową. Chcemy skanalizować gminę Zagrodno i zrobiliśmy już pierwszy krok. Za kilka dni podpiszemy umowę na budowę oczyszczalni ścieków. Kolejnym krokiem będzie utworzenie aglomeracji po to, by móc ubiegać się o środki z RPO na wybudowanie sieci – to będzie ogromna inwestycja. Chcemy rozwiązać problem, z jakim boryka się Zagrodno Osiedle i w pierwszej kolejności właśnie stamtąd skierować ścieki do nowej oczyszczalni. Musimy wybudować nowe ujęcie wody, by zabezpieczyć mieszkańców. Wykonaliśmy kosztowne prace przy studni obok Austina. Planujemy wybudować tam stację uzdatniania wody. Mieszkańcy Wojciechowa cierpią na notoryczne przerwy w dostawie wody, co jest spowodowane awariami starej sieci. Mamy na to rozwiązanie. Za chwilę wykonawca od oświetlenia zacznie stawiać nowe energooszczędne lampy – Jadwisin i Wojciechów w pierwszej kolejności. Wykonawca od chodnika w Zagrodnie czeka na organizacje ruchu, mają być postawione światła. Plac budowy jest przekazany, niedługo zacznie się wycinka drzew (oznaczonych, od strony zabudowań). Musimy dokończyć termomodernizację szkoły. Inwestycja się przedłuża nie z naszej winy. Robimy co możemy, by zakończyć i rozliczyć zadanie.

Milowe kroki już za gminą, ale równie potężne wyzwania jeszcze przed Panią i pani załogą.

- Zadania są poważne, niektóre wieloletnie. Przed wydziałem inwestycyjnym i finansowym bardzo dużo ciężkiej pracy. Gminę Zagrodno czekają niezwykłe wyzwania, ale wierzymy, że „gra jest warta świeczki”, bo mieszkańcy czekają na efekty. Każda inwestycja to wieloetapowy i odpowiedzialny proces, a tych inwestycji będzie bardzo dużo. Nie stoimy w miejscu. Za odważnymi inwestycjami będzie szedł rozwój gminy i zadowolenie mieszkańców – a na tym nam bardzo zależy.

Ambitne i angażujące zadania. Trzymamy kciuki za powodzenie i również czekamy na efekty tych wszystkich działań.

- Bardzo dziękuję.

Źródło: Sudety.pro

FOT. SUDETY.PRO

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. Matka pisze:

    Te dziadki jakby nie słuchali tych dwóch mącicieli i nie wetowali inwestycji które chciała prowadzić Pani Wójt to gmina była by już dawno bardziej zmodernizowana ,ciągłe kłótnie i weta zrobiły swoje.Gratulacje Pani Wójt ,że się Pani nie zniechęca a robi swoje dzieki temu mieszkańcom gminy będzie żyło się lepiej.

  2. Anonim pisze:

    rany boskie dobrze ze szpital w Legnicy sie rozrusał i pani dyrektor wrociła z Dubaju bo dziadkow z rady Zagrodna zaraz beda mieli pelne korytarze,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →