AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Przez Krzyż do Światła. Jubileusz biskupa Cichego

Przez   /   30/08/2013  /   No Comments

Nie tylko Rosjanie i Lech Wałęsa zapowiadają na połowę września swój przyjazd do Legnicy. Z zupełnie innych powodów w tym samym czasie wybierają się do nas  biskupi z Polski i z zagranicy.

Na cykl imprez z okazji 20. rocznicy wyjścia Sowietów  z Legnicy nałożą się bowiem inne jubileusze: sześćdziesięciolecie przyjęcia święceń prezbitariatu przez Tadeusza Rybaka – pierwszego biskupa legnickiego oraz piećdziesięciolecie kapłaństwa i 15-lecie przyjęcia sakry biskupiej przez ks. biskupa Stefana Cichego – obecnego ordynariusza diecezji.

W sobotę 14 września w katedrze legnickiej o g. 11,00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. jubileuszowa z okazji 60-lecia święceń prezbiteratu pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka oraz 50-lecia święceń prezbiteratu biskupa legnickiego Stefana Cichego. W tej eucharystii wezmą udział biskupi z Polski i z zagranicy oraz wielu zaproszonych gości

Diecezjalne uroczystości rozpoczną się jednak wcześniej. Już na 12 września w katedrze zaplanowano uroczysty koncert pod hasłem “Per Crucem ad Lucem” (początek o godz. 19:30). Tytuł koncertu nawiązuje do zawołania biskupa Cichego: “Przez Krzyż do Światła”. We wspomnianiach dla tygodnika “Niedziela” legnicki ordynariusz opowiadał o krzyżach, które towarzyszyły mu od wczesnego dzieciństwa. Jeden z pierwszych, wykuty z kamienia, stał w ogrodzie sąsiada. Inne poznawał jako ministrant podczas świątecznych procesji. Słowa “Per Crucem ad Lucem” wypisane były też nad wejściem do parafialnego kościółka, w którym w 1963 roku odprawiał prymicyjną mszę.

W jubileuszowym koncercie, przygotowanym specjalnie przez Huberta Kowalskiego – dyrygenta i kompozytora -  wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W programie wieczoru zamieszczono utwory napisane specjalnie na tę okazję.

Filharmonikom towarzyszyć będą chóry z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny oraz Parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Zgorzelcu pod dyrekcją Małgorzaty Duda.

Kuria serdecznie zaprasza wiernych do udziału w tych wydarzeniach.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2895 dni temu dnia 30/08/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 30, 2013 @ 10:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

224919920_206726384798048_1616434695568379364_n

Kolej wróci do Chocianowa. Rewitalizują linię nr 303

Read More →