wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Przedłuża się oczekiwanie w sprawie Szymańska vs Lca.pl

Przez   /   21/10/2019  /   No Comments

Już cały tydzień redakcja Lca.pl czeka na rozpatrzenie swego zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego w Legnicy, który na wniosek Ewy Szymańskiej nakazał usunąć tytuł i zdjęcie z artykułu o poparciu posłanki dla ustawy ułatwiającej budowę odkrywek węgla. Korzystne dla Ewy Szymańskiej postanowienie zapadło byłyskawicznie. Potem sprawa zaczęła się ślimaczyć.

11 października – dwa dni przed wyborami parlamentarnymi -  starająca się o reelekcję posłanka Ewa Szymańska (PiS) zwróciła się do Sądu Okręgowego w Legnicy o ocenzurowanie artykułu na portalu Lca.pl. Artykuł stawiał ją w niekorzystnym świetle, bowiem autorka tekstu ujawniła, że Szymańska jest jednym z posłów-wnioskodawców kontrowersyjnej specustawy górniczej, ułatwiającej powstawanie odkrywek węgla brunatnego na takich złożach jak legnickie. Sąd rozpatrzył pozew posłanki PiS-u w trybie wyborczym, jeszcze tego samego dnia.  Sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska uznała newsa Lca.pl za “agitację wyborczą” i nie dopatrzyła się “innego celu artykułu niż wpływ na preferencje wyborców”. Dlatego na podstawie art. 111 par. 1 kodeksu wyborczego nakazała usunąć z niego tytuł “Realne widmo odkrywki powraca dzięki posłom PiS” oraz zdjęcie Ewy Szymańskiej. Postanowienie i jego uzasadnienie zbulwersowały środowisko dziennikarskie. Interpretacja przepisów dokonana przez legnicki sąd stanowi poważne ograniczenie dla wolności prasy w Polsce i może uniemożliwić rzetelne informowanie społeczeństwa o ważnych wydarzeniach w okresie kampanii wyborczych.

Redakcja Lca.pl dostała 24 godziny na złożenie zażalenia do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu za pośrednictwem Sądu Okręgowego w Legnicy. Zadanie okazało się niełatwe, bo w legnickim sądzie w sobotę nie dyżurował nikt, kto mógłby przyjąć pismo. Ostatecznie po konsultacji z komisarzem wyborczym redaktorzy jeden egzemplarz wysłali pocztą, a dwa złożyli w sądzie w poniedziałek rano. We wtorek sąd zążadał wniesienienia w ciągu 24 godzin 30 złotych opłaty sądowej, o której w czasie przyjmowania pisma nikt nie informował. Opłata została wniesiona w środę. Ale w czwartek w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zażalenia na postanowienie z 11 października wciąż nie było. W piątek redakcja Lca.pl dostała pismo z Sądu Okręgowego w Legnicy. Sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska informowała, że dostrzegła błąd formalny w wydanym przez siebie postanowieniu (nie wpisała do niego danych protokolantki) i że sąd sprostował w postanowieniu “oczywistą niedokładość”.

To wszystko wydłuża oczekiwanie na prawomocną decyzję, która w trybie wyborczym powinna być znana w 48 godzin od wydania wyroku w pierwszej instancji.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 340 dni temu dnia 21/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 21, 2019 @ 9:32 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fundamenty-szubienicy-fot-maksym-mackiewicz

Złotoryja. Miasto szykuje szubienicę dla turystów

Read More →