AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Dookoła Grodźca spacerowali miłośnicy historii

Przez   /   21/10/2019  /   No Comments

Ponad setka piechurów w różnym wieku – od kilkuletnich szkrabów po seniorów – wzięła w niedzielę udział w II Marszu Historycznym po Grodźcu. Ich przewodnikiem był naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu i regionalista Wiesław Surówka. 

- To lekcja historii tej ziemi. Okazja, by na przykład przywołać pamięć mieszkańców leśniczówki zabitych przez Sowietów po ucieczce Herberta Dirksena z zamku – mówi Wiesław Surówka. Piękna pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a zasypany złotymi liśćmi Grodziec wyglądał przepięknie.  Zgodnie z zachętą organizatorów na wędrówkę zgłosiły się całe rodziny, często z psami.

Grupa wyruszyła z zamku w dół, obok siedemnastowiecznego kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzdłuż założonej ok. 1740 roku alei lipowej, pod ukryte w chaszczach ruiny wapiennika i upadową, którą górnicy kopalni Konrad w Iwinach schodzili pod ziemię po rudę miedzi. Po drodze Wiesław Surówka opowiadał o fascynującej historii wioski. Trasę wytyczono obok leśniczówki i remizy, przez Mniszą Górę i Witanówkę, ale ponieważ dla najmłodszych piechórów 10-kilometrowy marsz okazał się zbyt wyczerpujący, pętlę nieco skrócono. Były obiecane kiełbaski z ogniska i gorąca grochówka. Każdy uczestnik dostał od strażaków z Grodźca pamiątkowy dyplom.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-70917

Pies wytropił wandala, który zniszył policyjne radiowozy

Read More →