Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Poniemieckie” K. Kuszyk Legnicką Książką Roku

Przez   /   24/09/2020  /   No Comments

Legnicką Książką Roku 2019 został wydany przez wydawnictwo Czarne reportaż Karoliny Kuszyk “Poniemieckie” o relacjach pomiędzy polskością a obcością, ale przede wszystkim o tym, “jak biografie poniemieckich domów, rzeczy, cmentarzy splotły się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność”. Ze względu na pandemię laureatkę ogłoszono podczas efektownej, ale kameralnej gali transmitowanej w internecie.

Laureatka dziękowała ze sceny Kapitule, która doceniła jej pracę, i prezydentowi Legnicy, ale też osobom, które przyczyniły się do powstania “poniemieckiego”: Marcinowi Makuchowi Makuchowi, Janowi Brodeckiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu z Fundacji Historycznej Liegnitz.pl, Grażynie Humeńczuk z legnickiego Muzeum Miedzi, swoim rodzicom, mężowi i córce, która cierpliwie czekała, aż mama napisze książkę.

Kto powinien przeczytać książkę Karoliny Kuszyk? – Myślę, że wszyscy, którzy są zainteresowani historią regionu, ale też historią sprzed 1945 roku. Tę historię warto znać, bo jeśli się nie zna historii, to trudno pisać ciąg dalszy – mówiła podczas gali autorka “Poniemieckiego”.

Dzisiaj legniczanie będą mieli okazję spotkać się z Karoliną Kuszyk osobiście, zadać jej pytanie, posłuchać, co mówi, bo o godz. 18 reportażystka będzie gościem Kawiarenki Obywatelskiej działającej od czasu do czsu w Art Cafe Modjeska. Bezpłatne wejściówki na ten wieczór rozprowadza kasa Teatru Modrzejewskiej.

W tym roku w konkursie Legnicka Książka Roku nominowanych było – poza “Poniemieckim” Karoliny Kuszyk -  jeszcze pięć tytułów. To „Zarys dziejów kolei w Legnicy” Konrada Bysia i Marka Żaka, “Mało brakowało” Moniki B. Janowskiej, wspólna książka Zbigniewa Kraski, Mirosława Ratajczaka i Janiny Stasiak „Tutor: Bronisław Chyła: malarz, mistrz, mentor”. „Przygody skarpetek napisane przez dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Puchalskiego w Legnicy” pod opieką B. Scharfenstein-Kapuścińskiej oraz “Zapomniane obrazy: Łemkowszczyzna w fotografiach Johna Masleya z lat 1923 i 1938 – The forgottenimages” w wyborze, opracowaniu i redakcji Jerzego Starzyńskiego. Oprawę artystyczną gali stanowił występ legnickiego wokalisty Bartosza Rzepki.

Konkurs Legnicka Książka Roku odbył się po raz dziesiąty. Jest organizowany pod patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego przez Muzeum Miedzi oraz Legnicką Biblioteką Publiczną.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

images

Moje trzy grosze. Spóźniony wkurw

Read More →