Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Politycy PO obiecują, że za 5-6 lat pojedziemy S3 do Pragi

Przez   /   27/02/2015  /   No Comments

Przy okazji podpisania umowy na fragment S3 z Lubina do legnickiego węzła z A4, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna uspokaja, że rząd dogaduje się z Czechami co do kontynuacji trasy po drugiej stronie granicy. – Liczymy, że w 2020 lub 2021 roku dojedziemy do Pragi nie w 5 ale w 2,5-3 godziny – wtóruje mu poseł Robert Kropiwnicki.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już podpisane umowy z wykonawcami wszystkich pięciu fragmentów drogi ekspresowej od Nowej Soli do Legnicy. Dziś w Legnicy podpisała ostatnią z nich, na zadanie dotyczące S3 od węzła Lubin Południe do połączenia z autostradą A4. Przetarg na to zadanie wygrało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman S.A. Wartość umowy to 786 mln zł. Cały odcinek od Nowej Soli do Legnicy będzie kosztował więc 2,7 mld zł. Zakończenie prac i oddanie do ruchu jest planowane na koniec 2018 roku.

Trwają procedury przetargowe na odcinek Legnica – Bolków z obwodnicą Bolkowa. Za kilka tygodni GDDKiA ma być gotowe do podpisania umów także na tę inwestycję. Przewidywany koszt: ok 1,5 mld zł.

Pozostanie fragment z Bolkowa do Lubawki, mający według szacunków GDDKiA kosztować ok. 3 mld zł. Jego realizacja jest uzależniona od zaangażowania Czechów, którzy powinni równocześnie z Polakami przystąpić do budowy trasy po swojej stronie. To umożliwi sfinansowania trasy z unijnych pieniędzy. I wpięcie polskiej ekspresówki w system autostrad na południu Europy.

- W przyszłym roku rząd Polski i rząd Czech złożą wspólny wniosek do programu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility) – deklaruje Piotr Borys, doradca ministra Schetyny. – Zakończenie inwestycji powinno nastąpić w roku 2020.

Poseł Robert Kropiwnicki szacuje czas oddania ostatniego południowego odcinka S3 nieco ostrożniej na rok 2021.

- Odcinek S3 z Nowej Soli do A4 to strategiczna inwestycja nie tylko dla Dolnego Śląska, ale dla całej struktury komunikacyjnej naszego kraju – podkreśla minister Schetyna. – Złożenie podpisów pod umową zamyka etap budowania połączenia Dolnego Śląska z północą Polski. Jednocześnie wpisuje się w wielki projekt stworzenia kanału komunikacyjnego między północą a południem Europy.

W sumie już od 2018 roku kierowcy będą mieli do dyspozycji ponad 400 km trasy ekspresowej S3 od Szczecina do Bolkowa.

Legnica będzie miejscem szczególnym, bo tu droga ekspresowa S3 północ – południe będzie przecinać się z autostradą A4 wschód – zachód. Na obrzeżach miasta powstanie bezkolizyjny węzeł Legnica II o powierzchni 90 hektarów (tyle co 150 boisk piłkarskich).  W ramach budowy węzła powstaną 3 wiadukty uwzględniające docelowy przekrój autostrady A4 po jej rozbudowie, tj. dobudowaniu trzeciego pasa ruchu, pasa awaryjnego i jezdni zbierająco-rozprowadzających.

RYC. GDDKiA

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1993 dni temu dnia 27/02/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 27, 2015 @ 3:16 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kiernikowski 116_640x426-0

Biskup legnicki zakazał ks. M. sprawowania Eucharystii

Read More →