schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Trienale Fotografii Wałbrzyskiej w Legnicy

Przez   /   28/02/2023  /   No Comments

W piątek 3 marca rozpocznie się nowa wystawa w Galerii Sztuki i Galerii Ring – VI Triennale Fotografii Wałbrzyskiej. Zaingeruje ją wernisaż, który odbędzie się o godz. 18.00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1), z udziałem wybranych autorów oraz kuratora, a także przedstawicieli wałbrzyskiej BWA.

- Przynajmniej raz w roku staramy się spotkać legnicką publiczność z medium fotografii. Cieszymy się, że tym razem uda się pokazać tak dużą i tak znamienitą wystawę, która liczy blisko 200 prac, w tym wielu wybitnych fotografików o krajowej – i nie tylko – renomie – komentuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.
Triennale Fotografii Wałbrzyskiej to obszerna prezentacja twórczości fotografów skupionych pod szyldem Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, przygotowana we współpracy z tamtejszą BWA. Wałbrzyskie Triennale to wydarzenie z piętnastoletnią tradycją – po raz pierwszy zobaczymy je także w Legnicy.
Wśród 28 autorów 161 zdjęć, które obejrzymy na ekspozycji, znajdują się zarówno doświadczeni, nagradzani fotografowie, jak i zdolni debiutanci. To zarazem przekrój współczesnych fotograficznych interpretacji rzeczywistości. Portrety, obiekty, fragmenty przyrody, architektura i elementy street artu – to niektóre z tematów, przewijające się w zdjęciach związanych z Wałbrzychem twórców.
Autorzy zebranych fotografii zamykają w kadrze otaczającą ich rzeczywistość, filtrowane nie tylko przez obiektyw aparatu, ale też – co najistotniejsze – przez artystyczną wrażliwość, wyobraźnię, emocje i stany ducha. Zwiedzając wystawę przekonamy się, czy prezentują oni spójną wizję, czy jest to raczej rozproszone uniwersum odrębnych artystycznych przedstawień? Co ich łączy, a co dzieli? Przemierzając świat z aparatem – każdy na swój sposób – eksperymentuje z treścią, formą, techniką, bada relacje między człowiekiem a przestrzenią, dokumentuje chwile i uwiecznia przemijające obrazy.
Kuratorem wystawy jest Jarosław Michalak – założyciel i prezes Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, pomysłodawca Triennale Fotografii Wałbrzyskiej, w latach 2008-2012 V-ce Prezes Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce, a także autor fotografii w licznych publikacjach dotyczących Wałbrzycha i Ziemi Wałbrzyskiej.
Ekspozycja będzie prezentowana do 16 kwietnia. Towarzyszyć jej będą oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Sale wystawowe są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. MATERIAŁY GALERII SZTUKI W LEGNICY (autorzy – od góry – TERESA ANNIUK-GULAK, MARTA BERESZTAN-LEWANDOWSKA, ANNA HABDAS-CZUJKO, ANNA HABDAS-CZUJKO, AGNIESZKA HUNDERT-WAWRZYNIAK, JAROSŁAW JAREMA, KRYSTIAN MIKULEC, TOMASZ WASILEWICZ)

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 89 dni temu dnia 28/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 28, 2023 @ 5:31 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

284064139_502444841670374_2179560691132485559_n

Niebawem Legnica Cantat – rozśpiewane całe miasto

Read More →