schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Szkic ma moc. Jury wybiera zwycięzców konkursu

Przez   /   24/02/2023  /   No Comments

Już w najbliższą sobotę, 25 lutego, w Akademii Rycerskiej obradować będzie jury 3. edycji konkursu „Szkic ma moc” organizowanego jako wydarzenie towarzyszące Satyrykonowi, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest wrocławski artysta Tomasz Broda.

- Trzecia edycja zaskoczyła organizatorów dużą ilością zgłoszeń – jest ich już ponad 300, a wciąż rejestrowane są prace, które przyszły do nas za pośrednictwem poczty. Ostateczną liczbę uczestników ogłosimy dopiero podczas sobotnich obrad. Dla porównania – w pierwszej edycji konkursu startowało 200 osób, w drugiej – 220 – mówi Paulina Maciejewska z Satyrykonu.

Jury w trakcie sobotnich obrad wybierze prace do pokonkursowej wystawy, którą będzie można obejrzeć od czerwca do sierpnia w legnickiej Galerii Ring. Zostaną także przyznane regulaminowe nagrody: złoty, srebrny i brązowy medal oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Wyniki konkursu pojawią się w godzinach wieczornych na stronie www.satyrykon.pl oraz w mediach społecznościowych Satyrykonu i Legnickiego Centrum Kultury.

Wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Szkic ma moc” odbędzie się podczas otwarcia Satyrykonu – 16 czerwca. O szczegółach wydarzenia będziemy informować już wkrótce. Więcej szczegółów na temat idei i historii konkursu znajdziecie natomiast w wywiadzie z ubiegłorocznymi jurorami, który ukazał się na łamach satyrycznego portalu JoeMonster.org:  https://joemonster.org/art/66021/_Szkic_ma_moc_czyli_dlaczego_warto_zainteresowac_sie_bazgrolami_na_kartce.

 Jury będzie obradować w składzie:

Przewodniczący – Tomasz Broda Rysownik, ilustrator, pedagog, wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego lalki i maski z przedmiotów codziennego użytku można było oglądać w autorskim programie „Zrób sobie gębę” w TVP i w niemieckiej wersji „Ulicy Sezamkowej”. Zilustrował m.in. pierwszą książkę wydawnictwa Format – „Puszkę cacuszko” Lecha Janerki. Laureat licznych nagród, m.in. za ilustracje do Przygód przyrody Zbigniewa Macheja w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY oraz za rysunki satyryczne (ośmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, w tym Grand Prix). W autobiograficznym komiksie „Coś pan zmalował” opisał edukację plastyczną w Polsce, a w satyrycznej rubryce „Brodaway” w tygodniku Wprost pokazywał, jak zrobić Jarosława Kaczyńskiego z ręcznika i Donalda Trumpa z siatki na warzywa. W ulicznej galerii Szewska Pasja we Wrocławiu jako kurator zorganizował 60 wystaw plakacistów i ilustratorów, a w „Captains of Illustration. 100 Years of Children’s Books from Poland” znajdziecie kilkanaście jego tekstów o polskiej ilustracji dla dzieci. W najnowszej książce „Bookface” – jakby nie wystarczyło mu podszywanie się pod celebrytów i starych mistrzów – wciela się w klasyków literatury w mediach społecznościowych.

Członkowie:

Agnieszka Srokosz Laureatka drugiej edycji konkursu „Szkic ma moc”. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2008-2018 wykładowczyni na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze. Obecnie dydaktyczka w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, gdzie uczy rysunku architektonicznego, projektowania kompozycyjnego oraz zagadnień związanych z kolorem. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu konkursów malarskich, ilustratorskich oraz graficznych (głównie plakatów) w kraju i za granicą. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za zagranicą. Czynnie zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracją i malarstwem.

Anita Wincencjusz-Patyna Historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby. Autorka wielu książek oraz licznych artykułów. Członkini Rady Naukowej Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Biennale Ilustracji w Bratysławie, Galerią Miejską we Wrocławiu, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bunkrem Sztuki w Krakowie oraz innymi instytucjami kultury. Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Przewodnicząca jury ogólnopolskiego konkursu „Dobre Strony” we Wrocławiu; członkini jury ogólnopolskiego konkursu „Książka Roku” w sekcji graficznej oraz międzynarodowego Quadriennale Książki Obrazkowej „Picture Story” w Rydze (Łotwa). Kuratorka wystaw sztuki ilustracji książkowej i sztuki współczesnej.

Źródło: Legnickie Centrum Kultury

FOT. LEGNICKIE CENTRUM KULTURY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 419 dni temu dnia 24/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 24, 2023 @ 9:33 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →