PWSZ_targi2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Gmina Zagrodno sfinansuje pomysły swych mieszkańców

Przez   /   13/04/2022  /   No Comments

Mieszkańcy wybrali 12 projektów, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane w ramach I Gminnego Zagrodzieńskiego Budżetu Obywatelskiego. Pula środków na ten cel wynosi 250 tys. zł.

 

W ramach pierwszej edycji GZBO mieszkańcy mogli wybierać spośród 21 propozycji. Oddano łącznie 366 głosów. Na tej podstawie w każdej wsi wyłoniono jeden projekt do realizacji. Wyjątkowo w Grodźcu zostaną zrealizowane dwa – wieś dostała nadzwyczajny bonus za najwyższą frekwencję .

W skali gminy największe poparcie (89 głosów) uzyskał projekt wybudowania przy stadionie sportowym w Olszanicy kompleksu rekreacyjno-sportowego składającego się m.in. z placu do gier plażowych, altany, murowanego grilla, linarium, równoważni i przejścia linowego z podestami. Przewidywany koszt: 37 tys. zł.

Drugie miejsce (54 głosy) zajął remont męskich sanitariatów w sali wiejskiej w Zagrodnie za 42 tys. zł), a trzecie (45 głosów) – zakup i montaż defibrylatora przy remizie OSP w Grodźcu za 10,3 tys. zł.

Na listę projektów do realizacji trafiły też: siłownie zewnętrzne w Modlikowicach, Radziechowie, Jadwisinie i Grodźcu, rewitalizacja boiska przy byłej szkole w Uniejowicach, zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej w Zagrodnie, budowa sprawnościowego placu zabaw dla dzieci i młodzieży w Brochocinie, zakup krzeseł na salę w Wojciechowie i ogrodzenie terenu przy świetlicy wiejskiej w Łukaszowie. Łączny szacunkowy koszt wszystkich 12 zadań to 256,9 tys zł.

Mieszkańcy zdecydowanie woleli głosować przez internet. Głosy oddane w sposób tradycyjny (na papierze) to tylko 6 proc. wszystkich oddanych w I GZBO. Wśród głosujących nieco więcej było kobiet niż mężczyzn (58 proc.). W wybór projektów do realizacji najbardziej zaangażowały się osoby w wieku 26-49 lat (53,7 proc.). Aktywna była też grupa seniorów 60+ (23,9 proc.).

Za rok pojawi się druga szansa na realizację lokalnych inicjatyw w ramach budżetu obywatelskiego. Już dzisiaj pomyślcie, czego brakuje w Waszym otoczeniu – bo marzenia się spełniają.

Piotr Kanikowski

FOT. FACEBOOK.PL/ ANNA LISOWSKA

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

_NAG0005

Garbera za Janczyszyna. W Grodźcu zmienił się kasztelan

Read More →