Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Brylant na legnickiej Scenie na Strychu

Przez   /   03/02/2020  /   No Comments

Tylko jeden raz w lutym! Zdobywca wielu nagród, nominowanej do Paszportu Polityki i laureatki nagrody WARTO Gazety Wyborczej Wrocław legnickiej aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdy Drab, monodram „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” (Grand Prix Festiwalu Teatru Niezależnego The Best OFF) w sobotę 8 lutego o 19.00 na Scenie na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wskazany pośpiech przy rezerwacji biletów.

Zrealizowany niezależnie w offowym łódzkim Teatrze Zamiast, przeniesiony w kwietniu 2018 roku na legnicką scenę, niespełna godzinny monodram Magdy Drab z muzyką i reżyserskim wsparciem Alberta Pyśka, to wzruszająca opowieść o polskiej malarce naiwnej (1922-2005), która mówiła o sobie, że jest Nikiforką, a obrazy przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi podpisywała często „Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie”.

W malowanych na czym popadło obrazach ich autorka, którą w rodzinnej wsi uważano za osobę niespełna rozumu, apelowała o opamiętanie się człowieka toczącego wojny, o przyzwoitość i moralność w codziennym życiu. Zdawała też relacje z niełatwej codzienności, która była jej udziałem – mieszaniny biedy, poczucia krzywdy, cierpienia i zagrożenia potęgowanego przez schizofrenię. Na oczach widzów szczera, nawet śmieszna, ale naturalna naiwność ludowej malarki konfrontowana jest z protekcjonalnym poczuciem wyższości odbiorców jej sztuki, którzy pod maską wielkomiejskiej kultury kryją pogardę dla dzieł odmieńców.

„Z podziwem patrzyłem na perfekcyjnie wymyślony, wyreżyserowany i zagrany spektakl. Na sprawność aktorki, która niczym kameleon zmienia skórę wcielając się w kolejno odgrywane postaci. Na lekkość z jaką śpiewa, tańczy, a przy pomocy kilku kolejno uruchamianych rekwizytów buduje na niemal pustej scenie widowisko odwołujące się do wyobraźni i wrażliwości. W efekcie na łatwość z jaką funduje publiczności emocjonalny rollercoaster” – pisałem po legnickiej premierze monodramu.

W niewiele ponad dwa lata Magda Drab objechała ze swoim monodramem już niemal całą Polskę. Tylko w ubiegłym roku prezentowała go m.in.: na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu oraz na festiwalu Wyspa Kontrapunkt w Świnoujściu, wystawiła go także we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: “Teatr mógłby sprzedawać ten monodram równie dobrze jako seans z hipnotyzerem. Być może byłoby to nawet uczciwsze, zważywszy na to, co najdrobniejszy gest, grymas, uśmiech Magdaleny Drab robią z publicznością. Także ze względu na tę niesłychaną łatwość, z jaką aktorka przeskakuje od żartu do lirycznego wzruszenia, od śmiertelnej powagi do błazenady, od absolutnej euforii w (nie smutek) rozpacz bez dna. Każdy z tych stanów rozchodzi się po sali jak kręgi po wodzie. Rezonuje.”

Tomasz Domagała, domagalasiekultury.pl, “Magdalena Drab jest niezwykle utalentowaną i sprawną aktorką. W jej aktorskim rzemiośle zachwyca przede wszystkim szybka umiejętność zewnętrznej oraz wewnętrznej transformacji. Łatwość, z jaką to robi, gwarantuje głęboką prawdę obrazom, które w swoim spektaklu kreuje, a co za tym idzie – wiarygodność swojej bohaterki.”

W dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr  na najciekawsze/najważniejsze dokonania na polskiej scenie teatralnej w sezonie 2017/2018 w kategorii „najlepsze przedstawienie offowe”  redaktor naczelny Dialogu Jacek Sieradzki wskazał właśnie na monodram Magdy Drab. Rok później identyczne wskazanie powtórzył Tomasz Domagała.

„Olśniewająco wszechstronny talent wykwitł nam na teatralnej glebie” – pisał Jacek Sieradzki w nominacji Magdy Drab do Paszportu Polityki 2019. „Nawet esemesami nie nadążam za Twoimi sukcesami. To piękne patrzeć jak ze wszech miar uzdolniony człowiek odnajduje się w niewątpliwie utalentowanym zespole” – pisał w grudniu 2018 roku w dyrektorskiej laudacji szef legnickiej sceny Jacek Głomb. „Magda Drab jest jak mityczny król Midas, który czego się nie dotknął,zamieniał w złoto” – tę opinię zamieścił Piotr Kanikowski w portalu 24legnica.pl. „Magda Drab potrafi chyba wszystko i zawsze o coś jej w tym wszystkim chodzi, zawsze też dba o formę swoich dzieł” – zauważył Grzegorz Chojnowski z Radia Wrocław Kultura.

Autorsko wykonywany monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” w sobotę 8 lutego o godz. 19.00 na kameralnej Scenie na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Bilet 25 zł. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można także kupić w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 297 dni temu dnia 03/02/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 31, 2020 @ 1:16 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

thumb_Chlebem_i_sol___Mateusz_Krzyk_taks__wkarz

” Chlebem i solą”, jedni o historii, drudzy o pieniądzach

Read More →