UM kobiety
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Hlavatý. Kreską rysowane obrazy snów i rzeczywistości

Przez   /   03/02/2020  /   No Comments

Od 7 lutego w Galerii Sztuki gości przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa. Pavel Hlavatý pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. W jego pracach odkrywamy inspiracje m.in. dziełami Rubensa, twórczością Szekspira, grecką i rzymską mitologią. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka – fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie. Ulubionymi technikami są akwaforta i sucha igła, co nadaje obrazom niepowtarzalnego klimatu.

Pavel Hlavatý – malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie.  Zdobył 60 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką.  Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach, były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, min. w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.
Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi “Praskiej Wiosny” nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także np. Chopina czy Jana Pawła II.

7.02. – 20.03.
wernisaż: 7.02., 19:00
Pavel Hlavatý „Obrazy snów i rzeczywistości”
Galeria Sztuki
wstęp wolny
org. Galeria Sztuki

 

 

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
RYC. PAVEL HLAVATY/ Materiały Galerii Sztuki

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 297 dni temu dnia 03/02/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 3, 2020 @ 6:54 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

thumb_Chlebem_i_sol___Mateusz_Krzyk_taks__wkarz

” Chlebem i solą”, jedni o historii, drudzy o pieniądzach

Read More →