UM kobiety
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Piękna baśń dla dzieci i całej rodziny

Przez   /   05/02/2020  /   No Comments

Niedzielne południe to idealna okazja, by wraz z dziećmi (wnukami) wybrać się do legnickiego teatru. A w nim: magiczna muzyka i piosenki, efektowny kostium, filmowe animacje i elementy teatru cieni. Taka jest „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze”, jedna z „Klechd sezamowych” Bolesława Leśmiana, łącząca tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Familijny spektakl 9 lutego na Scenie Gadzickiego o godz. 12.00.

Rozkapryszona księżniczka (Małgorzata Patryn) – dla zachcianki posiadania dęba-samograja, strugi-złotosmugiej oraz ptaka Bulbulezara (Ewa Galusińska), czyli trzech nadzwyczajnych dziwów świata podpowiedzianych jej przez Karzełka (Magda Skiba) – posyła swoich braci na niebezpieczną misję do krainy czarów. Motyw podróży na tajemniczą Górę-Cmentarnicę i związane z tym elementy grozy to klasyka baśniowej opowieści. Będą dymy, efekty świetlne i dźwiękowe budujące atmosferę niezwykłości.

W spektaklu możemy obejrzeć bardzo efektowne kostiumy. Ich autorka Małgorzata Bulanda sięgnęła bowiem po pobudzającą wyobraźnię i modną w świecie fantasy, głównie filmu oraz gier komputerowych, estetykę steampunku. Bracia księżniczki (Robert Gulaczyk i Bartosz Bulanda), zanim pod wpływem czarów zamienią się w kamienne posągi nawiązujące do moai z Wyspy Wielkanocnej, wyglądają niczym członkowie załogi kapitana Nemo z powieści Juliusza Verne’a. Strzegące dostępu do obiektów pragnień księżniczki trzy wiedźmy (Dech Trupi – Anita Poddębniak, Wrzaskawica – Małgorzata Urbańska oraz Szeptucha – Gabriela Fabian) przypominają zaś szamanki lub księżniczki prekolumbijskich plemion indiańskich.

Nastojem przedstawienia rządzi etniczna muzyka tria Lautari (wspomagana przez efekty dźwiękowe), ale w trakcie premiery dziecięca publiczność najżywiej zareagowała na wyklaskiwaną piosenkę o pięknej Parysadzie – muzyczny cytat ze słynnego „We Will Rock You” zespołu Queen.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: “Zamiast klasycznych dekoracji wykorzystano wielkie ekrany, na których wyświetlane są wariackie animacje Mariusza Wolańskiego. Animacje, choć wariackie, są czarno-białe, za to kostiumy zaprojektowane przez Małgorzatę Bulandę papuzio kolorowe. Szalone. Ewa Galusińska jako ptak Bulbulezar byłaby sensacją karnawału w Rio de Janerio, a Bartosz Bulanda i Robert Gulaczyk grający braci Parysady, na oczach widzów przebierają się w postacie ze światów fantasy kreowanych w kinie przez Jeuneta i Bessona.”

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was:Bajka ta nie jest w żadnym razie dydaktyczno-moralizatorskim wykładem, poważną opowieścią, która powstała ku przestrodze. Dużo w niej mądrego humoru. Ogląda się ją naprawdę z zapartym tchem. Skłania do refleksji nad sensem życia, nad tym, co jest w nim tak naprawdę ważne.”

„Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” w adaptacji i reżyserii Bartosza Turzyńskiego na legnickiej Scenie Gadzickiego w niedzielę 9 lutego o godz. 12.00. Przedstawienia przedpołudniowe (głównie dla grup zorganizowanych) 6 i 7 lutego o godz. 11.00. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można kupić także na stronie https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

thumb_Chlebem_i_sol___Mateusz_Krzyk_taks__wkarz

” Chlebem i solą”, jedni o historii, drudzy o pieniądzach

Read More →