Piast
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica. Śledztwo w sprawie piramidy finansowej z USA

Przez   /   08/06/2021  /   No Comments

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zawiesiła śledztwo w sprawie doprowadzenia co najmniej 430 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 5 mln zł w ramach platformy internetowej My Advertising Pays. Powód: długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca jego kontynuowanie. Prokuratura musi poczekać na pomoc prawną służb USA, Republiki Panamy i Republiki Mauritiusu.

W internecie można natknąć się na strony reklamujące platformę My Advertising Pays jako “najłatwiejszy biznes XXI wieku” i szybki sposób na zarabianie pieniędzy. My Advertising Pays jest przedstawiany jako genialny system reklamy internetowej założony przez amerykańskiego weterana wojennego Mike`a Deese. Rzekomo ma działać w taki sposób, że wszystkie osoby, które do niego przystąpią uczestniczą w odbywającym się co 20 minut podziale zysków z reklam. W istocie to klasyczna piramida finansowa, w której ci, którzy dołączyli jako ostatni, wpłacają pieniądze dla tych, którzy byli przed nimi. Im więcej ludzi jest “na górze”, tym większy musi być dopływ wpłacających “na dole”.  Taki “biznes” ma szansę utrzymać się tylko do momentu, kiedy dopływ nowych uczestników systemu przestanie wystarczać na wynagrodzenia dla reszty.

Aby przystąpić do My Advertising Pays należało zakupić pakiet reklamowy, tzw. Credit Pack za pośrednictwem generatora płatniczego (wirtualnego portfela służącego do rozliczeń w internecie) VX Gateway a następnie poświęcić 10 minut na kliknięcie i obejrzenie 10 reklam. Jeden Credit Pack kosztuje 49,99 USD, ale organizatorzy tego systemu obiecywali, że po 3 miesiącach cały wydatek się zwróci a w ciągu roku przyniesie 100 procent zysków. W internecie wciąż łatwo trafić na strony w różnych językach z instruktażem dla “inwestorów”. Połów naiwnych, liczących na łatwy zarobek, trwa.

Trwa też śledztwo Prokuratury Okręgowej w Legnicy (sygn. akt: PO II Ds.26.2018). Dotyczy okresu od stycznia 2015 roku do listopada 2016 roku. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w tym czasie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 430 osób zostało nakłonionych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, w kwocie nie mniejszej niż 5 mln zł.  Pokrzywdzeni zostali wprowadzeni w błąd co do możliwości uzyskania zysków i wycofania wpłaconych wkładów w ramach zorganizowania systemu sprzedaży lawinowej poprzez zakup Credit Pack za pośrednictwem procesora płatniczego firmy VX Gateway na rzecz platformy internetowej My Adversting Pays. To przestępstwo z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego.

31 maja legnicka prokuratura postanowiła zawiesić śledztwo w tej sprawie “wobec zaistnienia długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej jego kontynuowanie w postaci  oczekiwania na wykonanie czynności w drodze  międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach karnych przez właściwe organy wymiaru sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Panamy oraz Republiki Mauritiusu.” Na stronie Prokuratury Okręgowej w Legnicy opublikowano komunikat, że pokrzywdzonym przysługuje wniesienie do sądu zażalenia na decyzję o zawieszeniu śledztwa.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

421-89697

Jawor. Osiemnastolatek nie żyje, dwie osoby ranne

Read More →