Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Zamek Grodziec promował Dolny Śląsk w Brukseli

Przez   /   09/05/2023  /   No Comments

Zamek Grodziec – jeden z dwóch reprezentantów województwa dolnośląskiego – 7 maja pojawił się w centrum Brukseli, w Parku Cinquantenaire, gdzie obchodzono Dzień Polski. Wydarzenie organizowano z myślą o belgijskiej Polonii, ale atmosfera była międzynarodowa. Promowano przede wszystkim to co najpiękniejsze – polskie dziedzictwo, historię i kulturę, czyli to co łączy wszystkich Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania.

Grodziec przyciąga tłumy  – nie tylko na wulkan! Odwiedzającym w niedzielę Park Cinquantenaire zamkowa ekipa przebrana w historyczne stroje z pasją opowiadała m.in. o tajemnicach dolnośląskiej twierdzy, etosie rycerskim i Krainie Wygasłych Wulkanów. W przenośnej mennicy, składającej się z zamontowanej na drewnianym pieńku matrycy  i solidnego młota, każdy mógł wybić dla siebie monetę na pamiątkę spotkania.

-  Tworzymy piękną atmosferę wokół całego województwa – mówił kasztelan zamku Grodziec Mariusz Garbera.

Zamek Grodziec z dumą reprezentował tego dnia jeden z najpiękniejszych polskich regionów, Dolny Śląsk. Jako jego przedstawiciele wystąpili wójt gminy Zagrodno Karolina Bardowska, kasztelan Mariusz Garbera, zamkowa przewodniczka i tłumaczka Karolina Zdanowicz, specjalistka ds. sprzedaży Izabela Radecka oraz kierujący marketingiem Zamku Grodziec Krzysztof Wojtas (Sudety.pro).

- Czym przyciągamy? Mamy mnóstwo gadżetów ze sobą. Podchodzą do nas dzieci, podchodzą dorośli. Dostają prezenty. Trochę deszcz na nas pada, ale nie przejmujemy się niesprzyjającą aurą, bo serca mamy gorące. Jesteśmy dobrze przygotowani – opowiadała na gorąco wójt gminy Zagrodno Karolina Bardowska.

Wyjątkowym momentem całego wydarzenia bez wątpienia był polonez, który stanowi jedną z piękniejszych form podtrzymywania tradycji. Dla gminy Zagrodno, w której znajduje się zamek Grodziec, ten mickiewiczowski wątek jest wyjątkowo cenny. Dostojny polonez zawładnął całym placem i uczestnikami wydarzenia. Mnóstwo osób porwało się do tańca, a jeszcze innym łza wzruszenia zakręciła się w oku. Było to niezwykłe widowisko.

- To był intensywny dzień, poznaliśmy świetnych ludzi, towarzyszyły nam fantastyczne emocje. Zamek Grodziec jest w całej Europie znany, lubiany […] całe województwo było z nami – mówi Mariusz Garbera.

FOT. ZAMEK GRODZIEC

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Dni Złotoryi. Tak się bawili wczoraj mieszkańcy i goście

Read More →