PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zagrodno pozyskało ponad 20 mln zł na inwestycje. Co dalej

Przez   /   15/07/2022  /   14 Comments

Przeciwnicy wójt Karoliny Bardowskiej puścili w obieg informację, że gminie Zagrodno przepadnie 2,9 mln zł dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, bo konserwator zabytków nie pozwala zaadaptować budynek  po szkole w Radziechowie na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. – To nieprawda – dementuje plotki Barbara Wawrzyniak-Czekajło z legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

W budynku po Szkole Podstawowej w Radziechowie gmina Zagrodno chce uruchomić Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnością. Część mieszkałaby w nim na stałe, a część korzystała z dziennego pobytu, opieki i wszechstronnej rehabilitacji. Ponieważ obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, architekt, która na zlecenie wójt przygotowuje dokumentację projektową, kontaktowała się z konseratorem w Legnicy.

- Za pierwszym razem wydaliśmy opinię negatywną z uwagami. Po spełnieniu tych jest wydana pozytywna opinia dla tego projektu – mówi Barbara Wawrzyniak-Czekajło. – Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Kiedy obiekt jest zabytkowy, trzeba się z pewnymi koncepcjami ograniczać, ale mam poczucie, że wtym przypadku został osiągnięty kompromis i wszystko mamy uzgodnione. Pozostaje złożyć wniosek do starostwa o pozwolenie na budowę. Starostwo przed wydaniem decyzji najprawdopodobniej będzie chciało ją z nami uzgodnić. To wszystko, niestety, trwa, bo procedury administracyjne są długie, ale co do nas absolutnie nie ma braku zgody na przebudowę czy adaptację tego budynku.

Trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące kwestii przeciwpożarowych. – W sierpniu zlożymy wniosek o pozwolenie na budowę w starostwie i aby nie tracić czasu od razu ogłosimy przetarg na wykonawcę Centrum – mówi wójt Karolina Bardowska.

Poza 2,9 mln zł na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Radziechowie gmina Zagrodno pozyskała w ostatnim czasie m.in. ponad 4,7 mln zł na oczyszczalnię ścieków w Modlikowicach, ponad 6,7 mln zł na przebudowę dróg w Zagrodnie, Modlikowicach i Radziechowie, ponad 2,2 mln zł na termomodernizację budynku szkoły w Zagrodnie i 4,5 mln zł na oświetlenie drogowe. Urzędnicy robią co mogą, aby w pełni wykorzystać te środki.

Wbrew plotkom rozsiewanym przez opozycję wójt, żadna z przyznanych dotacji gminie  nie przepadła. Przetarg na termomodernizację szkoły w Zagrodnie udało się pomyślnie rozstrzygnąć i wyłoniona w nim firma już przystąpiła do prac wewnątrz budynku. Wyłoniony też został wykonawca oświetlenia drogowego, ale na razie nie można z nim podpisać umowy, bo drugi oferent z przetargu wniósł protest do Krajowej Izby Odwoławczej.

- Takie okoliczności odwlekają podpisanie umowy – komunikuje wójt Karolina Bardowska. – Dobra wiadomość jest taka, że cokolwiek orzeknie KIO, to obydwie oferty mieszczą się w naszym budżecie. Z przyczyn od nas niezależnych procedura się wydłuża, ale z całą pewnością doświetlimy gminę w 300 nowych punktów świetlnych.

Na rozpisanie przetargów na trzy inwestycje drogowe finansowane z Polskiego Ładu gmina ma czas do 26 lutego 2023 r. Trwa kompletowanie dokumentacji potrzebnej do wystąpienia o pozwolenie na budowę.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

14 komentarze

 1. Anonim pisze:

  To że w gminie rolniczej potrzeba naprawić drogi nie wpływa na pozostałe prawie 4-letnie zaniedbania (są na to sposoby żeby ukarać winnych i tu nawet pani marszałek nie pomoże) Tak samo nie wpływa na zaprzepaszczone dotacje.

 2. Ania pisze:

  co tam hihhiacz nie stac cie na cztery hihi.

 3. do lustrator pisze:

  Kupił bys i wysypał Aniu hi hi hi.

 4. Ania pisze:

  na miejscu Wojt kupilbym tlucznia i wysypal te paredziesiat ton na plac pajaca.Niech rozwozi.A potem niech kandyduje.

 5. GABI pisze:

  I wszystko jasne po co nam kanalizacja ,chodniki my tylko chcemy tłucznia i wszyscy będą szczęśliwi ,że też Pani Wójt na to jeszcze nie wpadła a Ty pokazałęś prawdziwe zaniedbania Wójt.

 6. Ania pisze:

  jak widzimy jedynym klinem jest klinc jak to na zadupiu bywa.Bywa nawet ze kamien na polu w granicy sasiada. Rosklejanie sie nad referendum to jak placz dziecka nad rozjechanym jezem gamoniu.Jeza juz nie ma.A na referendum ludzie nie poszli bo wiedzieli ze ich nieobecnosc daje to samo co ich obecnosc dziadku drogi.To po co chodzic i widziec wasze pijackie gemby.

 7. Gość pisze:

  Gabi proponowalbym aby nie wspominać czasów cowidowych i podejmowanych nielegalnych decyzji pani w – okej.
  Jeżeli chodzi o.mieszkańców to co pokazali? Jaki był wynik? 1100 do ilu? Wiadomym jest ze ludzie olewaja takie referenda, ale od następnych wyborów nie będzie potrzeby frekwencji.
  Co do przykładów to ci mogę mnóstwo podać.
  Np. w Uniejowicach na zadną drogę rolnicy nie dostali nawet kilograma tego klińca ( nie mylić z tą jedną drogą do szwagra co zrobiła ) to juz 3-cie żniwa rolnicy nie maja którędy do pól dojeżdżać, prawie dochodzi do mordobicia ponieważ rolnik rolnikowi przez pola jeździ ! Gabi nie wybielaj bo wystarczy ze ktoś przygladnie się i …………..bum.

 8. GABI pisze:

  Do Anonim bzdury to ty wypisujesz ,mieszkańcy pokazali w referendum ,że chcą obecną Wójt i widzą jak radni jak sie sami nazywali “hamulcowi” prężą się aby Pani Wójt nic nie mogła zrobić dla mieszkańców. Mimo to CoVid pomógł jej choć część planów zrealizować bo nie musiała się prosić radnych o zgodę. Teraz nabijacie się z kolorowych mostków ,nowych dróg ,boisk wyremontowanych świetlic ,wyremontowanego budynku urzędu gminy na miarę obecnego wieku poprawę oświetlenia itp.Daj choć jeden przykład gdzie inicjatywę radnych Pani Wójt nie zrealizowała.

 9. Ania pisze:

  nie gledz dziadku bo nudzisz. Juz dwa lata całe.

 10. Anonim pisze:

  Pani w ciągle wojowała z każdym a szczególnie z radnymi naszymi, co się stało że akurat teraz jej się zmieniło ?
  Mieszkańcy mają już dosyć, chcą nowego skutecznego wójta lub niech komisarz wyborczy pełni tą funkcję do końca. Amen

 11. Ania pisze:

  ale przeca wy jestescie i natychmiast reagujecie…w lozku.

 12. Anonim pisze:

  Gabi co Ty wypisujesz ! Pani w sama te kłody sobie rzuca !

 13. Gabi pisze:

  I co na to referedziarze? Radni pomóżcie Pani Wójt bo tyle środków finansowych o co postarała się Wójt szkoda by było zmarnować tylko dlatego , że Wam tęskno za Szklarzem.W zgodzie możecie zrobić wszystkie projekty .Cieszymy się że mimo stawiania kłód podnosi Pani Wójt nie poddała się i nadal stara się zmienić oblicze naszej gminy.Trzymam kciuki i życzę dużo mocy.

 14. Ania pisze:

  ciekawe co na to znany zagrodzianski hihihiacz bo opinia radnych raczej jest tu bez znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraz_2022-08-10_120001752

Noc na zamku Grodziec – pod rojem perseidów

Read More →