Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  sport  >  Current Article

Zagłębie podpatruje szkoleniowców z Rotterdamu

Przez   /   27/01/2016  /   No Comments

Nie tylko szkolenie, ale też zarządzanie, marketing czy finanse – przedstawiciele Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w Rotterdamie obserwowali funkcjonowanie holenderskich ośrodków szkoleniowych Sparty i Feyenoordu. To pierwszy wyjazd w tak szerokiej formule, realizowany w ramach programu transferu wiedzy z zachodnich klubów. Wizyta była efektem współpracy z Richardem Grootscholtenem, byłym dyrektorem miedziowej Akademii.

To szósty wyjazd przedstawicieli Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w Holandii. Tym razem nietypowa, gdyż oprócz jej dyrektora Krzysztofa Paluszka oraz trenerów lubińskiej młodzieży wzięli w niej udział również pracownicy Zagłębia, odpowiedzialni m.in. za klubowe finanse, marketing czy stadionową infrastrukturę. Od poniedziałku do czwartku przebywali w Rotterdamie, gdzie obserwowali, jak funkcjonują miejscowe kluby – Feyenoord i Sparta.

- Zwiedziliśmy obydwa kluby, mieliśmy okazję m.in. zobaczyć, jak zorganizowana jest ich infrastruktura i jakimi zasadami kierują się w codziennej działalności. Przedstawiciele pionu sportowego obserwowali treningi, zaś pracownicy administracyjni spotkali się ze swoimi holenderskimi odpowiednikami, z którymi wymienili się doświadczeniami – mówi Krzysztof Paluszek, dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. – Zostaliśmy również zaproszeni na mecz Sparty Rotterdam z RKC Waalwijk, w trakcie którego obserwowaliśmy, jak organizowane są spotkania w lidze holenderskiej

Wybór Rotterdamu na miejsce kolejnej wizyty nie był przypadkowy. Zarówno Sparta, jak i Feyenoord należą do holenderskiej czołówki w zakresie szkolenia młodzieży. Autorem sukcesu sportowego i organizacyjnego akademii piłkarskiej Sparty jest Ritchard Grootscholten, były dyrektor lubińskiego ośrodka.

- Akademie obydwu klubów były wielokrotnie nagradzane za najlepszą w Holandii pracę z młodymi piłkarzami. Ze szkółki Sparty wyszli tacy gracze jak pomocnik Romy Kevin Strootman czy wybitny przed laty zawodnik, a obecnie selekcjoner reprezentacji Oranje – Danny Blind. Z kolei Feyenoord to klub, który nie tylko doskonale szkoli młodzież, ale również może pochwalić się bardzo dużą liczbą wychowanków w kadrze pierwszego zespołu. To bardzo dobry wzór dla Zagłębia – wyjaśnia Richard Grootscholten.

Były dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie po odejściu z Lubina w dalszym ciągu doradza klubowi w sprawach szkolenia młodzieży. W tym czasie zorganizował dla trenerów i pracowników Zagłębia sześć wizyt w czołowych klubach holenderskich, w trakcie których mogli podpatrywać najlepsze wzorce. Łącznie w ten sposób przeszkolono aż 50 osób, które nie tylko przywiozły do Lubina cenne know-how, ale również podzieliły się tą wiedzą z Klubami Partnerskimi współpracującymi z Akademią.

- Dzięki doświadczeniu i kontaktom Richarda nauczyliśmy się bardzo dużo. Już wdrażamy niektóre rozwiązania, które zauważyliśmy podczas naszych poprzednich wizyt w Holandii, związane m.in. z indywidualną oceną zawodników czy analizą ich treningu. Wyjazdem do Rotterdamu kończymy ten etap współpracy. Richard zrobił dla nas bardzo wiele i to w dużej mierze dzięki niemu Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie stawiana jest obecnie za wzór wszystkim innym ośrodkom w Polsce. Nadal jednak chcemy się rozwijać i dokształcać na każdym możliwym polu – podkreśla Tomasz Dębicki, prezes klubu.

Źródło: Komunikacja+

FOT. KOMUNIKACJA+

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1462 dni temu dnia 27/01/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 27, 2016 @ 12:12 pm
  • W dziale: sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

FOT_0097

PGNiG Puchar Polski: Siódemka pokonała MMTS!

Read More →