AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

XV. Wigilia Narodów – na czternaście narodowów

Przez   /   19/12/2016  /   No Comments

Piętnasta Wigilia Narodów odbyła się w niedzielę (18 grudnia) w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Przy wspólnym stole zasiedli przedstawiciele aż czternastu narodów, zamieszkujących w Legnicy i okolicach.

Popłynęły świąteczne życzenia m.in. od Niemców, Ukraińców, Łemków, Rosjan, Turków, Greków, Ormian, Mołdawian, Pakistańczyków, Romów i Polaków. – Po raz pierwszy gościliśmy także reprezentantów Nigerii, Filipin i Madagaskaru – mówi Elżbieta Chucholska z Legnickiego Centrum Kultury, która organizuje Wigilię Narodów od początku jej istnienia.

Wszyscy przygotowali tradycyjne dla swoich regionów potrawy świąteczne. Na stole Rosjan królowały pielmienie i bielaszy – tradycyjne, mięsne pierożki oraz potrawy z ryb i kawior. Ormianie prezentowali pilaw, czyli potrawę z ryżu, rodzynek i innych słodkości. U Rosjan i Ormian nie ma opłatka, tam podczas świąt ludzie dzielą się prosforą, czyli pieczywem z mąki, wody, soli i zakwasu. Natomiast w Nigerii podczas świąt je się m.in. ryż z warzywami i mięsem. – W Nigerii święta różnią się od tych w Polsce m.in. tym, że nie obchodzimy Wigilii i nie ma u nas choinek. Święta rozpoczynają się od tego, że w nocy z 24 na 25 grudnia ludzie idą do świątyń. Wracają rano i świętują: składają sobie życzenia, spożywają tradycyjne potrawy – mówi Benis Folake Taiwo, lekarka, która od kilku lat mieszka z rodziną w Legnicy.

Gospodarzem spotkania był prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, od którego uczestnicy Wigilii Narodów otrzymali bombki choinkowe i kalendarze miejskie. Wystąpił m.in. zespół ArPoDe, który tworzą Niemka, Ormianin i Polak.

Źródło: ego, LCK

FOT. LEGNICA.EU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1265 dni temu dnia 19/12/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 19, 2016 @ 11:23 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

corona-5066342_1280

50. raport koronawirusowy dla subregionu legnickiego

Read More →