AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Wycieczka autem do Czech – wszystko, co warto wiedzieć

Przez   /   14/07/2022  /   No Comments

Wyjazd samochodem do obcego państwa to spora przygoda. Nowe krajobrazy, doświadczenia czy kultura to tylko niektóre rzeczy, które pociągają tysiące turystów z całego świata. Jak jednak zachować się podczas podróży autem do Czech? W tym poradniku znajdziesz kilka wartościowych wskazówek, których zastosowanie powinno Ci pomóc cieszyć się wczasami bez przeszkód.

Etap 1 – przekroczenie granicy

Jeżeli planujesz jechać do Czech, skierujesz się na pewno w stronę jednego z popularnych drogowych przejść granicznych. Możesz się zastanawiać jak wygląda kontrola i co trzeba przy sobie mieć, dlatego czytaj dalej.

Z uwagi na to, że zarówno Czechy, jak i Polska są członkami Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, wewnętrzna granica między tymi krajami jest otwarta. Oznacza to, że najpewniej jedynym Twoim obowiązkiem przy przejeżdżaniu z kraju do kraju będzie zastosowanie się do ograniczenia prędkości.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie, państwa mają możliwość wprowadzenia tymczasowych kontroli, jednak informacja o tym na pewno pojawi się na przykład na stronach rządowych.

Co się tyczy dokumentów, które trzeba mieć przy sobie, wymagany od Ciebie jest wyłącznie dowód osobisty. Przy przekraczaniu wewnętrznych granic Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich nie mają obowiązku posiadania paszportów. Jeżeli jednak siłą przyzwyczajenia wolisz mieć przy sobie dokument z bordową okładką, sprawdzi się równie dobrze.

Etap 2 – witamy w Czechach!

To prawda, jesteś już za granicą. Przed Tobą spora i nieznana przestrzeń, w której ukryte są jednak liczne perełki, warte zobaczenia. Gdzie się udać, jak kierować samochodem? Ten oraz kilka kolejnych artykułów powinno Ci w tym znacznie pomóc.

W Czechach możesz skorzystać zarówno z bezpłatnych dróg, jak i autostrad, które wymagają uiszczenia pewnej opłaty. U naszego sąsiada obowiązuje system winiet, dlatego nie zobaczysz przy wjazdach na te drogi kolejek samochodów. Uważaj na to, bo jeśli za bardzo się rozpędzisz, może się okazać, że nie masz już gdzie kupić winiety. Jest to wykroczenie, które może zostać ukarane wysokim mandatem.

Aby przygotować się do wjazdu na autostradę potrzebujesz umieścić na przedniej szybie samochodu lub innego pojazdu, którym się poruszasz niewielkiej naklejki – winiety. Stanowi ona dowód wniesienia opłaty za korzystanie z płatnych dróg w Czechach.

Winietę możesz kupić przy granicy w sklepach czy na stacjach benzynowych. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, jednak czasem bywa nieco kłopotliwe. Dobrą alternatywą jest skorzystanie z Internetu przed podróżą i zakupienie właściwej winiety na stronie internetowej.

Zakup winiety online pomoże Ci:

  •  zaoszczędzić trochę czasu,
  •  uniknąć kłopotów komunikacyjnych w przygranicznym sklepie,
  •  mieć komfort psychiczny, że nic nie powinno zaburzyć Twojej podróży.

Gdy przekroczysz granicę z ważną nalepką na szybie, Twoje myśli mogą już swobodnie biec w stronę czeskich zabytków, natury i innych zalet tego kraju.

Jak prowadzić samochód w Czechach?

Zasady ruchu drogowego w Czechach są bardzo zbliżone do polskich, jednak nie zapomnij o tym, że właściwie każdy kierowca ma swój własny sposób prowadzenia pojazdów. Również rozwiązania drogowe mogą okazać się na tyle odmienne, że wybranie właściwej drogi okaże się dość wymagające.

Za granicą warto trzymać się bezwzględnie przepisów drogowych. W razie kolizji, procedury związane z ubezpieczeniem czy sprowadzeniem pomocy drogowej czasem się komplikują, poza tym ryzykujesz zapłaceniem sporego mandatu. Warto powstrzymać się od nieodpowiedniego wyprzedzania, delikatnego przekroczenia prędkości czy innych tego typu wykroczeń. Będzie to skutkować spokojnymi wczasami dla Ciebie oraz bezpieczną podróżą dla innych użytkowników dróg w Czechach.

Podróż samochodem po Czechach może być bardzo komfortowa oraz bezpieczna, jeżeli będziesz się stosować do ustalonych zasad. Gdy wysiądziesz z samochodu, będziesz mieć wtedy wystarczającą ilość czasu, by napawać się pięknem okolicy oraz ruszyć szlakiem czeskich zabytków.

Mamy nadzieję, że Twoja kolejna podróż do Czech stanie się łatwiejsza dzięki naszym wskazówkom. W kolejnych artykułach przyjrzymy się bliżej walorom tego kraju. Do usłyszenia!

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 74 dni temu dnia 14/07/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 15, 2022 @ 10:57 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

banner_dni_seniora_22,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Oto program Legnickich Dni Seniora! Polecamy!

Read More →