Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Weekend pełen Legnickiego Festiwalu Srebro

Przez   /   11/05/2024  /   No Comments

W Legnicy trwa jeden z największych w Europie festiwali biżuterii artystycznej. Dziś wieczorem w Galerii Sztuki ogłoszone zostaną nazwiska zwycięzców 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Empatia. Wśród wystaw, które wczoraj ramach Weekendu Otwarcia miały swój wernisaż, jest “Holownia”, składająca się z prac nadesłanych na konkurs prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

Nazwa “Holownia” nawiązuje do tradycyjnego miejsca tej wystawy: holu Starego Ratusza (Teatr Modrzejewskiej). W ten sposób organizatorzy Legnickiego Festiwalu Srebro dają miłośnikom biżuterii szansę skonfrontowania swych wrażeń z wyborem, którego dokonało jury konkursu, selekcjonując prace do wystawy głównej, prezentowanej w głównej siedzibie Galerii Sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym. Zainteresowanie tegorocznym konkursem było rekordowe: wpłynęło ponad 500 prac autorstwa blisko trzystu artystów z aż 45 krajów.

W Starym Ratuszu wyeksponowano również najlepsze prace polskich grafików i graficzek, zgłoszone do dorocznego konkursu na festiwalowy plakat. Zwyciężył plakat autorstwa Agaty Adaszek – to on wisi na słupach ogłoszeniowych w mieście, zachęcając do udziału w wydarzeniach Legnickiego Festiwalu Srebro.

A program obfituje w atrakcje. Najważniejszym, najbardziej ekscytującym momentem festiwalu będzie ceremonia wręczenia nagród. Zostały ufundowane m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta Legnicy, Galerię Sztuki. Tradycyjne 5 kg srebra przekaże KGHM Polska Miedź S.A. Nazwiska zwycięskich artystów były przez ponad miesiąc pilnie strzeżoną tajemnicą międzynarodowego jury. Zostaną ogłoszone dziś (11 maja) o godz. 19 w Galerii Sztuki.

W centrum Legnicy zorganizowano 13 prezentacji, na których można obejrzeć łącznie ponad 1000 awangardowych obiektów wykonanych nie tylko ze srebra czy złota, ale też z nietypowych materiałów takich np. jak popiół, plastik, ziemia czy włosy. Festiwal od lat pokazuje, jak niezwykła bywa współczesna biżuteria i jak nieograniczona jest kreatywność artystów.

Po wczorajszym wieczorze (wernisaże, filmy, koncert Nago) dziś ciąg dalszy emocji. Najpierw seminarium poświęcone sztuce złotniczej w Hotelu Qubus (godz. 11-15) połączone z wystawą prac Marii Ishikawy “Pożyczona sceneria”. Potem w Galerii Ring wernisaż wystawy innej japońskiej twórczyni Mariko Kusumoto “Eteryczna podróż” (godz. 18) i poł godziny później po drugiej stronie – w Galerii Satyrykon – wernisaż wystawy współczesnej biżuterii z bursztynem, efekt współpracy legnickiej Galerii Sztuki z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników z Gdańska.

O godz. 19 odbędzie się zapowiadana już ceremonia wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej, połączona z wernisażem wystawy Petera Machaty “Rozmawiając z Nią”.

Wstępna te wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy w imieniu Galerii Sztuki w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →