schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

W Kawiarence Obywatelskiej wspominano legnickie fabryki

Przez   /   15/11/2019  /   No Comments

W legnickiej Art Cafe Modjeska zainaugurowała działalność Kawiarenka Obywatelska. W moderowanej przez Piotra Rachwalskiego dyskusji na temat nieistniejących już zakładów pracy – Lefany, Milany, Hanki, Legnickiej Fabryki Fortepianów i Pianin, etc – wzięli udział Krystyna Mołodyńska, Wojciech Kondusza, Wojciech Morawiec, Grzegorz Czekański, Marek Żak oraz Michał Kuszyk.

Dobra frekwencja świadczy, że Katarzyna Odrowska – pomysłodawczyni i organizatorka Kawiarenki Obywatelskiej – trafiła w punkt, proponując przemysł na temat pierwszego spotkania. Rozmowie zaproszonych przez nią gości przysłuchiwało się ponad pięćdziesiąt osób. Pomiędzy wspomnieniami i anegdotami o legnickich firmach, które dobrze radziły sobie za komunizmu ale nie przetrwały ustrojowej transformacji, jak refren powracało pytanie, czy musiało się tak stać. Zastanawiano się również dlaczego upadkowi Hanki, Milany, Lefany, fabryki pianin i innych zakładów nie towarzyszyły społeczne protesty na wzór tych, które wybuchły, gdy zamykano kopalnie węgla w Wałbrzychu. Legnicki historyk Wojciech Kondusza przypuszcza, że ludzie mieli dużo czasu, aby pogodzić się z myślą o zamknięciu ich firmy. Np. agonia Lefany była rozciągnięta na kilkanaście lat. Pojawiła się opinia o niewystarczającym zaangażowaniu władz samorządowych. A Michał Kuszyk opowiadał, jak przekonywał władze Polskiej Miedzi, które z sukcesem przeprowadziły restrukturyzację, by zakupiły sobie “piękny gadżet”, tzn. zainwestowały w przeżywającą kłopoty Legnicką Fabrykę Fortepianów i Pianin.

Katarzyna Odrowska zapowiada, że spotkania Kawiarenki Obywatelskiej odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca. Ich celem jest rozmowa o sprawach ważnych dla mieszkańców miasta i regionu.

FOT. PIOTR  KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-5993601_1920

Legnica. Śniadania na trawie w parku Miejskim

Read More →