AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Uproszczony wniosek o odroczenie składek ZUS

Przez   /   24/03/2020  /   2 Comments

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ten wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości – wyjaśnia.
Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane swojej firmy takie jak NIP, REGON lub PESEL.
– Każdy musi również w kilku zdaniach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na jego sytuację finansową powodując, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – zastrzega Kowalska-Matis.
W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to trzy miesiące.
Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć do ZUS później.
Jeśli przedsiębiorca skorzysta z możliwości przesłania umowy mailem, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii, musi wysłać do ZUS również papierowy oryginał dokumentu. Jeśli nie przekaże go w formie papierowej do ZUS, uznamy, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Wniosek odroczenie_uproszczony

Źródło: ZUS

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. Lustrator pisze:

    ubawilem sie setnie bo od lata slyszlem kwik motlochu ze Cimoszewicz po powodzi kazal sie ubezpieczac a teraz emilewicz powiedziala to samo wszystkim pracujacym na swoje. Dokladnie>>nauczy nas ze nalezy sie UBEZPIECZAC.Oczekuje znowu na kwik motlochu no i na jakies wpisy róznych zlotych meneli..

  2. Lustrator pisze:

    jakiez to szlachetne.Zamiast zaraz umrzec to jednak za trzy miesiace.Za to pogrzeb bedzie kosztowniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

EU5rzqCX0AILzeu

KGHM dumny z załogi. Absencja niższa rok temu

Read More →