schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki

Przez   /   24/03/2020  /   No Comments

Polskie władze po cichu przedłużyły koncesję wydobywczą dla kontrowersyjnej odkrywki Turów pomimo sprzeciwu Republiki Czeskiej, europarlamentarzystów oraz Czechów i Niemców mieszkańców przygranicznych miejscowości.

Tak egoistyczne i krótkowzroczne w naszej opinii zachowanie Ministerstwa Klimatu, który w interesie spółki Skarbu Państwa oraz jednej kopalni ryzykuje dobre dotąd stosunki z sąsiadami w czasach, w których solidarność jest szczególnie potrzebna, świadczy albo o błędnej i niczym nie uzasadnionej kalkulacji politycznej, albo całkowitym braku świadomości długoterminowych konsekwencji tej decyzji.

20 marca 2020 r. Minister Klimatu Michał Kurtyka podpisał koncesję z pozwoleniem dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie. Dotychczasowa koncesja na wydobycie jest ważna do kwietnia 2020 roku. Spółka PGE zbiegała o przedłużenie eksploatacji złoża węgla brunatnego do 2044 roku i powiększenie odkrywki, której teren miałby sięgnąć ponad 3400 ha, z rocznym wydobyciem 9-11,5 mln ton do 2030 roku.

Rozbudowie kopalni i przedłużeniu koncesji sprzeciwiają się zagrożeni mieszkańcy Czech (przy wsparciu władz państwowych, samorządowców i organizacji społecznych), którzy już teraz odczuwają negatywne skutki jej działalności. Wydana przez polskie władze koncesja może oznaczać pozbawienie dostępu do wody pitnej blisko 30.000 osób.

Koncesja wydana została zaledwie dwa tygodnie po tym, jak w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego została złożona petycja podpisana przez 13 000 osób z Polski, Niemiec i Czech wzywająca władze Unii do pilnego zajęcia się sprawą. Obecnie toczy się także przeciw Polsce postępowanie UE Pilot (Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego), zaś grupa wpływowych europarlamentarzystów jeszcze w połowie lutego wysłała do Komisarza UE ds. środowiska list wyrażający zaniepokojenie zachowaniem polskich władz.

Od czerwca 2019 na rozpatrzenie czeka też skarga Fundacji „RT-ON” w sprawie łamania przez Polskę przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej poprzez wydanie zgód na odstępstwa od RDW na potrzeby inwestycji węglowych.

– PGE naraża się na działania odwetowe sąsiadów Polski w stosunku do węgla sprzedawanego przez kopalnię Turów oraz szkód środowiskowych powodowanych przez działalność kopalni. Należy się liczyć ze wzrostem pozwów zagranicznych wobec PGE pochodzących z sąsiadujących z odkrywką i elektrownią Turów regionów Czech i Niemiec – wyjaśnia Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Skrajny brak solidarności w czasach pandemii

Ignorowanie czeskiego i niemieckiego stanowiska w tej sprawie i wydanie koncesji pomimo głośnego sprzeciwu mieszkańców, szczególnie dziwi w obecnej sytuacji.

– Nadchodzący kryzys społeczno-zdrowotno-gospodarczy wywołany przez nasilającą się z każdym dniem pandemię wirusa COVID-19 zmusza do odwołania się do odpowiedzialności obywatelskiej i wymagać będzie najwyższych zasobów solidarności społecznej oraz międzynarodowej – komentuje Kuba Gogolewski – Tak egoistyczne i krótkowzroczne zachowanie rządu, który w interesie spółki Skarbu Państwa oraz jednej kopalni ryzykuje stosunki międzynarodowe w czasach, w których solidarność jest szczególnie potrzebna, świadczy albo o błędnej i niczym nie uzasadnionej kalkulacji politycznej, albo całkowitym braku świadomości długoterminowych konsekwencji tej decyzji.

Polska służba zdrowia od lat borykająca się z problemami finansowymi i kadrowymi nie będzie w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom pandemii. Zdrowie i życie Polek i Polaków w najbliższych miesiącach będzie w znacznym stopniu zależne od wsparcia Unii Europejskiej i jej Państw członkowskich. Wydawanie w takim czasie koncesji na projekt, który w jawny sposób narusza europejskie prawo środowiskowe, jest sprzeczny z planami Unii dotyczącymi transformacji energetycznej i zagraża dobrostanowi naszych sąsiadów, jest działaniem szczególnie nieodpowiedzialnym.

Z powagi sytuacji doskonale zdaje sobie sprawę nasz sąsiad i największy partner gospodarczy. Kanclerz Angela Merkel oraz wszystkie ośrodki analityczne Republiki Federalnej Niemiec jednoznacznie identyfikują nadchodzący kryzys jako największe wyzwanie dla gospodarki od czasów drugiej wojny światowej.

Więcej informacji o odkrywce Turów oraz jej wpływie na zdrowie, ludzi i środowisko można znaleźć na stronie www.stopturow.com

Źródło: Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE

FOT. PIXABAY.COM/ JerzyGorecki

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Viessmann zwolnił związkowca – ma wojnę

Read More →