AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Uchwała o wygaśnięciu mandatu wójt jest nieważna

Przez   /   06/07/2020  /   4 Comments

Wojewoda dolnośląski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Zagrodno z 29 maja 2020 r., w której stwierdzono wygaśnięcie mandatu wójt Karoliny Bardowskiej. Radni dopuścili się naruszenia konstytucyjnych zasad proporcjonalności, czyli zastosowali sankcję nieadekwatną do sytuacji. Łamiąc procedury, nie zapewnili też pani wójt możliwości złożenia wyjaśnień przed podjęciem uchwały. 

Uchwała z 29 maja br. to plon wzmagającego się od początku kadencji konfliktu pomiędzy dużą grupą “starych” radnych z Zagrodna a młodą wójt Karoliną Bardowską. Aby się jej pozbyć z urzędu, radni wykorzystali przepisy antykorupcyjne zakazujące łączenia funkcji wójta z działalnością gospodarczą. W uzasadnieniu uchwały przywołano zapisy Krajowego Rejestru Sądowego, z których wywnioskowano, że Karolina Bardowska jest członkiem zarządu spółki Vox Logistics i posiada w niej więcej niż dozwolone przez prawo 10 proc. udziałów. Na tej podstawie rada gminy uznała, że wójt Zagrodna złamała Ustawę z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, i uchwałą stwierdziła wygaśnięcie mandatu zdobytego przez Karolinę Bardowską w wyborach powszechnych w 2018 roku.

Karolina Bardowska zaskarżyła tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Ale nim WSA zdążył zająć się sprawą, wojewoda dolnośląski w ramach przysługujących mu uprawnień nadzorczych zbadał jej zgodność z prawem i wydał rozstrzygnięcie nadzorcze. W oparciu o dokumenty ustalił, że dane w KRS nie zostały zaktualizowane, a Karolina Bardowska jeszcze przed złożeniem ślubowania została odwołana przez zgromadzenie wspólników z funkcji prezesa Vox Logistics. Wtedy też podjęła czynności zmierzające do zbycia udziałów w spółce. Sprzedała je z opóźnieniem tak nieznacznym, że – zdaniem wojewody – “stwierdzenie wygaśnięcia mandatu wójta byłoby sankcją nadmierną i nieproporcjonalną w stosunku do okoliczności i wagi dokonanego naruszenia”. To stanowisko jest zbieżne z oceną, którą zagrodzieńscy radni dostali od wojewody przed majową sesją. Nie skłoniło ich wówczas do zmiany planów.

Dodatkowo wojewoda dolnośląski zwraca uwagę, że przepisy, na podstawie których Rada Gminy Zagrodno wygasiła mandat wójt wymagają, aby przed podjęciem uchwały umożliwić wójtowi złożenie wyjaśnień. To “element procedury zmierzającej do podjęcia uchwały, którego rada gminy nie może pominąć. Jego pominięcie stanowi bowiem istotne naruszenie procedury podejmowania uchwał. Rada gminy ma obowiązek stworzyć wójtowi realną możliwość złożenia wyjaśnień” – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym. Tymczasem projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójt Zagrodna rada gminy wprowadziła do porządku obrad już w trakcie sesji. Na sali nie było Karoliny Bardowskiej.

Rada Gminy Zagrodno może w ciągu miesiąca wnieść na to rozstrzygnięcie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Do czasu uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wojewody wykonanie uchwały jest wstrzymane.
Poniżej publikujemy rozstrzygnięcie wojewody dolnośląskiego w całości.

 

    Drukuj       Email

4 komentarze

 1. bronek pisze:

  Tylko wstyd ,ze mamy taką radę i takiego radcę prawnego .Szukają dziury w całym zamiast pomagać Wójt to tylko kłody pod nogi jej rzucają. Obudżcie się widzicie ,że Wasz Guru juz ma zarzuty prokuratorskie, to kogo wy bronicie. Już mija 2 lata a Wy nic tylko wojenki z Wójtową prowadzicie. My wyborcy już mamy dość tych Waszych głupich uchwał,zmieńcie radcę prawnego i do roboty .

 2. Scinawa 2020 pisze:

  Podobna ,, skrajana patologia samorzadowa” jest w ścinawskiej radzie miejskiej, dlatego wkkrotce referendum skuteczne .To efekt ze w radach miast i gmin zasiadają cześcuiowo osoby nie majace zadnej wiedzy , kompetencji i wyksztalcenia z zakresu samorzadu.Jeste to smutne ale zarazem żenujace

 3. lustrator pisze:

  ojewoda stwierdził też nieważność>.no patrz bronek to jak podlubiesz w zyciorysie wojt to jeszcze bardziej ci sie humor poprawi bo jak widac troche ci tylek ruszyło.Pogadaj jeszcze ze sprzataczkami ze szkoly to moze tez ci sie gemba rozszerzy nieco..

 4. Anonim pisze:

  Wojewoda stwierdził też nieważność zarządzenia wójta Karoliny Bardowskiej w sprawie odwołania dyrektorki szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Sędziowie z Dolnego Śląska stają po stronie TSUE

Read More →