PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Srebro dobiega końca. Galeria poleca oprowadzania

Przez   /   15/06/2021  /   No Comments

To ostatni dzwonek, aby obejrzeć wystawy odbywające się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO. Większość z nich dostępna jest tylko do niedzieli. Okazji do bliskiego spotkania z biżuterią autorską nie będzie jednak brakować – finiszowi Srebra towarzyszą oprowadzania kuratorskie, na które Galeria zaprasza w każdy piątek czerwca.

Pierwsze ze spotkań już za nami – w miniony piątek swą obecnością uświetnił je sam autor – prof. Andrzej Szadkowski, który podzielił się barwnymi anegdotami dotyczącymi swoich prac, twórczości i pięciu dekad artystycznej działalności. Obecni poznali nie tylko okoliczności powstania niemal każdej z prac, ale także kolekcjonerskie zainteresowania twórcy (i ich przykłady), a także jego bardzo szeroki pogląd na biżuterię, który wychodząc od Malewiczowskich zasad wybiega daleko poza ideę linii, płaszczyzny, koloru, nawet w kierunku… kosmosu.
Kolejne oprowadzania odbędą się w kolejne piątki. W najbliższy, 18.06. o godz. 17:00 zwiedzanie rozpocznie się od prezentacji wystaw z cyklu Srebrne Szkoły, w galerii Ring (Rynek 12). Zobaczymy na niej biżuterię i obiekty studentów, absolwentów i wykładowców z dwóch pracowni – chińskiej Biżuterii i Metalu z Uniwersytetu w Szanghaju oraz słowackiej pracowni Metalu i Biżuterii działającej przy Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Oprowadzanie będzie świetną okazją do podróży do dwóch różnych światów, które łączy miłość do biżuterii, gotowość na eksperyment warsztatowy i właściwe młodym spojrzenie na projektowanie w ogóle. Po tym, w holu Teatru im. Modrzejewskiej poznamy wystawę Holownia, czyli prac odrzuconych przez jurorów Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.
Na ostatni piątek czerwca (25.06) zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999, prezentowanej w Muzeum Miedzi. To propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznego wzornictwa, zainteresowanych historią polskiej sztuki złotniczej. Po niej – wisienka na torcie – wystawa „Wciąż człowiek?” czyli pokaz najlepszych prac 29 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Najwięcej emocji na niej wzbudzają dzieła zwycięskie – wśród nich wisior Smartfon łupany, który przyniósł autorowi – polskiemu złotnikowi Tadeuszowi Jaśkowiakowi – nagrodę Grand Prix. Polak pokonał dużą konkurencję z całego świata – na konkurs wpłynęło 357 prac nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów.
Na oprowadzania należy zapisać się drogą mailową na adres: galeria@galeria.legnica.eu lub telefonicznie (76 862 09 10). Ilość miejsc jest ograniczona, natomiast wstęp i udział jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają w miejscach prezentacji wystaw 5 min przed rozpoczęciem oprowadzania i przypominają, że w przestrzeniach wystawienniczych obowiązuje reżim sanitarny (1,5 m dystansu oraz maseczki).

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 40 dni temu dnia 15/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 15, 2021 @ 11:09 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

b

Legnicka Akademia Filmowa – uczta dla miłośników filmu

Read More →