Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach”

Przez   /   14/06/2021  /   No Comments

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę “Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach”, która zostanie otwarta w środę, 16 czerwca i potrwa do września.


Druga połowa lat 40 i powojenna Legnica. Do miasta przyjeżdżają Polacy ze wszystkich stron, wciąż mieszkają tu Niemcy, są Rosjanie i ludzie innych narodowości, którzy czekają na powrót do domu. Na fundamentach niemieckiej Liegnitz otwierają się zakłady pracy, szkoły, instytucje. Rusza życie religijne, kulturalne, jest czas na sport i rozrywkę.

Chcecie przenieść się do czasów, gdy zaczyna się tu polska rzeczywistość i poczuć tamtą atmosferę? Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę „Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach”. Ekspozycja zostanie otwarta w środę, 16 czerwca i potrwa do września.

Afisze – oryginalne, napisane charakterystycznym językiem po ponad 70 latach są bezcennym świadectwem toczącego się w Legnicy codziennego życia i opowieścią o mieszkańcach. Te wyjątkowe druki często odsłaniają nieznane miejsca oraz ludzi związanych z powojennym miastem.

Dzięki przygotowanej przez znawcę okresu Marka Żaka ekspozycji poznamy pionierską historię miasta z nowej perspektywy. Dowiemy się, gdzie bawili się nasi dziadkowie, którym lokalnym klubom kibicowali, jakie filmy oglądali na ekranach tutejszych kin i jakie spektakle oferowały im polskie zespoły teatralne, ale i Rosyjski Teatr Dramatyczny. Zatem zabierajcie babcie, dziadków, wnuki. Musicie to zobaczyć!

Wystawa w dużej mierze powstała dzięki pierwszym pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego, których praca pozwoliła zachować kilka tysięcy afiszy z drugiej połowy lat 40. XX. Ponad czterysta z nich dotyczy Legnicy i to one stanowią trzon wystawy, ale prezentowane są też afisze z legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Muzeum Miedzi, a także inne ciekawostki, które pozwolą poczuć ducha tamtej epoki.

Źródło: Muzeum Miedzi

FOT. MUZEUM MIEDZI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 40 dni temu dnia 14/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 14, 2021 @ 6:18 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

b

Legnicka Akademia Filmowa – uczta dla miłośników filmu

Read More →