helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Sol y la Sal czyli Słońce i Sól na niedzielę w parku

Przez   /   26/07/2013  /   No Comments

Miedzynarodowe trio Sol y la Sal w niedzielę o godz. 16 da koncert w legnickim parku, obok Teatru Letniego. Jeśli muzyka brzmi równie pieknie jak nazwa grupy, koniecznie trzeba tam być.

A Jacek Głomb, prezes Fundacji Naprawiacze Świata, która zaprosiła Sol y la Sal (Słońce i Sól) do Legnicy, zapewnia, ze muzyka brzmi pieknie.

- To może być hit tego lata – obiecuje.

Zespół tworzą trzy osobowości.  Katarzyna Enemuo (śpiew, palmas, akordeon, saz) pasję antropologa kultury realizuje wędrując po polskich, ukraińskich, węgierskich i mołdawskich wsiach, zbierając i śpiewając wszelaki pieśni – od sredniowicznych po ludowe, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych, kultywując sztukę opowiadania historii prawdziwych i zmyślonych. Skrzypaczka Iwona Sojka pobierała lekcje u wiejskich mistrzów w Polsce, na Węgrzech
i w Mołdawii. Koncertuje na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju. Jesus Sallabera (śpiew, palmas, cajon, bębny, gitara) pochodzi z kolebki flamenco, z dzielnicy Triana w Sevilli. Od dziecka uczył się tej muzyki podczas rodzinnych fiest, a dziś uczy śpiewu flamenco innych, m.in. w Berlinie i Gdyni.

Zapraszając na ich koncert do parku, Fundacja Naprawiacze świata zapowiada muzyczną wędrówkę po wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz dialog Południa z Północą. Opowieść o tęsknocie za słońcem i morzem, za zielenią i deszczem, o wędrówce, w której nie ma czasu i przestrzeni, jest melodia i puls.
Flamenco a palo seco – czyli tak jak śpiewają je najstarsi mieszkańcy andaluzyjskich wiosek, pieśni Lorki w wersjach tradycyjnych i autorskich, muzyka wędrowców Europy – Cyganów i Sefardyjczyków, rytmy arabskie, hiszpańskie, polskie i bałkańskie, od tanga i rumby, przez bulerias po połamane tańce bułgarskie w oryginalnych interpetacjach, dużo słonecznej energii i szczypta nostalgii. Po polsku i po hiszpańsku, na dwa głosy, ręce i stopy, akordeon, bębny i skrzypce.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2616 dni temu dnia 26/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 26, 2013 @ 9:05 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2017_02_23_helios-1024x356

Repertuar Kina Helios Legnica 25.09-01.10.2020

Read More →