Starostwo1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jan Peszek i Przemysław Bluszcz szukają Ludwika

Przez   /   29/07/2013  /   No Comments

Teatralne gwiazdy włączyły się w poszukiwania kandydatów do Nagrody Ludwika. W Radiu Elka można usłyszeć spot, w którym Jan Peszek i Przemysław Bluszcz zachęcają do zgłaszania w Teatrze Modrzejewskiej mieszkańców Zagłębia Miedziowego z objawami pozytywnego zakręcenia podobnymi jak u patrona nagrody, zmarłego 2 lata temu Ludwika Gadzickiego.

- Mamy kilka pierwszych zgłoszeń, ale czekamy na więcej. Ponieważ atmosfera wakacji niespecjalnie sprzyja naszej akcji, zdecydowaliśmy się trochę ją podkręcić poprzez emisję spotu z Janem Peszkiem i Przemkiem Bluszczem – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Ludwik Gadzicki, polonista z technikum górniczego w Lubinie, żył pół metra nad ziemią, oddychał literaturą i teatrem, sprawy z tego świata – polityka czy pieniądze – niespecjalnie go zaprzątały. Wychował kilka pokoleń młodzieży na świadomych i kompetentnych odbiorców kultury. Z przyszłymi górnikami objeżdzał festiwale literackie, premiery teatralne, spotkania z pisarzami. Pisał wiersze i tzw. memuary – rodzaj dzienników, będących odbiciem jego fascynacji, wzruszeń i oburzeń. Zmarł dwa lata temu.

Teatr Modrzejewskiej nadał jego imię swojej scenie – to pierwsza w Polsce a może i na świecie scena nosząca imię widza, ale Ludwik był widzem szczególnym, najwierniejszym, ubóstwiającym legnicki teatr i teatr w ogóle. Z inicjatywy Teatru Modrzejewskiej 6 listopada, w jego urodziny, wręczona zostanie po raz pierwszy Nagroda Ludwika: statuetka i 5 tysiecy złotych.

Kandydatami do Nagrody Ludwika mogą być mieszkańcy Zagłębia Miedziowego, których pasja zmienia ten rejon na lepsze. Pozytywnie zakręceni wariaci, jak Ludwik Gadzicki.  poszukiwane są osoby nieszablonowe, mające niezwykłe osiągnięcia lub ciekawe pasje, którymi potrafią zarażać innych. Osoby, których sposób życia wykracza poza poprawność społeczną lub poprawność dnia codziennego. W zgłoszeniu należy jak najciekawiej opisać sylwetkę kandydata. Można dołączyć zdjęcia, filmy, dokumenty, odnośniki do stron internetowych lub inne informacje, które pozwolą kapitule nagrody jak najlepiej zapoznać z jego postacią i osiągnieciami.

Zgłoszeń można dokonywać do 1 września.

Szczegóły: http://teatr.legnica.pl/nagroda-ludwika

Spotu w wykonaniu Peszka i Bluszcza można posłuchać tutaj.

FOT.. MATERIAŁY TEATRU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3415 dni temu dnia 29/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 29, 2013 @ 11:19 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Nikifor - Epifaniusz Drowniak

Galeria Sztuki zaprasza na XII Łemkowskie Jeruzalem

Read More →