Basia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Rusza remont dzwonnicy kościoła Mariackiego

Przez   /   30/10/2015  /   No Comments

Rozpoczynają się prace remontowe dzwonnicy Kościoła Marii Panny w Legnicy. W pierwszym etapie wymienione zostaną drewniane żaluzje i okiennice.

Ich stan bardzo zaskoczył konserwatorów odpowiedzialnych za renowację. Mimo upływu wielu lat, drewno jest dobrze zachowane, co znacznie ułatwi pracę przy zdemontowaniu okien, okiennic i żaluzji, ich odświeżeniu, konserwacji i ponownym zamontowaniu. Po zakończeniu robót drewno powinno wytrzymać kolejne kilkaset lat, przy odpowiedniej konserwacji.

 

Całość prac konserwacyjnych potrwa około miesiąca. W przyszłości dzwon zostanie zaopatrzony także w elektroniczne sterowanie. – W dawnych latach dzwonem zajmował się kościelny, którego mieszkanie znajdowało się w wieży. W jego pokoju był sznur, za pomocą którego kościelny dzwonił. Do dziś w ten sposób można uruchomić dzwon – opowiada ks. Jerzy Gansel z parafii ewangelickiej w Legnicy.

Obecnie przed każdym nabożeństwem ktoś musi pokonywać blisko 250 schodów, aby zadzwonić. Dlatego ważne jest wyposażenie dzwonu w elektroniczne sterowanie (okablowanie zostało już położone). Został on już wypoziomowany i wydaje dźwięk w sposób właściwy.

- Koszty całego przedsięwzięcia to około 30 tys. zł. Połowę kwoty przekazała Fundacja KGHM Polska Miedź. Spora część pochodzi z ofiar i darowizn legniczan, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje ks. Gansel.

Renowację dzwonu można było rozpocząć dopiero teraz, po wyprostowaniu dwóch wież. Należało najpierw zabezpieczyć statykę konstrukcji kościoła, aby cokolwiek można było robić w jego wnętrzu. Koszt wszystkich dotychczasowych prac remontowych, które trwają od 2009 roku, liczony jest w milionach złotych. Parafia otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji KGHM Polska Miedź, z Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy, Legnica.eu

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2523 dni temu dnia 30/10/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 30, 2015 @ 3:39 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →