schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Starmedica kończy montaż tomografu w szpitalu

Przez   /   30/10/2015  /   No Comments

Starmedica kończy montaż tomografu w pomieszczeniach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Pod koniec przyszłego tygodnia jeden z dwóch kontenerów, w których bada pacjentów, przestanie być potrzebny.

 

Starmedica, która niedawno wygrała kontrakt na usługi diagnostyki obrazowej dla szpitala, zobowiązała się używać do badania pacjentów nowoczesnego 128-rzędowego tomografu komputerowego. Sprzęt, który właśnie kończy montować, ma tylko 16 rzędów, co przekłada się na dłuższy czas naświetlania (i większą dawkę nieobojętnego dla zdrowia promieniowania). Wojciech Kempiński, prezes spółki Starmedica, wyjaśnia, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, bo jeszcze miesiąc trzeba poczekać na dostawę nowego 128-rzędowego tomograf od Toshiby.

Od początku października na badanie tomografem i urządzeniem do rezonansu magnetycznego szpitalni pacjenci wożeni są do dwóch konenerów ustawionych pod budynkiem. Starmedica zamontowała osłony, by chorym nie dokuczał wiatr ani deszcz, rozwiązanie wciąż jest jednak mało komfortowe. Mimo tych niedogodności i wrażenia prowizorki, można być spokojnym o jakość badań wykonywanych w kontenerach. Jak zapewnia Kempiński, oba aparaty nie różnią się klasą od tych funkcjonujących w budynkah. Są atestowane, bezpieczne i dają na tyle dokładne wyniki, by lekarz miał możliwość postawienia prawidłowej diagnozy.

- Żadnych większych skarg czy zażaleń nie słyszeliśmy – mówi prezes Starmedica.

Pod koniec tygodnia pacjenci będą znów badani tomografem wewnątrz budynku. Na rezonans magnetyczny wciąż trzeba będzie się pofatygować do kontenera, bo w szpitalu konieczne jest postawienie klatki Faradaya. Dopiero za 2-3 tygodnie Starmedica będzie mogła zamontować w niej urządzenie do rezonasu.

Szpitalne pomieszczenia, w których instaluje się Starmedica, do 10 października zajmowała konkurencyjna firma Affidea. Affidea realizowała diagnostykę obrazową na potrzeby szpitala, ale też na mocy odrębnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonywała badania RTG, USG, tomografii komputerowej i rezonasu magnetycznego dla mieszkańców regionu legnickiego ubezpieczonych w NFZ.

Apetyt na kontrakt Affidei miała Starmedica. Nadzieje okazały się płonne, bo NFZ nie widzi podstaw, by wypowiedzieć Affidei kontrakt. Zdaniem Joanny Mierzwińskiej, rzeczniczki dolnośląskiego oddziału NFZ,dostępność dla pacjentów jest zagwarantowana: – Affidea realizuje kontrakt. We wrześniu wystąpiła do nas o dwumiesięczną przerwę w udzielaniu świadczeń i zapewniła inną placówkę w której przeprowadza badania. Wyznaczyła je we Wrocławiu i będzie dowozić do niej pacjentów busem na własny koszt. Będzie to dotyczyło przede wszystkim pacjentów, którzy mieli  wyznaczony termin rezonansu w listopadzie.Jednocześnie poinformowała, że remontuje nową siedzibę w Legnicy i od grudnia będzie w niej już udzielała zakontraktowane badania. Dostępność dla pacjentów jest zabezpieczona. Pacjenci z nowymi skierowaniami są rejestrowani na bieżąco według kolejności zgłoszeń – mówi Joanna Mierzwińska.

Starmedica, choć nie ma kontraktu z NFZ ani wynikających z niego zobowiązań, postanowiła za symboliczną złotówkę badać legniczan, którzy zgłaszają się do szpitala na tomograf albo rezonans. Z tego gestu dobrej woli korzysta po 20 pacjentów dziennie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2523 dni temu dnia 30/10/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 30, 2015 @ 3:27 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →