Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Konflikt samorządowców może rozwalić Sanikom

Przez   /   07/07/2020  /   No Comments

Głosami 7 gmin przeforsowano  destrukcyjne – zdaniem pozostałych 18 udziałowców – zmiany w komunalnej spółce Sanikom. Odwołano przewodniczącego rady nadzorczej, poszerzono jej skład i powiększono koszty funkcjonowania, wprowadzając jednocześnie znaczącą podwyżkę cen za odpady i rezygnując z możliwości dokapitalizowania firmy kwotą miliona złotych. Rosną obawy o los firmy i 250 pracowników.

Sanikom to wspólna samorządowa spółka, która zajmuje się zbiórką i przetwarzaniem odpadów komunalnych. Tworzy ją 25 gmin z powiatów jaworskiego, złotoryjskiego, kamiennogórskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego.

Podczas wczorajszego Zgromadzenia Wspólników siedem z nich - gmina miejska Kamienna Góra, Lubawka, Boguszów Gorce, gmina wiejska Kamienna Góra, Mieroszów, Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice - dysponując nieznaczną większością odwołało Sławomira Maciejszyka, burmistrza Wojcieszowa, z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Sanikomu. Pozostali udziałowcy domagali się uzasadnienia dla takiego wniosku. Usłyszeli kuriozalny argument, że Maciejczyka trzeba odwołać, bo organizuje posiedzenia rady nadzorczej w gabinecie zarządu.

Do dymisji podał się Zbigniew K. – karany za naruszenie etyki adwokackiej i sądzony aktualnie w Legnicy za oszustwa finansowe prawnik, którego przyjaciel ze szkolnej ławy – burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz – zainstalował rok temu na posadzie w radzie nadzorczej Sanikomu. Odkąd w lipcu 2019 roku w mediach ukazało się kilka artykułów na temat przeszłości mecenasa, część udziałowców spółki domagała się jego usunięcia, argumentując, że ludzie, którzy sprawują nadzór nad publicznymi pieniędzmi, muszą być jak żona Cezara, bez skazy. Ten wielomiesięczny kryzys zażegnała złożona przez Zbigniewa K. dymisja, ale natychmiast Chodasewicz z grupą wspólników wywołał następny, dużo poważniejszy.

Na ich wniosek z 4 do 6 poszerzony został skład rady nadzorczej spółki, co pociągnie za sobą wzrost kosztów jej funkcjonowania. Teraz poza 2 przedstawicielami pracowników (Patrycja Zabiegło, Piotr Piętka) w radzie nadzorczej Sanikomu zasiada 4 członków rekomendowanych przez grupę 7 samorządów, które przejęły władzę w firmie. Nowym przewodnicącym rady został jeleniogórski adwokat Piotr Nachman. Inny prawnik z Jeleniej Góry, Piotr Krystowski, został wiceprzewodniczącym, a ponadto jako członkowie zasiadają w niej adwokat Ernest Ziemianowicz z Wlenia i wałbrzyska radczyni Ewa Kwiatkowska. Można przypuszczać, że to przygotowanie do zmiany zarządu spółki. Jednocześnie siódemka – miasto Kamienna Góra, Lubawka, Boguszów Gorce, gmina wiejska Kamienna Góra, Mieroszów, Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice – przegłosowała uchwałę wprowadzającą podwyżkę cen za odpady. Te działania wywołały stanowczy sprzeciw pozostałych 18 gmin będących udziałowcami Sanikomu. “W obliczu galopującego wzrostu opłat za odpady nie możemy się zgodzić z niepotrzebnymi kosztami, które będą przenoszone na naszych mieszkańców” – piszą w specjalnym oświadczeniu burmistrzowie i wójtowie z Marciszowa, Bolkowa, Jawora, Lubomierza, Lwówka Śląskiego, Męcinki, Mirska, Mściwojowa, Paszowic, Pielgrzymki, Starej Kamienicy, Świerzawy, Wądroża Wielkiego, Wlenia, Wojcieszowa, Zagrodna oraz miasta i gminy wiejskiej Złotoryja. Łączy ich niepokój o los Sanikomu, dokończenie realizowanych aktualnie inwestycji i rozliczenie pozyskanych na ten cel unijnych dotacji, bo grupa udziałowców, która przejąła aktualnie władzę w spółce, zgłasza inne priorytety (np. budowa spalarni odpadów).

Konflikt wygląda bardzo poważnie. Podczas Zgromadzenia Wspólników Sanikomu w Złotoryi napięcie było tak silne, że część burmistrzów i wójtów wyszła z sali w geście protestu. Po przerwie obrady wznowiono, a stronnicy Janusza Chodasewicza, bezwzględnie wykorzystując swą pozycję w spółce, dokonali zmian w radzie nadzorczej. Odrzucili wnioski 4 samorządów, które chciały za 1 milion złotych wykupić udziały w spółce, choć firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebuje pieniędzy, aby funkcjonować.

Jeśli szybko nie uda się przywrócić partnerskich relacji w Sanikomie, konflikt może eskalować i -w czarnym scenariuszu – doprowadzić do upadku spółki. Burmistrzowie i wójtowie 18 gmin już teraz zapowiadają, że w trosce o dobro swoich mieszkańców  są “zobligowani obecnie do poszukiwania nowych obszarów w celu realizacji naszych zadań publicznych, tj. gospodarki odpadami komunalnymi”. Ostrzegają, że kierując się interesem swoich gmin będą szukać nowych odbiorców odpadów i inwestować pieniądze poza Sanikomem. Niewykluczone, że zdecydują się na powołanie nowego, konkurencyjnego podmiotu, który będzie lepiej odpowiadał na ich potrzeby. Dla włodarzy Lubawki i Kamiennej Góry oznaczałoby to poważny problem społeczny, bo Sanikom zatrudnia ok. 250 mieszkańców tamtego rejonu, którzy po upadku spółki zostaliby bez pracy.

Następne posiedzenie Zgromadzenia Wspólników Sanikomu odbędzie się pod koniec lipca.

Poniżej publikujemy oświadczenie 18 udziałówców w sprawie sytuacji w spółce Sanikom.

Oświadczenie osiemnastu udziałowców ws. sytuacji w spółce Sanikom

My niżej podpisani, udziałowcy spółki Sanikom, wójtowie oraz burmistrzowie osiemnastu miast i gmin oświadczamy, iż priorytetem, którym się kierujemy w codziennej pracy, jest troska o dobro naszych gmin i ich mieszkańców.
Dlatego nie zgadzamy się z uchwaloną przez część udziałowców tj.: gminę miejską Kamienna Góra, Lubawka, Boguszów Gorce, gminę wiejską Kamienna Góra, Mieroszów, Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice, znaczącą podwyżką cen za odpady przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów funkcjonowania Rady Nadzorczej spółki w związku z maksymalnym obsadzeniem dodatkowych stanowisk swoimi reprezentantami.

W obliczu galopującego wzrostu opłat za odpady nie możemy się zgodzić z niepotrzebnymi kosztami, które będą przenoszone na naszych mieszkańców. Absurdalnym jest także rezygnacja z przyjęcia do spółki pieniędzy w finalnej kwocie około 1 mln zł od kilku udziałowców, w sytuacji, gdy Spółka potrzebuje kapitału do dalszego jej funkcjonowania.

Spółka Sanikom aktualnie realizuje projekty inwestycyjne dofinansowane przez UE o wartości 65 mln. Podjęte uchwały przez siedmiu udziałowców są nieodpowiedzialnym działaniem i wywołują w pozostałych osiemnastu samorządach niepokój i obawy o rozwój i przyszłość spółki, a także zakończenie rozpoczętych inwestycji.

Oświadczamy ponadto, iż dotychczasowa współpraca na forum wszystkich udziałowców sprawiła, że Sanikom jest wiarygodnym partnerem i oferuje jedne z najniższych cen swoich usług w regionie, z czego korzystali przede wszystkim nasi mieszkańcy. Wypracowany kapitał wszystkich gmin w postaci doświadczenia oraz środków finansowych był jak najlepiej implementowany w spółce.

My, przedstawiciele osiemnastu gmin – udziałowców jesteśmy zobligowani obecnie do poszukiwania nowych obszarów w celu realizacji naszych zadań publicznych, tj. gospodarki odpadami komunalnymi.

Mając na uwadze, że musimy zapewnić naszym mieszkańcom stały i najbardziej optymalny odbiór strumienia odpadów zmuszeni jesteśmy do znalezienia nowych odbiorców odpadów, jak również rozważyć podjęcie działań o charakterze inwestycyjnym.

Naszym zamiarem jest również troska o dobro i miejsca pracy 250 pracowników spółki, w związku z czym rozważamy również nowe rozwiązania inwestycyjne. Biorąc pod uwagę genezę powstania spółki, a przede wszystkim fakt, iż powstała ona jako wyraz dobrej woli do współpracy wielu samorządów, jej nadrzędnym celem powinno być zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych, nie zaś partykularnych interesów określonej grupy udziałowców spółki.

Oświadczenie podpisali:

Marciszów – Wójt Gminy Wiesław Cepielik
Bolków – Burmistrz Gminy Grzegorz Kucab
Jawor – Burmistrz Gminy Emilian Bera
Lubomierz – Burmistrz Miasta i Gminy Marek Chrabąszcz
Lwówek Śląski – Burmistrz Gminy Mariola Szczęsna
Męcinka – Wójt gminy Mirosław Brzozowski
Mirsk – Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński
Mściwojów – Wójt Gminy Mariusz Foryś
Paszowice – Wójt Gminy Sebastian Oszczęda
Pielgrzymka – Wójt Gminy Tomasz Sybis
Stara Kamienica – Wójt Mariusz Marek
Świerzawa – Burmistrz Miasta i Gminy Paweł Kisowski
Wądroże Wielkie – Wójt Gminy Elżbieta Jedlecka
Wleń – Burmistrz Miasta i Gminy Artur Zych
Wojcieszów – Burmistrz Miasta Sławomir Maciejczyk
Zagrodno – Wójt Gminy Karolina Bardowska
Złotoryja – Burmistrz Gminy Robert Pawłowski
Złotoryja – Wójt Gminy Jan Tymczyszyn

FOT. SANIKOM.PL

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →