schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

PROMOCJI ciąg dalszy. “Mur i beton” już w Galerii

Przez   /   18/07/2022  /   No Comments

Od piątku w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) gości wystawa malarstwa “Mur i beton” autorstwa Łukasza Jankowicza. Otwarcie składało się z dwóch części – autorskiego oprowadzania oraz wernisażu. Podczas spotkania z artystą legniczanie usłyszeli historie powstawania poszczególnych obrazów, a także autorski komentarz wyjaśniający złożoność tego problemu malarskiego, który za cel wziął pomniki.

Rozmowy dotyczyły zarówno zaprezentowanych obrazów, jak i zagadnienia „niewygodnego” dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej, które – obok malarskich interpretacji bieżących wydarzeń politycznych – jest głównym tematem wypełniającym płótna młodego artysty.
Artysta od kilku lat dokumentuje pomniki, by następnie przenieść ich symbolikę do innej dziedziny sztuki i ukazać je w formie obrazów. Twórca interesuje się m.in. tymi, które zostały zburzone w Polsce po przemianach ustrojowych w roku 89. Poprzez malowanie chce wskrzesić monumenty, dokonując zadośćuczynienia zniszczonym rzeźbom. Czy wizja Łukasza Jankowicza jest romantyczna, czy to przewrotna gra, którą artysta podejmuje z pamiętającym czasy komunizmu? Odbiorcy mogą odpowiedzieć na to pytanie, odwiedzając sale legnickiej galerii. Na ekspozycji zobaczyć można 37 obrazów – figury zarówno rzeczywiste, przetworzone, wyobrażone lub uderzające swoim absurdem. Ich monumentalność, historia i położenie stają się inspiracją do malarskiej interpretacji, dopisywania nowych treści.
Z pracami Jankowicza spotkaliśmy się w Legnicy po raz pierwszy w 2021 roku, na wystawie pokonkursowej towarzyszącej 30. Ogólnopolskiemu Przeglądowi Malarstwa Młodych PROMOCJE. Wówczas artysta otrzymał Grand Prix, którego pokłosiem jest prezentowana obecnie wystawa indywidualna. Na ekspozycji zobaczymy prace, które przyniosły artyście najwyższy laur podczas przeglądu. Każdy z trzech nagrodzonych obrazów, pomimo silnie narzucających się skojarzeń czasowych, terytorialnych i personalnych, stanowi uniwersalną opowieść o polityce, władzy i społeczeństwie. Bez problemu rozpoznajemy portrety dawnych i obecnych tyranów. Na zainteresowanie zasługuje również zimowy cykl „Biegun Niedostępności”, który zainspirowany był znalezionymi przez artystę fotografiami, przedstawiającymi popiersie Lenina na Antarktydzie. Jankowicz przedstawił na obrazach także swoją wizję szczytu opuszczonej radzieckiej stacji badawczej.

Wystawa potrwa do 28 sierpnia. Ekspozycja jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 18.00. W celu umówienia oprowadzań dla grup zorganizowanych prosimy o kontakt pod adresem mailowym: galeria@galeria.legnica.eu oraz pod nr tel. 535600599. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 23 dni temu dnia 18/07/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 18, 2022 @ 7:21 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Muybridge_1

29. LAF. Zbliża się Gala i audiowizualny performans

Read More →