Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd zgadza się z prokuraturą, że należało odebrać zwierzęta

Przez   /   23/09/2022  /   No Comments

Sąd Rejonowy w Legnicy  utrzymał w mocy postanowienie prokuratury z maja o odebraniu zwierząt z miejskiej palmiarni. Przetrzymywane w niewłaściwych warunkach 34 ptaki, gady i małpy zabrano, gdyż ich życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Aktualnie zajmuje się nimi zoo w Poznaniu.

Sąd rozpatrzył skargę na decyzję prokuratury. Złożyło je Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które w imieniu miasta zarządza palmiarnią.

- Sąd podzielił naszą opinię na temat zasadności zatrzymania zwierząt – mówi prokurator Mariusz Kluczyński, kierownik działu śledztw w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy.

Decyzja sądu jest prawomocna, nie podlega zaskarżeniu. To znaczy, że akta sprawy, które od początku lipca znajdowały się w sądzie, wrócą do prokuratury, co umożliwi kontynuowanie śledztwa, w tym przesłuchanie świadków i ewentualne postawienie zarzutów osobom odpowiedzialnym za stan zwierząt.

Zlecając Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu zabranie zwierząt, prokuratura działała w trybie interwencyjnym, określonym w art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Ten przepis pozwala odebrać zwierzę w przypadku niecierpiącym zwłoki, gdy dalsze pozostawienie u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu i zdrowiu.

- Bezpośrednim powodem odebrania zwierząt była uzyskana przez nas opinia biegłej z zakresu nauk weterynaryjnych i psychologii zwierzęcej, która po przeprowadzeniu wizji lokalnej na terenie Palmiarni Miejskiej w Legnicy stwierdziła, że warunki w jakich są utrzymywane zwierzęta nie spełniają minimalnych, powtarzam, minimalnych warunków do zapewnienia dobrostanu fizycznego i psychicznego tych zwierząt oraz możliwości realizowania przez nie zachowań typowych dla danego gatunku – informował w maju prokurator Radosław Wrębiak, szef Prokuratury Rejonowej w Legnicy.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 431 dni temu dnia 23/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 24, 2022 @ 9:07 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

255891716_3153085414969269_7953634730008538561_n-1024x768

Akt oskarżenia w sprawie wybuchu gazu w Ścinawie

Read More →