Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Powstaje młodzieżowy musical o Kochanowskim

Przez   /   25/07/2016  /   No Comments

Rozśpiewane i roztańczone widowisko muzyczne „Brama”, realizowane przez dolnośląską grupę entuzjastów znaną od kilku lat jako Młodzież Tworzy Musical, powstaje w legnickim teatrze. Premiera na Scenie Gadzickiego 25 sierpnia, po której odbędzie się jeszcze pięć wystawień tego musicalu. Wejściówki będą darmowe.

Kolejny rok z rzędu młodzieżowa grupa skrzyknięta i dowodzona przez Joannę Brylowską (laureatka teatralnej Nagrody Ludwika w roku 2014) wykorzystuje wakacje i przerwę na legnickiej scenie do prób i przygotowań do musicalowej premiery. W realizacji muzycznego widowiska inspirowanego postacią Jana Kochanowskiego uczestniczy sześćdziesięcioosobowa grupa podzielona na sekcje: orkiestra, wokaliści, tancerze oraz scenografowie i kostiumolodzy.

- Będzie szczypta historycznej prawdy z życia Jana z Czarnolasu, ale libretto będzie naszą własną fantazją na temat. Poza jedną fraszką tego renesansowego poety reszta będzie naszym spojrzeniem na dramat, dla którego przełomem była śmierć córki Urszuli, co zaowocowało żałobnymi „Trenami”. W naszym dwuaktowym spektaklu właśnie jego druga część będzie oniryczną i bardzo swobodną fantazją na temat, ale z punktu widzenia współczesnych. Widać to będzie także w kostiumach. Będą także uwspółcześnieni bohaterowie, których pierwowzorami mogli być rodzice Kochanowskiego, ale też Ossoliński i Zamoyski. Tytuł jest alegoryczny, bo nasz bohater będzie przechodził przez kolejne wrota swoich przeżyć – objaśnia koordynatorka przedsięwzięcia i reżyserka muzycznego widowiska Joanna Brylowska.

„Brama” będzie piątą realizacją kilkudziesięcioosobowej grupy dolnośląskich entuzjastów musicali, w dużej części uczniów, studentów i absolwentów szkół i akademii muzycznych, do tworzenia scenicznych widowisk musicalowych. Wcześniej były:  szkolny „Taniec Wampirów” (2011) oraz pełnospektaklowe widowiska realizowane we współpracy i na scenie legnickiego teatru: „1241. Bitwa pod Legnicą” (2013), składanka hitów, jaką były „Musicale, musicale…” (2014), a także musical „Śpiąca” (2015).

Oprócz pomysłodawczyni i reżyserki trzon grupy tworzącej sceniczne widowisko tworzą: Patryk Scelina (muzyka), Adrian Sielicki (libretto), Ada Pankowska (choreografia), Mateusz Kazimierski (przygotowanie wokalistów), Radosław Droń (dyrygent), Emilia Dudziec i Agata Lankamer (scenografia) oraz Martyna Kosiarz (kostiumy). Premiera 25 sierpnia na legnickiej Scenie Gadzickiego. Kolejne przedstawienia: 26, 27 i 28 sierpnia oraz 2 i 3 września. Bezpłatne wejściówki (maksymalnie dwie na osobę) wydawane będą w holu legnickiego teatru od 11 sierpnia.

Muzyczne przedsięwzięcie realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządu województwa dolnośląskiego.

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ, TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1450 dni temu dnia 25/07/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 25, 2016 @ 9:48 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

helios_kinokobiet_film_202007_15_1080x1080px_v02

Kino Kobiet powraca !

Read More →