Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Benjamin Bilse w Rynku – w 200-lecie urodzin

Przez   /   26/07/2016  /   No Comments

Wystawa „Benjamina Bilsego droga do sławy”, eksponowana w Rynku, powstała z okazji rocznicy 200-lecia urodzin wielkiego legniczanina, dyrygenta, kompozytora, twórcy jednej z najsłynniejszych orkiestr symfonicznych XIX wieku. Ten rok nosi w Legnicy jego imię.

Nazwisko Bilsego, urodzonego i zmarłego w Legnicy, wpisało się na trwałe nie tylko w dzieje muzyczne rodzinnego miasta, lecz również Warszawy, Petersburga i Berlina …
Wystawa przybliża szczegóły z biografii kompozytora. Otwiera ją wizerunek należącego do kilku pokoleń do rodu budynku „Zum Schwarzkretscham” (dosł. Pod Czarną Karczmą”), w pobliżu Czarnej Wody, gdzie 17 sierpnia 1816 roku, o godzinie siódmej wieczorem przyszedł na świat Benjamin Bilse.
Kolejne plansze pozwolą zwiedzającym poznać najważniejsze miejsca związane z biografią wielkiego legniczanina oraz okoliczności powstania jego najsłynniejszych utworów.
Plenerowa ekspozycja prezentowana w Rynku to doskonały wstęp do obejrzenia wielkiej wystawy przygotowanej przez legnickie Muzeum Miedzi „BENJAMIN BILSE (1816-1902) I JEGO ORKIESTRA, gdzie można nie tylko obejrzeć znakomite eksponaty, których na wystawę użyczyli m.in.: Benjamin Bilse Gesellschaft e.V. Detmold, Biblioteki Uniwersyteckie we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzea Narodowe we Wrocławiu i Poznaniu, oraz potomkowie Benjamina Bilsego, ale również posłuchać dźwięków muzyki wielkiego legniczanina.

 

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1410 dni temu dnia 26/07/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 26, 2016 @ 10:34 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Nowy Dekameron 7

“Nowy Dekameron” w wersji dla niesłyszących

Read More →