Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Pomyłka komisji wyborczej? Radny stracił mandat

Przez   /   08/07/2024  /   No Comments

Podczas kwietniowych wyborów do Rady Gminy Pielgrzymka oboje kandydaci z okręgu nr 10 (Sędzimirów) zdobyli dokładnie taką samą ilość głosów. Zwycięzcę wskazał rzut monetą. Roman Dzierżek został zaprzysiężony, ale badając skargę jego rywalki legnicki sąd dopatrzył się istotnych nieprawidłowości w przebiegu głosowania i nakazał wybory powtórzyć. 

Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze zarządził na 11 sierpnia powtórne wybory do rady gminy w okręgu Sędzimirów. Jak do tego doszło?

Sędzimirów to jednomandatowy okręg wyborczy. 7 kwietnia mieszkańcy wsi wybierali pomiędzy Ireną Sijewską z Komitetu Wyborczego Wyborców Tomasza Sybisa (wieloletniego wójta gminy) a Romanem Dzierżkiem, który reprezentował konkurencyjny KWW Nasza Gmina. W protokole komisja wyborcza stwierdziła, że każdy z kandydatów uzyskał 72 głosy (po 50 proc.). Ordynacja wyborcza nakazuje w takich przypadkach przeprowadzić losowanie poprzez rzut monetą.

W losowaniu szczęście uśmiechnęło się do Romana Dzierżka. To on został radnym. Na krótko – na ledwie dwa miesiące, czyli czas potrzebny Sądowi Okręgowemu w Legnicy do potwierdzenia, że Irena Sijewska słusznie ma pretensje o takie rozstrzygnięcie, i wojewodzie dolnośląskiemu na opublikowanie zarządzenia w sprawie powtórzenia wyborów.

Protokół wskazuje na nieprawidłowości przy wydawaniu kart wyborczych przez komisję. Komisja wydała wyborcom 148 pakietów kart do głosowania. A na koniec dnia z urny wyciągnęła 149 kart do głosowania na radnych i 147 kart do głosowania na wójta. To może wskazywać, że komuś omyłkowo wydano drugą kartę do głosowania na radnego zamiast karty do głosowania na wójta.  W przypadku poparcia fifty-fifty jeden głos miał znaczenie, mógł przeważyć szalę, dlatego sąd kazał unieważnić mandat Romana Dzierżka i powtórzyć wybory.

FOT. PIXABAY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 15 dni temu dnia 08/07/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 8, 2024 @ 5:00 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →