PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Polska Miedź zwołuje akcjonariuszy

Przez   /   25/10/2012  /   No Comments

Na 21 listopada zarząd KGHM zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Mają na nim zapaść decyzje w sprawie powołania trzech przedstawicieli załogi do rady nadzorczej spółki. Wybrańcy pracowników – Józef Czyczerski, Leszek Hajdacki i Bogusław Szarek – czekają na ten moment od początku września.

Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, i Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, swój mandat do reprezentowania pracowników w nadzorze KGHM otrzymali znacznie wcześniej. Problem w tym, że minister Skarbu Państwa, którego głos na walnym decyduje o wszystkim, nie chce tego uznać. Aż do ubiegłego roku obydwaj (i Ryszard Kurek z ZZPPM) przez kilka kadencji zasiadali w radzie spółki jako przedstawiciele załogi. Po wydarzeniach z maja 2011 roku, kiedy podczas związkowej demonstracji pod siedzibą zarządu KGHM kilku protestujących poturbowało ochroniarzy i zniszczyło wejście do budynku, Aleksander Grad, który wówczas kierował resortem Skarbu Państwa zapowiedział, że nie pozwoli, aby wybrani przez załogę na nową kadencję Czyczerski, Hajdacki i Kurek wrócili do rady.Słowa dotrzymał. Uzasadniał, że uczestnicząc w związkowej demonstracji jako członkowie rady nadzorczej działali wbrew interesowi KGHM. I choć związkowcy dowodzili, że minister łamie Ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw, prokuratura i sądy nie stanęły za nimi.

Aby uzupełnić skład rady o przedstawicieli załogi, zarząd przeprowadził nowe wybory.  Zgłosiło się tylko trzech kandydatów, pełniących kierownicze funkcje w oddziałach spółki i powiązanych z zarządem. Związki zbojkotowały głosowanie. Mimo niewielkiego poparcia załogi, walne posadziło dyrektorów na miejscach przynależnym związkowcom. Foteli jednak nie zagrzali, bo załoga szybko ich odwołała i przeprowadziła nowe wybory, wygrane przez Czyczerskiego, Hajdackiego i Szarka.

Jakie decyzje zapadną 21 listopada? Jak zachowa się minister? Trudno dziś przewidzieć. Szczególnie ciekawa może być postawa resortu wobec Bogusława Szarka z Solidarności, któremu nikt nie może zarzucić sprzeniewierzenia się obowiązkom członka rady nadzorczej, bo nigdy w niej nie zasiadał.

Czy Szarek to koń trojański związkowców? Czytaj TU:

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ZAGRODNO 14 droga

Jak Zagrodno wykorzysta 500 tys. z Tarczy Antykryzysowej

Read More →