Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kasa na zabytki w Chojnowie, Prochowicach, Twardocicach

Przez   /   31/10/2016  /   No Comments

Apel „antysmogowy”, dodatkowe pieniądze na ochronę zabytków i rozwój Jamrozowej Polany oraz ustanowienie roku 2017 Rokiem Reformacji to główne tematy ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni podjęli również decyzje o wyznaczeniu jedenastu kolejnych aglomeracji na Dolnym Śląsku oraz przyznaniu honorowych odznaczeń dolnośląskich.

Jedną z istotniejszych kwestii było dofinansowanie Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie. Ośrodek otrzyma od województwa cztery miliony złotych dotacji na inwestycję w rozbudowę i przygotowanie do Otwartych Mistrzostw Europy. Dzięki tym środkom stanie się jedynym takim w Polsce całorocznym obiektem umożliwiającym organizację imprez o randze międzynarodowej.

Dotacja w wysokości 4 mln zł pozwoli na realizację prac związanych z organizacją Otwartych Mistrzostw Europy do 26 lat, które odbędą się w Dusznikach-Zdroju w 2017 roku. Ośrodek zainwestuje m.in. w rozbudowę narciarskich tras biegowych, systemu sztucznego zaśnieżania i oświetlenia, budowę systemu audiowizualnego, zbiornika retencyjnego na wodę, banku śniegu oraz montaż telebimów i głośników w strefie strzelnicy sportowej. Zmiany potrzebne do przeprowadzenia zawodów określiła Międzynarodowa Unia Biathlonu, przyznająca prawo do organizacji mistrzostw. Dzięki nim Centrum na Jamrozowej Polanie uzyska licencję „A”, uprawniającą do organizacji zawodów w randze Mistrzostw Świata.

Poza przekazaniem środków na rozwój biathlonu, w czasie sesji Sejmiku radni przyjęli również uchwałę o przyznaniu dodatkowej dotacji w wysokości 131 tys. zł na ochronę dolnośląskich zabytków. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kaplicy pogrzebowej w Prochowicach, konserwację kamiennej rzeźby w Stroniach Śląskich i Domu Kata w Chojnowie oraz prace w sześciu parafiach rzymskokatolickich w Tomisławiu, Strzegomiu, Piekarach, Bożejowicach, Kłodzku i Twardocicach. W sumie w 2016 roku województwo dofinansowało 148 projektów restauratorskich i konserwatorskich na łączną kwotę 5 mln zł.

Jednym z tematów sesji Sejmiku była także kwestia poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Radni zwrócili się do rządu i parlamentu z apelem o uchwalenie krajowych przepisów dotyczących ograniczeń jakościowych dla paliw stałych i instalacji ich spalania. Manifest jest związany z pracami nad uchwałą antysmogową.

- Zdajemy sobie sprawę, że walka z zanieczyszczonym powietrzem to problem kompleksowy, który wymaga współpracy wszystkich: rządu, województwa, gmin i mieszkańców. Stąd nasze przesłanie, które kierujemy do władz krajowych. Niepokoi nas niewystarczające zainteresowanie Rady Ministrów tematem smogu i likwidacja jedynego instrumentu wsparcia finansowego dla wymiany pieców węglowych, jakim był program KAWKA  – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Apel nie jest  pierwszym krokiem województwa w walce z zanieczyszczeniem powietrza w regionie. W marcu tego roku marszałek Cezary Przybylski powołał „Zespół roboczy ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim”, który zajmuje się wypracowaniem systemowych rozwiązań „antysmogowych” .

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

FOT. WIKIMEDIA.ORG

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1343 dni temu dnia 31/10/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 2, 2016 @ 8:41 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tadeusz sz

Akt oskarżenia dla byłego wójta gminy Zagrodno

Read More →