DPD new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Skóra odwołany z KGHM. Zastąpił go wiceminister

Przez   /   28/10/2016  /   No Comments

Po 8 miesiącach rządów Krzysztofa Skóry rada nadzorcza KGHM postanowiła dziś odwołać go z funkcji prezesa KGHM. Jego miejsce zajął Radosław Domagalski-Łabędzki, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. 

Tuż przed posiedzeniem rady nadzorczej premier Beata Szydło odwołała Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego z funkcji podsekretarza stanu. To umożliwiło powołanie go do zarządu KGHM.

Nowy zarząd KGHM działa w czteroosobowym składzie: Radosław Domagalski-Łabędzki (prezes), Jacek Rawecki (I wiceprezes do spraw zarządzania łańcuchem dostaw), Stefan Świątkowski (wiceprezes do spraw finansowych) oraz Piotr Walczak (wiceprezes do spraw produkcji). Z dniem dzisiejszym z dalszej pracy w zarządzie KGHM zrezygnował Dominik Hunek, członek rady nadzorczej oddelegowany miesiąc temu do pełnienia funkcji wiceprezesa do spraw rozwoju. Hunek powrócił do rady nadzorczej spółki.

 

Odwołanie Krzysztofa Skóry jest  niekiedy interpretowane jako wyraz słabnącej pozycji Adama Lipińskiego w PiS-ie i rosnących notowań wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Według tych samych źródeł, to Lipińskiemu Skóra zawdzięczał zarówno powołanie na prezesa KGHM w 2006 roku, jak i powrót do spółki w lutym 2016 roku. Choć protegowanemu wiceprezesa trudno odmówić biznesowego doświadczenia, często był traktowany jak aparatczyk PiS-u na wysokopłatnej synekurze. To przez to, że jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentował tę partię w dolnośląskim Sejmiku. Zanim w 2006 roku po raz pierwszy został prezesem KGHM, był skarbnikiem gminy Ruja, co w biznesowym CV wyglądało dość osobliwie.

Gdy Skóra zostawał prezesem, Radosław Domagalski-Łabędzki był już od trzech miesięcy wiceministrem rozwoju. Do administracji rządowej przeszedł z biznesu: był m.in. prezesem spółki Magelan Trading Co. Ltd w Chinach – funduszu inwestycyjnego należącego do Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych ludzi w Polsce. Jego atut to znajomość języka chińskiego oraz doświadczenie praktyczne w kontaktach biznesowych z Chinami, które są największym konsumentem miedzi na świecie i jednym z głównych partnerów handlowych KGHM. Domagalski-Łabędzki był współzałożycielem Polski-Chińskiej Izby Handlowej w Szanghaju. Wcześniej pracował jako prawnik w GSP Group Sp. z o.o. w Łodzi, a także w American Enterprise Institute w Waszyngtonie – jednym z największych amerykańskich think-thank’ów. Ukończył studia Executive MBA na Rutgers University w New Jersey. Był stypendystą Uniwersytetów w Műnster i Mannheim w Niemczech. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI, FOT. MINISTERSTWO ROZWOJU (MR.GOV.PL)

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

boar-2504313_1280

Rzeź dzików. Wojewoda każe zabić prawie 5 tys. sztuk

Read More →