schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Oszust ograbił mieszkańca Legnicy na 140 tys. zł. Jak?

Przez   /   20/01/2023  /   No Comments

Wielkie oszczędności stracił legniczanin, który uwierzył oszustowi podszywającemu się za bankowca. Zainstalował na swym telefonie aplikację, która umożliwia przestępcom wykradzenie haseł do konta bankowego i innych poufnych danych. To tzw. spoofing – według policji, najbardziej popularna obecne metoda stosowana przez internetowych oszustów. 

Na czym polega spoofing? Na tym, że w celu wyłudzenia wrażliwych danych przestępcy podszywają się pod firmy i instytucje, np. banki, urzędy, firmy kurierskie, dostawców prądu albo internetu. Stosują specjalne programy komputerowe, dzięki którym na ekranie telefonu lub komputera ofiary wyświetla się nazwa konkretnej instytucji, co ma uśpić czujność ofiary.

W przypadku 55-letniego legniczanina chodziło o bank. Oszust podający się za pracownika banku zadzwonił z ostrzeżeniem, że doszło do wycieku danych osobowych przez co zgromadzone na rachunku oszczędności mężczyzny są zagrożone.  Rzekomo złodzieje próbowali już nawet dokonać przelewów na inne rachunki bankowe, ale na szczęście system wychwycił podejrzane transakcje i je zablokował. Oszust polecił, aby legniczanin zainstalował na telefonie podany przez niego program. Mężczyzna posłuchał, nieświadom, że to podstęp. Aplikacja sprawiła, że do przestępcy trafiły wszystkie dane potrzebne do wyczyszczenia konta bankowego legniczanina.

- Pamiętajmy, że oszuści stosują pewien schemat prowadzonych rozmów polegający na wywieraniu presji czasu i konieczności natychmiastowego zabezpieczenia pieniędzy przed rzekomym zagrożeniem. Taka rozmowa powinna od razu wzbudzić wątpliwości, co do konieczności podejmowanych działań i spowodować ogromną czujność opierającą się na ograniczonym zaufaniu, co do tożsamości dzwoniącego – radzi kom. Anna Tersa z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. -  Apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie logować się na otrzymywane linki do stron internetowych i nie przekazywać numerów kart, czy haseł dostępu oraz nie instalować na urządzeniach nieznanych programów. Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do coraz to nowszych sposobów pozyskiwania pieniędzy z kont bankowych. Nie dokonujmy pochopnie transakcji mogących narazić nas na utratę pieniędzy. Każde zainstalowanie aplikacji na żądanie to próba oszustwa, a w rezultacie pozbawienie środków finansowych zgromadzonych na koncie. Weryfikujmy wszystkie przekazywane nam informację, nie bądźmy łatwowierni i stanowczo reagujmy na każdą próbę oszustwa. Weryfikujmy każdą przeprowadzoną rozmowę z przedstawicielami instytucji i firm, z którymi na co dzień dokonujemy różnych transakcji.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 20 dni temu dnia 20/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 20, 2023 @ 10:30 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-1228627_1920

Ginekolog z Legnicy rozmnażał swoje pacjentki

Read More →