Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Niemal 2 tysiące podpisów pod petycją w obronie teatru

Przez   /   18/09/2020  /   10 Comments

Pod petycją, która ma zapobiec zniszczeniu Teatru Modrzejewskiej przez zarząd województwa dolnośląskiego, w ciągu jednego tygodnia podpisało się blisko 2 tysiące osób. Są wśród nich widzowie legnickiej sceny, współpracujący z nią artyści, mnóstwo znakomitych postaci polskiej kultury. Petycję można podpisać przez internet TUTAJ . Codziennie robią to dziesiątki ludzi z całej Polski i z zagranicy. 

Pod petycją wzywającą zarząd Dolnego Śląska, by powołał Jacka Głomba na dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy na następną kadencję bez przeprowadzania konkursu, podpisali się m.in. Jan Buchwald, Łukasz Czuj, Tadeusz Słobodzianek, Gabriel Fleszar, Adam Cywka, Małgorzata Bogajewska, Wojciech Majcherek, Alina Moś-Kerger, Cezary Studniak, Magda Piekarska, Leszek Pułka, Agata Kucińska, Marek Fiedor, Jacek Hałas, Michał Litwiniec, Jacek Bończyk, Magdalena Engelmajer, Martyna Majewska, Jacek Kondracki, Julia Holewińska, Mirosław Jasiński, Mariusz Urbanek, Bartosz Zaczykiewicz, Andro Enukidze, Jerzy Halbersztadt, Robert Talarczyk, Ewa Pilawska, Anna Augustynowicz, Norbert Rakowski, Marcin Liber, Jan Tomaszewicz, Bartosz Szydłowski, Magdalena Łazarkiewicz, Joanna Kos-Krauze, Jerzy Zoń, Marcin Kęszycki, Radosław Krzyżowski, Paweł Szkotak, Wawrzyniec Kostrzewski, Bohdan Cieślak, Łukasz Kos, Bartosz Straburzyński, Wiesław Cichy, Mariusz Kilian, Maria Seweryn, Tomasz Broda, Wiktor Rubin, Sambor Dudziński, Iwona Kusiak, Paweł Wodziński, Dorota Buchwald, Anna Kochnowicz-Kann, Danuta Marosz, Przemysław Bluszcz, Romuald Wicza-Pokojski, Andrzej Churski, Piotr Rudzki, Konrad Imiela, Marcin Pempuś, Leszek Budrewicz, Andrzej Kłak, Dariusz Maj, Sylwia Boroń, Paweł Skrzywanek, Aleksander Gleichgewicht, Remigiusz Leńczyk, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Anna Haba, Tomasz Domagała, Leszek Bzdyl, Piotr Krajewski, Joanna Klass, Robert Czechowski, Antonina Choroszy, Jakub Krofta, Artur Barciś i wielu innych.

Najczęściej podpisują się mieszkańcy Legnicy (601 osób), Wrocławia (262 osoby), Warszawy (180 osób), Krakowa (83 osoby), Lubina (41 osób), Poznania (37 osób), Gdańska (28 osób), Łodzi (26 osób).

Petycja powstała w reakcji na uchwałę zarządu województwa o zamiarze przeprowadzenia konkursu na dyrektora legnickiej sceny. Zespół teatru, jego widzowie, środowisko artystyczne, liczni dziennikarze i publicyści oraz inne osoby, którym nie jest obojętny stan kultury, odczytali tę uchwałę jako wotum nieufności do Jacka Głomba, założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Modrzejewskiej. Po doświadczeniach Teatru Polskiego we Wrocławiu i innych placówek zrodziła się obawa, że ustawiony politycznie konkurs stanie się okazją do tego, by w białych rękawiczkach pozbyć się Jacka Głomba z Legnicy. Krążą pogloski, że koalicyjny zarząd Dolnego Śląska uległ w tej sprawie naciskom skonfliktowanego z dyrektorem prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego i działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którym nie podoba się zaangażowanie Głomba w obronę Konstytucji, demokratycznych wolności, praw mniejszości.

Ani marszałkowie, ani ich rzecznik prasowy do tej pory nie sformułowali żadnych zarzutów pod adresem dyrektora. Podkreślają, że placówka jest dobrze zarządzana i nie podważają jej nadzwyczajnych w skali kraju sukcesów artystycznych, frekwencyjnych, organizacyjnych. Mimo tego po raz pierwszy od 26 lat organ prowadzący legnickiego teatru nie chce skorzystać z możliwości powołania Jacka Głomba na następną kadencję bez przeprowadzania konkursu. Michał Nowakowski, rzecznik marszałka, przekonuje, że konkurs to, po pierwsze, najbardziej transparentny sposób wyłaniania dyrektora, a po drugie, aktualny standard w marszałkowskich instytucjach kultury. Tymczasem w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, gdzie Tomaszowi Janczakowi kończy się kadencja dokładnie w tym samym dniu co Jackowi Głombowi (tj. 31 sierpnia 2021), zarząd województwa najwyrażniej postanowił nie przeprowadzać konkursu, bo w ustawowym terminie nie ogłosił zamiaru jego zorganizowania. W lutym zarząd Dolnego Śląska powołał Jacka Gawrońskiego i Jana Szurmieja na dyrektorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, także bez konkursu.

Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że – tak jak było w Teatrze Polskim we Wrocławiu – odwołanie dyrektora doprowadzi do rozpadu zbudowanego przez niego zespołu, odejścia znakomitych aktorów, utraty publiczności, usunięcia wybitnych spektakli z repertuaru, degradacji znaczenia legnickiej sceny. Petycja ma zapobiec tym następstwom. Gdyby nie poskutkowała, protest będzie przybierał inne spektakularne formy.

Sygnatariusze petycji mają możliwość uzasadnienia, dlaczego sładają swój podpis. Co piszą? Oto wpisy wybrane ze strony petycjeonline.pl.

 • Teatr Modrzejewskiej jest dla mnie bardzo ważny i nie wyobrażam go sobie z innym dyrektorem niż Jacek Głomb. (Aleksandra Chodor, Legnica)
 • Podpisuję, ponieważ uczestniczyłam w warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Modrzejewskiej, jak również odwiedzam na spektakle. Uważam, że Teatr, przez obecnego dyrektora, jest zaopiekowany fantastycznie!!! (Monika Tryl, Jawor)
 • Ten Teatr to duma Legnicy. Przystanek Piekary swego czasu masowo ściągał ludzi złaknionych sztuki – i tam ona była. Przez wielkie “S”. Dobrze, aby człowiek kreujący tak dobre pomysły mógł kontynuować swoje dzieło. (Anna Binkowska, Oleśnica)
 • Wychowałem się na spektaklach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, a Dyrektor Jacek Głomb stworzył teatr miejsca, któremu nie jest obcy żaden skrawek legnickiej ziemi. Dzięki Panu Jackowi noszę w sobie metafizykę miejsca, z którego wyrosłem. (Janusz Łastowiecki, Zielona Góra)
 • Znam dobrze ten Teatr i historię tej instytucji i uważam, że zmiana dyrektora Teatru jest wielkim błędem! Pan Jacek Głomb nie tylko godnie sprawuje funkcje dyrektora, ale też otwiera ludzi na Teatr. I to ludzi z całego świata. Jego wrażliwość, szacunek dla ludzi tam pracujących i widzów oraz nieprzeciętna umiejętność doboru ludzi do współpracy sprawia iż TEN Teatr jest znany, lubiany i szanowany na mapie nie tylko polskiej. Rezygnacja z człowieka, który jest jedynym słusznym wyborem jest nie tylko niepotrzebna – jest niesprawiedliwa i lekkomyślna. (Filip Gurłacz, Warszawa)
 • Jacek Głomb stworzył Wielki Teatr i to dzięki niemu ten Teatr i Jego Zespół są na szczycie kultury teatralnej w Polsce. (Karolina Miłkowska-Prorok, Łośno)
 • Dyrektorem tego miejsca powinien być Jacek Głomb. Nie róbmy eksperymentów. Nie niszczmy tak ważnego miejsca na mapie kulturalnej mapie Polski. (Małgorzata Dziurzyńska, Warszawa)
 • Podpisuję, bo Pan Jacek Głomb jest w mojej ocenie wyjątkowym szefem teatru, reżyserem, człowiekiem, który z legnickiego teatru zrobił rozpoznawalną markę. (Małgorzata Kontrym, Wrocław)
 • Mieszkam blisko 300km od Legnicy. To między innymi fantastyczna ciężka praca dyrektora Jacka Głomba przyczyniła się do moich wyjazdów na spektakle teatralne tak daleko od miejsca zamieszkania. To dzieło musi być kontynuowane i prowadzone przez właściwą osobę. Taką rękojmię zapewnia obecny dyrektor. (Paweł Różycki, Piła)
 • Kocham teatr w Legnicy takim jaki jest! (Julia Zielińska-Stefaniak, Legnica
 • Teatr to moje ulubione miejsce i jest czescia mojego dzieciństwa. (Krzysztof Gluch, Legnica)
 • Uważam, że to co robi Teatr Modrzejewskiej w Legnicy pod kierownictwem Jacka Głomba jest absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów, który ciągle mnie zaskakuje swoimi pomysłami i oryginalnością. (Kasia Radomska, Wrocław)
 • Podziwiam teatr tego rodzaju (Anna Grzbiela, Bensheim, Niemcy)
 • Miejsce jakim jest teatr to ogromnym skarb,edukuje i porusza ważne tematy. To ogromna wartość nie można tego niszczyć! (Joanna Cholewińska, Bełchatów)
 • To ważny Teatr i cudowni ludzie którzy tworzą to miejsce. (Anna Kowalczyk-Derlęga, Wrocław)
 • Podpisuję, ponieważ nie wyobrażam sobie Legnicy bez teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Według mnie jest to jeden z najlepszych teatrów w całej Polsce i powinien zostać bardziej doceniony. Nasz Legnicki teatr jest jedną z największych atrakcji w tym mieście, bez niego kultura w tym mieście upadnie. Nie zapominajmy, że teatr tworzą ludzie, którzy są naprawdę wspaniali, wnoszą kolory do tej szarej rzeczywistości i zawsze rozwijają legnicką kulturę w każdy możliwy sposób. (Hanna Gwóźdź, Legnica)
 • Podpisuję, ponieważ słabo mi się robi na myśl, że mój Teatr mógłby podzielić los radiowej Trójki i z miejsca magicznego zmienić się w nic, co stałoby się realną, ponurą perspektywą, jeśli zabrakłoby w nim Jacka Głomba. (Anna Podczaszy, Legnica)
 • Jacek Głomb jest człowiekiem w pełni sił twórczych, zabudował zespół aktorski grajacy w tym teatrze. Dla legnickiego teatru zmiana kapitana mogłaby spowodować negatywne następstwa. Zmiana dyrekcji ma na celu skutki pozytywne. Dyrektor ten umożliwia twórczą samorealizację wielu artystom współpracującym przy legnickich produkcjach teatralnych. Moim zdaniem Jacek Głomb zasługuje na pozakonkursowe przedłużenie jego umowy dyrektorskiej, świadczą o tym nagradzane osiagniecia teatu mimo trudnych dla niezależnej sztuki czasów. (Renata Michajłow, Kunice)
 • Kocham ten zespół. (Ewa Dobrucka, Wrocław)
 • W tym teatrze zaczela sie moja milosc do teatru jakies 20 pare lat temu,wtedy Jacek byl juz dyrektorem ,stworzyl wspanialy zespol I zawsze chce sie tam wracac.To czlowiek z pasja I miloscia do sztuki.U niego zaczynalo wielu aktorow,ktorzy teraz sa widoczni na wielkim ekranie,ale nigdy nie zapomnieli gdzie sie tego nauczyli.Nie poznalam w pozniejszym czasie takiego czlowieka jak Jacek I ta atmosfera pomiedzy zespolem,tego nie da sie opisac,trzeba to przezyc. (Izabela Bluszcz, Bandon)
 • Jest to wybitny dyrektor. Stworzył ten teatr który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce, a także cudowny zespół aktorski! Wspaniały reżyser. (Justyna Szafran, Wrocław)
 • Od lat uczęszczam na sztuki do Teatru im Heleny Modrzejewskiej i uważam ze to największy skarb Legnicy. Jest świetnie prowadzony i chciałabym, żeby tak pozostało. (Magdalena Bobik, Kochlice)
 • Zaangażowany Teatr Modrzejewskiej i jego współtwórca i oddany dyrektor Jacek Głomb, aktywizuje społeczność legniczan, nie tylko w obszarze kultury. Teatr stał się istotną marką Legnicy. (Leszek Czarny, Legnica)
 • Trzeba (Monika Dawidziuk, Wrocław)
 • „Jeśli nie uratujemy kultury, nie uratujemy narodu.” – Aleksandr Sołżenicyn !!!Trzymaj się Legnico!!! (Robert Zawadzki, Warszawa)
 • Bez obecnego dyrektora teatr straci cały swój klimat. Przez lata był dyrektorem i już stał się częścią teatru Modrzejewskiej. (Karolina Gajda, Legnica)
 • Podpisuję, ponieważ znam , podziwiam i mocno dopinguję Teatrowi Legnickiemu, który stworzyl Jacek Głomb. (Ewelina Gronowska, Kielce)
 • Miejsce i ludzie wyjątkowi (Magdalena Górska, Kędzierzyn-Koźle)
 • Teatr legnicki jest prekursorem w tematyce jakà przedstawiają na scenach nie tylko w Legnicy. Jako jeden z pierwszych teatrow zaadaptował sie do warunków COVID przedstawiając spektakl online. (Jakub Sztyler, Kraków)
 • Od dłuższego czasu to jedynie dzięki Teatrowi Legnica jest znana, dziwię się Wlodarzom Naszego Miasta, że nie cenią Dyrektora Jacka Głomba, szkoda, że to niegdyś wojewódzkie Miasto, obecnie również nieprawdopodobnie brudne staje się po prostu,, z…… m.. (Krystyna Kozicka, Legnica)
 • Bo nasz teatr, bo to nasz miasto, bo to nasza kultura, i nasi aktorzy!!! Bo najlepiej zniszczyć wszystko…. Gdzie jest Prezydent LCA? (Monika Gruzla, Legnica)
 • Teatr Legnicki to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym mieście! To miasto z tego słynie! A wszystko dzięki Jackowi! (Ewelina Matuszyk, Legnica)
 • Chcę kultury na najwyższym poziomie! (Angelika Bońkowska, Bystrzyca Kłodzka)
 • Chciałem tam złożyć swoje aktorskie CV. Dzisiaj. Naprawdę. (Miłosz Majchrzak, Wrocław)
 • Teatr legnicki kierowany przez pana Jacka Głomba stał się jednym z najlepszych a może nawet najlepszym obecnie teatrem w Polsce, dlatego pomysł na zmianę dyrektora uważam za bardzo zły bo niszczący to z czego powinniśmy jako mieszkańcy Legnicy być bardzo dumni. (Agnieszka Gasztold-Wierzbicka, Legnica)
 • Szanuję dorobek twórczy, menadżerski i postawę Jacka Głomba. Uważam, że zmiana na stanowisku dyrektora (tym samym nowy konkurs) nie jest w tym wypadku potrzebna, a nawet byłaby ona ze szkodą dla tego Teatru, miasta i województwa. Pełne poparcie dla Jacka Głomba! (Martyna Groth, Wrocław)
 • Jestem poruszonymi zachwyconym tym teatrem widzem. (Bianka Lewandowska, Wrocław)
 • Piękny teatr. Musi istnieć !!! (Agnieszka Soboniak, Kwiatkowice)
 • Pamiętam Teatr z przed czasów pana Jacka Głomba. Albo raczej pamiętam, że teatr był, ale nie miałam pojęcia co się w nim działo. Pamiętam za to ekscytację, kiedy pan Jacek zaczął realizować swoje pomysły: Ballada o Zakaczawiu była absolutnie nowatorskim pomysłem, o Teatrze legnickim zrobiło się głośno! Jako licealistka uczestniczyłam w warsztatach teatralnych, do dziś wspominam to niesamowite doświadczenie! Dziś mieszkam za granicą, ale wciąż słyszę o utalentowanych aktorach pan Jacek miał w swoim zespole. Widzę pana Janusza Chabiora, pana Tomasza Kota regularnie na szklanym ekranie, a pamiętam jak grali na deskach legnickiego teatru. Pan Jacek Głomb może być głośny, może być kontrowersyjny, ale jedno jest pewne: jest absolutnie wyjątkowym artystą, który z ogromnym sukcesem prowadził legnicki teatr przez 25 lat. Nie mam wątpliwości, że pan Jacek mógłby znaleźć nową pozycję poza Teatrem, w Legnicy bądź gdzieś indziej. Ale nie sądzę, że Legnica może sobie na to pozwolić. (Marta Dedieu, Nolensville )
 • Nie wyrażam zgody na zmianę tak znakomitego Artysty , wieloletniego Dyrektora i kierownika art.tej Sceny..kiedys i mojej przez kilka lat ❗ Teatr wLEGNICY , to jest MARKA i należy to bezwzglednie uszanować i doceniać (Jacek Jackowicz, Kalisz)
 • Teatr kierowany przez obecnego dyrektora Pana Głomba jest mi bardzo bliski, pobudza moją wyobraźnię, kreatywność, ciekawość świata. Nie chcę aby z „moim teatrem” stało się to co z Teatrem Polskim we Wrocławiu. (Klaudia Treter, Legnica)
 • Ponieważ Legnicki teatr to miejsce ze wspaniałą i bogatą historią, możliwe, że jedna z ostatnich ostoji kultury w tym dziwnym mieście. (Marta Trelka, Legnica)
 • Nie wyobrażam sobie zmian tego typu, dorobek naszego teatru jest imponujący i każda kolejna sztuka budzi we mnie olbrzymie emocje i cała masę pozytywnych wibracji. Wspieram całym sercem Jacka Głomb jest mocnym i niezamienianym filarem rodziny teatru i tak powinno pozostać. (Joanna Lewandowska, Legnica)
 • zgadzam się ze próba podważenia dokonań Jacka Głomba, ogłaszanie konkursu, który jest rodzajem votum separatum, to skandal. (Bartosz Szydłowski, Kraków)
 • Absolutnie absurdalny i szkodliwy w skutkach pomysł związany z próbą organizowania konkursu, który zapewne ma prowadzić do odwołania Jacka Głomba. Tego typu pomysł, niestety nie pierwszy wśród zuchwałych zamysłów PiSu, sprowadza teatr do roli przedmiotu i przekreśla ciężką wieloletnią pracę dziesiątek ludzi. Teatr ze wszystkich sztuk najdobitniej unaocznia, że stracić zaufanie odbiorców bardzo prosto, zaś odzyskać je – to już karkołomne wyzwanie. 25 lat temu Głombowi to się udało. Ze smutkiem spoglądam w stronę Legnicy, w stronę moich kolegów, w stronę teatru, który tak szanuję. (Małgorzata Bryl-Sikorska, Cieszyn)
 • Podpisuje, bo sztuka, kultura to nasza tozsamosc i nie wolno tego niszczyc. Jacek Głomb stworzyl ten teatr wraz z zespolem, ktory go szanuje. Juz tyle zespolow teatralnych w Polsce zostalo rozwalonych przez urzednikow w wiekszych osrodkach, ale Legnica nie ma wiele takich miejsc Teatr. (Małgorzta Maślanka, Warszawa)
 • Dyrektor i wybitny twórca, który zbudował zespół wokół swojej wizji teatru jest wartością, której zniszczenie jest barbarzyństwem. Jest zamachem na kulturę i jej odbiorców. (Elżbieta Bińczycka, Kraków)
 • Od wielu lat przedstawienia sygnowane przez Jacka Głomba należą do najważniejszych w Polsce i właściwie jedynych z dalekiego teatru, które systematycznie oglądam. Szacunek dla sztuki, panowie z województwa, tego wam chyba brakuje? Zepsuć każdy urzędnik potrafi, stworzyć – tylko artysta! (Jerzy Halbersztadt, Łomianki)
 • Jestem widzem legnickiego teatru. Uważam że Jacek Głomb jest twórcą, który stworzył teatr niezwykły. (Dariusz Kępiński, Ostrów Wielkopolski)
 • Uwielbiam legnicki teatr i uważam, że jest niezwykłym teatrem, bo tworzą go właściwi ludzie. (Dorota Kuprasz, Legnica)
 • Uważam Jacka Głomba jako wybitnego reżysera i dyrektora, który potrafił stworzyć zespół aktorów, Z którymi stanowił jeden organizm . Jeden z trzech, czterech najlepszych teatrów w Polsce (Marcin Keszycki, Baranowo)
 • To twórca Teatru Autorskiego jedynego w swoim rodzaju w Polsce. (Witold Jurewicz, Łódź)
 • Jacek Głomb jest jednym z najważniejszych i najlepszych Dyrektorów, Managerów i Reżyserów w Polsce. Historia jego dokonań jest bardzo długa i imponująca. Jego wizja Teatru, wizja zespołu (drużyny) jest niezwykła. Niezaprzeczalnie taka osobowość teatralna zasługuję aby dalej prowadzić jeden z najlepszych Teatrów w kraju. (Łukasz Węgrzynowski, Warszawa)
 • Podpisuję, ponieważ uważam, że Jacek Głomb świetnie zarządza legnickim teatrem, a wiem to z własnego doświadczenia, bo miałem okazję z nim współpracować. Rozstrzygnięcie konkursu mogłoby mieć mocno stronniczy przebieg ze względu na różnice światopoglądowe i polityczne pomiędzy Jackiem Głombem, a aktualnie rządzącymi (Michał Sądur, Legnica)
 • Kocham produkcję w tym teatrze (Miłosz Kłodziński, Szczecin)
 • Bywam w Legnicy specjalnie dla tego wspaniałego Teatru! Zostawcie go, błagam! (Dorota Sadowska, Warszawa)
 • Podpisuję ponieważ jestem częstym widzem…I nie wiem jak będzie po odejściu dyrektora Jacka Gołąb,szanuję go bardzo i proszę żeby został nadal DYREKTOREM teatru legnickiego im.Modrzejewskiej (Zofia Piotrowska, Legnica)
 • Pan Jacek Głomb to właściwy człowiek na właściwym miejscu, a z niewesołej historii wrocławskiego Teatru Polskiego należy wyciągać wnioski! (Krzysztof Tekieli, Bystrzyca Kłodzka)
 • Teatr w Legnicy stworzył Dyrektor Jacek Glomb.Nie ma ludzi niezastąpionych, ale Pana Glomba nikt nie zastąpi. Mówisz Teatr Legnica – myślisz Jacek Głomb.Mowisz Jacek Głomb- wszyscy wiedzą , Teatr Legnica i cała wspaniala Drużyna Modrzejewskiej .Tego nie wolno zmieniać ! (Małgorzta Łomnicka-Rogal, Ścinawa)
 • Teatr to jedyne miejsce kultury w Legnicy .Miejsce stworzone przez Jacka Głomba .Nie pozwólmy tego zniszczyć. (Krzysztof Kulpiński, Poznań)
 • Zmian w legnickim teatrze na stanowisku dyrektora nie jest potrzebna, a sprawa konkursu wydaje się być polityczną. Jacek Głomb dobrze wykonuje swoje obowiązki, teatr jest wizytówką miasta, regionu i kraju. (Przemysław Urbański, Legnica)
 • Poza sferą artystyczną teatr pod dyrekcją Jacka Glomba spełniał ogromną rolę edukacyjną w zakresie promocji zdrowia psychicznego. (Jacek Jazy, Lubin)
 • Podpisuję, ponieważ miałem okazję poznać osobę Pana Jacka Głomba i nie wyobrażam sobie na jego miejscu nikogo innego – tylko on ma w sobie charyzmę prawdziwego lidera i gospodarza, który jest w stanie z jednej strony przedłużyć słusznie wytyczony kierunek artystyczny, społeczny i pedagogiczny przy równoczesnych umiejętnościach organizacyjnych w tak trudnym dla teatrów momencie. Jak głosi napis na jego kamizelce: „NIECH ŻYJE TEATR!” (Piotr Barłóg, Poznań)
 • Jacek Głomb to jest synonim Teatru Modrzejewskiej. Teatr Modrzejewskiej to jest synonim osoby jaką jest Jacek Głomb. To on stworzył “szkołę legnicką” aktorstwa. Proszę zobaczyć, jakie rzesze fantastycznych ludzi o ZNAKOMITYM WARSZTACIE szlifowało swój talent u Jacka. Nie wyobrażam sobie, że Modrzejewską poprowadzi w tych trudnych czasach ktokolwiek inny. Jacek jest strategiem. Nie zmienia się kapitana statku, gdy wokół jest sztorm! Państwa zamiar ogłoszenia konkursu na dyrektora Modrzejewskiej odczytuję wprost, jako intencję wyrugowania dyrektora Głomba z tego miejsca. Nie ma na to mojej zgody. Nie ma zgody na to, by traktować kulturę i sztukę incydentalnie, a nie strategicznie. Świat wartości i poczucie wspólnoty, prawdziwe spotkanie artysty i widza jakie wydarza się w Modrzejewskiej jest nam dzisiaj potrzebne o wiele bardziej niż kiedykolwiek. (Magdalena Gościniak, Kraków)
 • To kolejna paranoiczna decyzja zidociałego państwa, które nie uznaje wolnosci sztuki, wolności słowa i wolności człowieka. Bardzo smutna wiadomość. (Zuzanna Wasilewska, Wrocław)
 • Znam ten Teatr i kocham :) (Wojciech Kurdek, Milton Keynes, Wielka Brytania)
 • ten człowiek jest lepszy od Putina o dwa smaki. Juz dawno temu nosil kurtke z naszywką, ,,Nie strzelac do kaczek” W miedzy czasie… Kaczkę zestrzelili. Czy zestrzelą tego Glomba?? Świeč Pan- Panie Jacku., nad tym teatrem az do smierci! (Adrian Gadziński, Legnica – Londyn)
 • Teatr Modrzejewskiej w Legnicy to jedno z najważniejszych miejsc na mapie teatralnej polski z najcudowniejszą atmosferą i wyjątkowymi artystami (Emilia Piech, Bydgoszcz)
 • Jeden z najciekawszych teatrów w Polsce. Wspaniały zespół pod znakomitym przywództwem (Sambor Dudziński, Lubiąż)
 • Jacek Głomb stworzył i tworzy jeden z najlepszych i najbardziej wyrazistych teatrów w Polsce – nie wolno zniszczyć tego, co budował wraz ze swoim wspaniałym zespołem przez wiele lat. Jest znakomitym dyrektorem i reżyserem, który z prowincjonalnej placówki uczynił najlepszą scenę w Polsce. (Iwona Kusiak, Zielona Góra)
 • Teatr Modrzejewskiej w Legnicy jest teatrem autorskim Jacka Głomba. Swoją wieloletnią ciężką pracą, zbudował zespół twórców i aktorów którzy sięgają po laury na najważniejszych festiwalach. Teatr Modrzejweskiej pod dyrekcją Jacka Głomba jest znkomitą wizytówką Legnicy i województwa dolnośląskiego a jednoczesnie należy do grona najważniejszych teatrów Polsce. Ewentualne odejście Jacka Głomba grozi rozpadem zespołu aktorskiego oraz odsunięciu się od teatru wielu znakomitych twórców. Ratujmy teatr Modrzejewskiej. Nie pozwólmy, żeby stał się teatrem prowincjonalnym. Nie pozwólmy, żeby tak znakomity teatr podzielił losy Teatru Polskiego we Wrocławiu. (Tomasz Ostrowski, Warszawa)
 • Pan Jacek Głomb stworzył TEATR WYBITNY!!!!!! (Aleksandra Zawalska, Katowice)
 • Zależy mi na wysokiej kulturze (Agnieszka Wąsik, Nowa Dęba)
 • Wybitnych ludzi Teatru nie należy zmieniać! Pan Głomb od wielu lat udowadnia, że można być wspaniałym artystą i świetnym zarządcą równocześnie, a rzadko spotyka się połączenie tych cech. (Sebastian Stefecki, Piastów)
 • Jacek Głomb nie realizuje kolejnych przedstawień on cały czas tworzy SZTUKĘ. To prawdziwy artysta i wspaniały organizator. Takich ludzi trzeba pielęgnować i chronić, a nie pozbywać się! (Remigiusz Lenczyk, Wrocław)
 • Niekompetentni urzędnicy konsekwentnie niszczą sztukę. Najlepiej byłoby zaprosić Jacka Głomba do Wrocławia. Taki teatr byłby tu ozdobą i trafiał do szerszej publiczności. (Igor Pietraszewski, Wrocław)
 • Jestem wieloletnim widzem teatru i to co się tam dzieje jest niesamowite. Nie chcę aby to się zmieniało.(Karolina Jeżewska, Legnica)
 • Znam Teatr im. Heleny Modrzejewskiej za dyrekcji Jacka Głomba, szanuję Go za odwagę, linię repertuarową, za to jak dba o swój zespół zarówno artystyczny jak i techniczny. To dzięki Jackowi Teatr jest w czołówce teatralnej w Polsce. Podpisuję ponieważ chcę, aby Jacek Głomb nadal zarządzał Teatrem w Legnicy.  (Anna Haba, Zielona Góra)
 • Jestem zafascynowany dokonaniami drużyny Modrzejewskiej pod wodzą Jacka Głomba ,w szczególności wspólnymi przedsięwzięciami międzynarodowymi we współpracy z teatrami w Batumi i Skopje. (Adam Żabiński, Wrocław)
 • Ponieważ… tak się nie robi ludziom, którzy poświęcając całe swoje życie, stworzyli najlepszy Teatr w Polsce! Poza tym… pokażcie kogoś lepszego na to miejsce! (Olimpia Rataj-Pach, Legnica)
 • Taki teatr jest mocą sztuki, i nie wolno go demontować! (Ewelina Wyrzykowska, Piła)
 • Podpisuję gdyż to był jest i będzie mój “DOM” (Jan Kowalski, Legnica)
 • Podpisuję tę petycję, ponieważ uważam, że legnicki teatr z obecnym dyrektorem to placówka kulturalna na najwyższym poziomie. Zdaję sobie sprawę, że łatwo zaprzepaścić taki dorobek i bardzo trudno zbudować tak cudowny zespół. (Renata Czurczak, Rzeszów)
 • Proszę Państwa, Ten człowiek Jacek Głomb jest wieloletnim dyrektorem teatru legnickiego , naszej dumy narodowej. Proszę nie zaprzepaście tego. (Mariola Michalska, Legnica)
 • Bardzo cenię niezwykły charakter Teatru im.Modrzejewskiej w Legnicy łączący wysoki poziom artystyczny, otwartość na młodych, nieznanych twórców oraz społeczny wymiar działaności Teatru w moim mieście rodzinnym, Legnicy. (Joanna Klass, Warszawa)
 • Ponieważ ten Teatr jest wspaniały! (Ewelina Wyszyńska, Jelenia Góra)
 • Podpisuję ponieważ to jest “mój dyrektor”. To z nim związana jest moja przygoda z teatrem. To On pokazał mi i mojej Rodzinie, znajomym ten fascynujący świat. To On wciąż stara się aby takie miejsca jak Zakaczawie czy Piekary nie zostały pozostawione sobie. To pokazuje że jest nie tylko dyrektorem teatru, ale zaangażowanym obywatelem Legnicy. To tacy ludzie tworzą nasze małe społeczności, nasze małe ojczyzny. (Robert Nowak, Legnica)
 • Leży mi na sercu los polskiej kultury, a dorobek artystyczny Jacka Głomba i Teatru Modrzejewskiej z Legnicy uważam za szczególny przykład jak kultura może wchodzić, wpływać i pozytywnie zmieniać tkankę miejską. (Przemysław Błaszczak, Wrocław)
 • Jeden z najznakomitszych teatrów w Polsce. Po zdewastowaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu, to najlepszy teatr w województwie dolnośląskim. Nie można pozwolić na jego rozkład! (Ewelina Zathey, Wrocław)
 • Sprzeciwiam się ingerencji polityków w wolność sztuki. Kolejny teatr, który może być zniszczony przez PiS, tylko dlatego, że jest nie po linii jedynie słusznej partii. (Artur Barciś, Warszawa)

FOT. KAROL BUDREWICZ (zdjęcie ze spektaklu “III Furie” w reż. Marcina Libera)

    Drukuj       Email

10 komentarze

 1. lustrator pisze:

  no co tam czlowieku europejski, nie potrafisz wydukac dwoch wyrazow, zrodła twojej mondrosci?

 2. lustrator pisze:

  ale ze nie sadze zebys sie z tym uporał sam to napisz przynajmniej co nalezy czytac i sluchac zeby byc tak mondrym jak ty.

 3. lustrator pisze:

  przyklady przyklady ksiezulku.Bo nie ma nic pienkniejszego od pieprzenia bez sensu bez konsekwencji i odpowiedzialnosci.

 4. Ksiądz Busoni pisze:

  Przyznam szczerze, że śmiech mnie ogarnia po tym artykule. Znam bardzo dobre ,,prawość’’ lokalnych kodomitów i pisowców. Bezpardonowa walka dwóch łajdackich formacji o rząd dusz powoduje szeroki uśmiech na mojej twarzy. Artykuł Kanikowskiego jest tak samo obiektywny jak relacje TVP. Brawo, Piotrze- osiągnąłeś pełnię współczesnego dziennikarstwa polskiego. Mam nadzieję, że jesteś z siebie dumny. Bo cóż jest piękniejszego na tym świecie od bezkarnego kłamania i manipulowania ludźmi ?

 5. lustrator pisze:

  a wtedy konczy sie to tak>>Poważne obawy budzi więc oficjalnie już zapowiedziany konkurs na dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, którym od 26 lat kieruje z sukcesami Jacek Głomb. Teatr podlega władzom województwa dolnośląskiego, którym PiS współrządzi z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Głomb – działacz KOD, w 2011 kandydat na senatora z list PO – nie będzie miał raczej szans na reelekcję, a kto wie, jakiego „pełniącego obowiązki” może wyciągnąć z kapelusza lokalna władza, być może zainspirowana dodatkowo przez centralę.

  Koszty takiego psucia instytucji polska kultura będzie ponosić przez lata. Już wcześniej szereg wątpliwości co do konkursów dyrektorskich sprawiał, że poważniejsi i co bardziej cenieni artyści przystępowali do nich bardzo niechętnie, albo wcale. Teraz będzie o to jeszcze trudniej. Jak mówił grany przez Chorosińskiego piłkarz w sukience – w metaforycznej scenie o Polsce z „Tęczowej Trybuny”: „bo mecz był przecież kupiony”.

  PiS, jak słyszy słowo “kultura”, odbezpiecza rewolwer strzelający gównem…

  ja_europejczyk21.09.2020, 14:02
  A po cholerę suterenowi teatr, przecież wystarczy Zenek w każdym powiecie.

  A tak trochę poważniej, czy ktoś widział kiedyś Kaczyńskiego w teatrze na regularnym przedstawieniu a nie akademii ku czci? O innych pisdzielców nawet nie będę pytał.

  nikanor21.09.2020, 13:40
  Teatry, jako instytucje przyciągające wyłącznie gorszy sort, siejące miazmat i relatywizm moralny, podzielą los Programu III PR. Tałatajstwo aktorskie i dziennikarskie się wywali, zostanie tylko słuszny dyrektor z rodziną i dofinansowanie z Mannisterstwa Dziewictwa Narodowego. Widzowie, słuchacze itp. są zbędni. Niech idą oglądać swoich gejów na jutubie. Dopóki się im jutuba nie ocenzuruje.

 6. lustrator pisze:

  a ze idzie czas idiotow to rowniez czas nieuków>>>>

 7. lustrator pisze:

  a jak to sie da zalatwic na cacy zeby byli po naszemu>>>onkurs staje się więc formalnością, urzędniczym rytuałem rozpisanym po to, żeby nikogo nie wyłonić. Ponieważ nie da się uzbierać pięciu głosów „za” kimkolwiek, konkurs pozostaje nierozstrzygnięty. A wtedy samorząd powołuje zupełnie dowolnie „pełniącego obowiązki dyrektora” – na okres, na początek, jednego sezonu. Nie musi być to człowiek, który stawał wcześniej do konkursu; nie musi też w zasadzie spełniać żadnych wymogów, które formułuje się przy konkursach – jak wykształcenie czy doświadczenie. W taki właśnie sposób dyrektorem w Lublinie został Redbad Klynstra, wyciągnięty z kapelusza przez władze woj. lubelskiego 1

 8. DO LUSTRATOR> Dziękuję. Link naprawiłem. Teraz wyświetla się poprawnie.

 9. lustrator pisze:

  pod punktem Tutaj niestety wyswietla sie to>Error 404 – Not Found. The page you were looking for does not exist. Try searching below…

 10. lustrator pisze:

  nie sadze znajac opinie pewnych idiotow miejscowych zeby to mialo jakie znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wykres

60 nowych zakażeń w Legnicy. W powiatach też źle

Read More →