Starostwo1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Nadciaga gorączka złota. Mistrzostwa świata w Złotoryi

Przez   /   05/08/2022  /   No Comments

W dniach 14 – 20 sierpnia Złotoryja będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota. Od wielu miesięcy miasto szykuje się na to wyjątkowe wydarzenie, m.in. budując nad swoim zalewem Złotą Arenę z płuczniami. Do zawodów zgłosiło się już prawie 250 płukaczy z trzech kontynentów. Mistrzostwom towarzyszy mnóstwo atrakcji – m.in. koncerty gwiazd. W Złotoryi wystąpią m.in. Cleo, Captain Jack, Danzel, Myslovitz i Budka Suflera.

Na liście startowej mistrzostw, poza Polakami, są reprezentanci Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Są wśród nich i profesjonaliści, i amatorzy, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. W głównej konkurencji wszystkich czeka to samo zadanie: odnalezienie drobin złota, maleńkich jak główka od szpilki, w wiadrze żwiru. Najszybsi wygrywają. Ale liczy się też uważność, bo za każdą zgubiony płatek złota sędziowie doliczają punkty karne.

Przy płukaniu zawodnicy wykorzystują prawa fizyki. Na miskę ze żwirem nabierają wodę i wykonują serie okrężnych ruchów, aby cięższe od reszty drobin złoto opadło na dno. Potem ostrożnie spłukują nadmiar piasku aż do momentu, gdy na dnie miski zobaczą błyszczące płatki. Najlepszym na przekłukanie wiadra żwiru wystarczy kilkadziesiąt sekund.

Kwalifikacje mistrzostw świata będą rozgrywane nad złotoryjskim zalewem 15, 16 i 17 sierpnia (poniedziałek, wtorek, środa). W czwartek 18 sierpnia zaplanowano ćwierćfinały, w piątek 19 sierpnia półfinały a w niedzielę 20 sierpnia najlepsi z najlepszych zetrą się w finale o tytuł mistrza świata. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom, ale też do udziału w rywalizacji amatorów oraz konkurencjach nieformalnych, przybierających formę zabawy.

Złotoryja była już gospodarzem mistrzostw świata w roku 2000 i 2011. Po raz trzeci będzie gościć u siebie elitę płukaczy z Europy i innych kontynentów. Za stronę sportową odpowiada Polskie Bractwo Kopaczy Złota.

Władze Złotoryi przygotowały bogaty program atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych. W niedzielę 14 sierpnia o godz. 17.30 przez miasto przejdzie korowód złotoryjan przebranych w historyczne stroje i płukaczy. Na godz. 18 zaplanowano oficjalną ceremonię otwarcia Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota. Od poniedziałku (15 sierpnia) cała rywalizacja sportowa przeniesie się na Złotą Arenę (zalew), a w Rynku i przyległych uliczkach odbywać się będą koncerty, kiermasze, pokazy, widowiska, warsztaty i animacje dla dzieci. Zagrają: niemiecka gwiazda sceny eurodance Captain Jack (14 sierpnia), coverband Cztery Szmery wykonujący utwory AC/DC oraz popowa wokalistka Cleo (15 sierpnia), złotoryjska kapela rockowa Radcurie (16 sierpnia), zespół instrumentalny Karkonoskiej Filharmonii Kameralnej w Jeleniej Górze (17 sierpnia), reggae`owy Mesajah (18 sierpnia), Danzel z Belgii i poprockowa grupa Myslovitz (19 sierpnia) oraz legendarna Budka Suflera (20 sierpnia). Miasto zaprasza też dzieci i dorosłych na bezpłatne wycieczki geobusem po atrakcjach Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.  Szczegółowy wykaz atrakcji na plakacie pod tekstem.

Nad złotoryjskim zalewem trwają ostatnie prace przy Złotej Arenie. Gotowe są już dwa ciągi płuczni. Układana jest trawa z rolek. Przy brzegu Kaczawy powstaje parking dla samochodów. Działa kawiarnia w pałacyku oraz park linowy Meander w lesie porastającym brzeg akwenu. Kąpielisko pozostaje nieczyne, choć po remoncie przepustu napuszczono już wody do zalewu.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

crash-test-1620608_1280

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Read More →