Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Międzynarodowa konferencja o prawach dzieci w Witelonce

Przez   /   20/11/2023  /   No Comments

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa jest jedyną w Polsce Uczelnią wyższą, w której działa Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Ponieważ obchodzi 10 – lecie, Zarząd Główny TPD uhonorował Koło sztandarem, którego uroczyste nadanie odbędzie się w poniedziałek (20.11), podczas organizowanej w Witelonce międzynarodowej konferencji naukowej, poświęconej prawom dzieci. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie.

VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa, poświęcona prawom dzieci, odbędzie się w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w poniedziałek oraz wtorek (20 i 21.11). Jej tytuł to: „Społeczno – prawne aspekty opieki i wychowania w XXI wieku. Wyzwania, zagrożenia, nadzieje”. W konferencji wezmą udział zajmujący się prawami dzieci naukowcy z Polski, Niemiec, Ukrainy.
Obszerne fragmenty konferencji będzie można śledzić na żywo w internecie – w tym m.in. zaplanowaną na poniedziałek (20.11), na godz. 13.30, uroczystość nadania sztandaru uczelnianemu Kołu TPD przez Zarząd Główny organizacji. Zachęcamy do oglądania bezpośredniej transmisji z tego wydarzenia oraz do śledzenia ciekawych prelekcji konferencji. Link do streamingu znajdziecie na facebookowym profilu Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Cały program i szczegóły konferencji dostępne są tu: https://vimkn2023.collegiumwitelona.pl/
- Panele dyskusyjne i prelekcje zaplanowaliśmy tak, aby były jak najbardziej zróżnicowane i dotyczyły wielu aspektów związanych z prawami dzieci. Będą więc dotykały zarówno tak trudnych zagadnień, jak np. przemoc czy wynikające z różnych sytuacji zaburzenia zachowań dzieci. Ale będziemy też rozmawiać o dobrych działaniach na rzecz najmłodszych, czyli m.in. realizowanych przez wiele instytucji i organizacji, także przez naszą Uczelnię, projektach i programach, które niosą dzieciom wsparcie i pomoc, pozwalają cieszyć się dzieciństwem – mówi dr Beata Skwarek z Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, odpowiedzialna za organizację Konferencji.

Ponieważ dobro dzieci jest priorytetowe dla Collegium Witelona, które kształci m.in. przyszłych pedagogów i psychologów, poza wieloma, stale realizowanymi formami pomocy najmłodszym, Uczelnia zdecydowała się 10 lat temu – jako pierwsza w Polsce – na powołanie w swoich strukturach Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
- Do dziś Collegium Witelona jest jedyną Uczelnią wyższą w kraju, w której działa wspierające najmłodszych Koło TPD. To właśnie z okazji tego jubileuszu, Zarząd Główny TPD postanowił nadać Kołu sztandar, którego przekazanie odbędzie się 20 listopada, podczas konferencji poświęconej prawom dzieci – mówi Monika Kamieniecka, opiekunka Koła TPD w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Dodaje: – Uczelniane Koło TPD działa bardzo prężnie, zrzesza zarówno studentów, jak i kadrę Collegium Witelona. Organizujemy wiele zbiórek, imprez, festynów dla dzieci. Angażują się w to nasi studenci, zajmując się np. różnymi pokazami edukacyjnymi, nauką maluchów podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej czy animacjami. Angażują się też pracownicy administracyjni Collegium Witelona, którzy bardzo nam we wszystkim pomagają. Zawsze mamy też pełne wsparcie władz Uczelni. Chcę za to wszystkim podziękować. Uczelnia wspiera też legnicki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, umożliwiając np. korzystanie z bazy lokalowej Collegium Witelona, pomagając w publikacji wydawnictw, organizacji konferencji i innych wydarzeń. W ramach współpracy z Oddziałem Okręgowym TPD, studenci Witelonki odbywają praktyki w biurze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, są wychowawcami na koloniach, piszą prace dyplomowe i magisterskie na temat tej organizacji – mówi Monika Kamieniecka.

Dodatkowo Jerzy Stefaniak, zastępca Kanclerza Uczelni, od lat pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Społecznej Rady Programowo-Doradczej TPD, wchodzi także w skład Zarządu Dolnośląskiego Oddziału TPD, gdzie wraz z wieloletnim działaczem TPD, a obecnie także pracownikiem Collegium Witelona Adamem Kobelem, wzmacniają głos uczelnianego środowiska w strukturach jednej z najstarszych organizacji pozarządowych w kraju.

Organizatorami VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Społeczno – prawne aspekty opieki i wychowania w XXI wieku. Wyzwania, zagrożenia, nadzieje”, która odbędzie się 20 i 21 listopada, są: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu, Państwowy Uniwersytet Humanistyczny w Równem, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie.
Patronat nad Konferencją objęli: Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Powiatu Legnickiego.
Projekt konferencji pod hasłem „W trosce o rozwój i bezpieczeństwo dziecka – aspekty społeczno-prawne” został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka II moduł: wsparcie konferencji naukowych”.
Zapraszamy do śledzenia na żywo w internecie transmisji z tego wyjątkowego, skierowanego na dobro dzieci wydarzenia.

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →