AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Dwie wystawy malarstwa w legnickiej Galerii Sztuki

Przez   /   17/01/2023  /   No Comments

Nowy rok Galeria Sztuki w Legnicy rozpocznie ze zdwojoną energią. Zdwojoną niemal dosłownie, za sprawą malarskiego duetu braci bliźniaków – Adama i Witolda Adamczyków, absolwentów ASP w Łodzi. A dzień później odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Bzdęgi. 

Rozpoczynająca się 19 stycznia o godz.18.00 wystawa „Autoportret wewnętrzny” jest artystyczną analizą „podobieństw i różnic”, wtajemniczeniem w zawiłości bliźniaczej egzystencji nacechowanej nieustannym napięciem między tym, co identyczne a tym, co indywidualne. Tym co „takie samo” i różne.

Zagadnienia, wobec których stajemy widząc pary bliźniaków, Adamczykowie eksponują w abstrakcyjnych formach tworzonych nierzadko razem. Stawiają widza i siebie samych wewnątrz specyficznych procesów malarskich. Linie, abstrakcyjne formy i wybrane kolory stają się narzędziami szukania własnej odrębności w genetycznej wspólnocie.

Malarstwo Adamczyków, prezentowane w Galerii Sztuki jest także specyficznym eksperymentem psychologicznym badającym „bliźniacze problemy”. Jak to jest być bliźniakiem? Widzieć siebie w innym? Żyć razem i – więcej jeszcze – tworzyć razem? Takie i inne pytania będzie można zadać autorom wystawy w czasie spotkania po wernisażu, które odbędzie się o godzinie 19.00 w Galerii Sztuki przy Placu Katedralnym.

Dzień później, 20 stycznia o godzinie 19.00, w Galerii Ring odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Bzdęgi. Jej tytuł – „Hyperborea” – jawi się w tych trudnych czasach jak zaklinanie rzeczywistości.

Malarskie odwołanie Bzdęgi do mitycznej, greckiej krainy szczęścia owocuje wizualnym melanżem intensywnych barw, które artysta wpisał w nacechowane silną symboliką figury geometryczne – krzyże, koła, kwadraty. Obrazy Bzdęgi są jak fotografie z podróży. Podróży istotnej – kto bowiem (szczególnie dzisiaj) nie pragnie, choć na chwilę, zostać radosnym Hyperborejczykiem?

Przekaz malarski absolwenta Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie wzmocniony zostanie materiałem instrumentalnym grupy Strefa Niskich Ciśnień prezentowanym po wernisażu o godzinie 20.00 w Cafe Modjeska. Strefa Niskich Ciśnień to projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka (klarnet basowy, shruti box, elektronika), Mariusza Kupczyka (gitara basowa), Tomasza Dzikowskiego (gitara) oraz Michała Dolnego (perkusja). Doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach teatralnych wpłynęły na styl zespołu, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter. Promowana obecnie płyta „Hyperborea” to bezpośrednie odniesienie do malarstwa Bzdęgi. Klimatem przywołuje kontemplacyjną balladę „Echoes” Pink Floydów z 1971 r., zanurzona jest zarazem w micie o pragnieniu szczęścia i jego pułapkach… Hyperborea bowiem to także skały, z których (zbyt?) szczęśliwi mieszkańcy rzucali się w morze.

19.01.2023. czwartek, godz. 18.00, Galeria Sztuki – wernisaż wystawy Adama i Witolda Adamczyków „Autoportret wewnętrzny”, 19.01.2023. czwartek, godz. 19.00 spotkanie z artystami

20.01.2023 piątek, godz. 19.00 , Galeria Ring – wernisaż wystawy Tomasza Bzdęgi „Hyperborea”
20.01.2023 piątek, godz. 20.00 Cafe Modjeska, Strefa Niskich Ciśnień performans – promocja płyty „Hyperborea”

Źródło (tekst, zdjęcia): Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 404 dni temu dnia 17/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 17, 2023 @ 12:25 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Adam Włodarczyk_resize

Galeria Sztuki w Legnicy zapowiada kulturalny marzec

Read More →