Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Legniccy seniorzy pokochali ceramikę

Przez   /   31/12/2012  /   No Comments

Minął pierwszy z trzech kwartałów projektu KULTURA DOJRZAŁOŚCI, który prowadzi w Legnicy Fundacja Sztuka dla Ludzi. Niemal trzydziestoosobowa grupa osób po 60. r. ż. odbyła serię spotkań warsztatowych podczas których poznała teorię i praktykę ceramiki i garncarstwa oraz grafiki.

Dwa razy w tygodniu seniorzy stworzyli własne prace ? figurki i wisiorki, miski, doniczki, spodki, dzbanki, które sami formowali na kole garncarskim bądź wlewali do form, a potem kolorowali lub zdobili wzorami. W trakcie ośmiu warsztatów graficznych powstały z kolei obrazki kartki świąteczne oraz autorskie torby i koszulki z nadrukami. W roku 2013 dojdą kolejne zajęcia: malarstwo i kolaż, domowy dizajn z elementami recyklingu, fotografia cyfrowa, rysunek, filcowanie. KULTURZE DOJRZAŁOŚCI partneruje Galeria Sztuki i to właśnie w należącej do niej Otwartej Pracowni Sztuki odbywają się wszystkie warsztaty. Seniorzy cyklicznie goszczą także na ekspozycjach w przestrzeniach wystawienniczych Galerii, gdzie oprowadzają ich jej pracownicy. 

Zajęcia z ceramiki to świetny trening dla naszych rąk, czynności manualne pełnią w tym wieku rolę terapeutyczną ? zauważają bywalcy warsztatów. Terapeutyczna jest także atmosfera ? nie tylko uczymy się, tworzymy, dowartościowujemy, ale przede wszystkim poznajemy ludzi, otwieramy się, no i świetnie się bawimy ? przyznają. Okazją do rozrywki są nie tylko zajęcia, ale również wyjazdy, które zaplanowali organizatorzy. Pierwszy z nich ? do Wrocławia ? odbył się dwa tygodnie temu. Wycieczkowicze odwiedzili tamtejsze wystawy i filharmonię. Wiosną będzie kolejna okazja do plenerowej integracji i twórczości, w planach jest grupowy wyjazd do Michałowa k. Jeleniej Góry, gdzie młodzi duchem warsztatowicze będą tworzyć i zwiedzać okolice. Za wyjazd, noclegi i wyżywienie seniorzy nie zapłacą ani złotówki. Podobnie jak za uczestnictwo w całym projekcie (dofinansowanym ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). Nie dziwi więc, że zabrakło wolnych miejsc.  

Od pierwszych dni rekrutacji mamy nadkomplet i stałe zainteresowanie kolejnych chętnych, co pokazuje, że pewna dostrzegalna społeczna apatia seniorów to niekoniecznie problem bierności i ?niechcenia? starszych ludzi, ale może raczej braku oferty skrojonej specjalnie dla nich ? mówi Justyna Teodorczyk z Galerii Sztuki, która wolontariacko pomaga przy projekcie. I dodaje ? To uświadomiło nam jednocześnie, że ?wychowywanie? przyszłej publiczności naszych wystaw nie oznacza wyłącznie pracy z dziećmi czy młodzieżą, której poświęcamy tyle starań.

 

Z kolei pomysłodawcy projektu zwracają uwagę na entuzjazm seniorów, którego młodsi mogą im tylko pozazdrościć. To czysta przyjemność i wielka satysfakcja móc patrzeć jak nasi podopieczni chłoną nowe umiejętności i jak otwarci są na kolejne wyzwania ? mówi Dagmara Angier-Sroka, wiceprezes Fundacji. Nie zrażają ich ani napotkane trudności na zajęciach, ani pewna dostrzegalna na początku bariera podczas zwiedzania wystaw. W kontakcie ze sztuką współczesną zwykle wyczuwa ją większość ludzi obcujących z nią sporadycznie. Lecz sadząc po tym, jak szybko seniorzy zyskują pewność siebie podczas zajęć, można wnioskować, że wkrótce też będą za pan brat z nowoczesnym malarstwem. 

  

KULTURA DOJRZAŁOŚCI zakończy się 30 czerwca 2013 r. zbiorową wystawą prac uczestników akcji, powstałych podczas spotkań warsztatowych. Wtedy też odbędzie się ?old school party? czyli przyjęcie, którym seniorzy podsumują swa dziewięciomiesięczną przygodę ze sztuką.   

/Tekst i zdjęcia: Fundacja Sztuka Dla Ludzi/

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3048 dni temu dnia 31/12/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 31, 2012 @ 9:46 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

710 DW KEDYW

Święto harcerzy 710 Drużyny Wędrowniczej “Kedyw”

Read More →