wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

“Wieczni studenci” wrócili z Wrocławia

Przez   /   18/12/2012  /   No Comments

W niedzielę 16-go grudnia grupa legnickich seniorów spędziła pełen atrakcji artystycznych dzień we Wrocławiu. Wyjazd to kolejny ? po cyklu warsztatów z ceramiki, garncarstwa i grafiki ? punkt programu Kultura Dojrzałości, który realizowany jest od początku jesieni przez Fundację Sztuka dla Ludzi w partnerstwie z Galerią Sztuki. Przed uczestnikami jeszcze kolejne zajęcia ze sztuką, kilkudniowy plener oraz wystawa ich prac połączona z przyjęciem.

 

Sześćdziesięciolatkowie odwiedzili Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe oraz Filharmonię. Bitwa pod Racławicami pędzla Jana Styki i Wojciecha Kossaka  zrobiła na grupie ogromne wrażenie, choć większość z nich była tu już wcześniej. Dla wielu jednak była to pierwsza  wizyta w muzeum i na koncercie symfonicznym. W filharmonii seniorzy z podziwem przyglądali się żywiołowym ruchom dyrygenta Giovanniego Antoniniego i chłonęli niepowtarzalną atmosferę wykonywanej na żywo muzyki Krausa, Mozarta i Beethovena. W muzeum, na kilku piętrach ekspozycji odkrywali z kolei malarstwo historyczne (począwszy od XVII-wiecznego) i sztukę współczesną ? płótna, rzeźby, instalacje, ceramikę. Szczególnie zainteresowała ich to ostatnia, bo od kilku tygodni sami tworzą ją podczas zajęć warsztatowych. W międzyczasie mieli też krótki spacer w Parku Słowackiego, gdzie zobaczyli pomnik ofiar Katynia i przerwę na posiłek połączoną z przechadzką po Pergoli obok Hali Stulecia.

 

Legnickich turystów urzekły zarówno wielkie nazwiska, jak i wielkie przestrzenie oraz gmachy, jednym słowem monumentalna zabytkowa architektura. Ale nie tylko to. Wszystko było przygotowane rozważnie ? komentuje pani Urszula ? dostosowane do naszego tempa, możliwości odbioru i z uszanowaniem różnych gustów ?wiecznych studentów?. Tak nazywa siebie i wszystkich ludzi w wieku emerytalnym, którzy mają w życiu czas na naukę, rozwój i nacieszenie się życiem do woli. Poza tym Państwo Bartek i Dagmara stworzyli niesamowicie ciepły nastrój, wprowadzali nas w temat, biegali za nami z termosami i ciasteczkami, dbali, byśmy się nie przemęczyli ? dodaje.    

 

To był świetny pomysł ? relacjonuje inna seniorka, pani Danuta ? tyle wrażeń, które w dodatku od razu mogliśmy skonfrontować w szerszym gronie. Ten wyjazd był dla nas wielką niespodzianką i tak udaną, że nie możemy doczekać się obiecanego na wiosnę pleneru malarskiego. Był też dużym prezentem ? uczestnicy projektu nie ponosili kosztów wyjazdu. Zwykle starsi ludzie muszą wybierać tańsze formy obcowania ze sztuką wysoką ? transmisję telewizyjną zamiast koncertu, reportaż zamiast wyjścia na wystawę, dlatego pisząc projekt uwzględniliśmy właśnie taki wyjazd ? tłumaczy Bartłomiej Sroka z Fundacji. Trafność tych słów potwierdził kolejny uczestnik wyjazdu ? pan Władysław, który podkreślał ogromne wrażenie, jakie wywarł na nim symfoniczny koncert na żywo.

 

Kolejny wyjazd zaplanowano w maju. Do tego czasu odbędzie się jeszcze szereg zajęć z malarstwa, filcowania, fotografii i dizajnu z recyklingiem. Wszystko potrwa łącznie do wakacji. Kultura Dojrzałości dofinansowana jest ze środków Rządowego Programu ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

TEKST I ZDJĘCIA: FUNDACJA SZTUKA DLA LUDZI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2833 dni temu dnia 18/12/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 18, 2012 @ 9:38 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →