Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica realizuje inwestycje na kwotę 200 mln zł!

Przez   /   23/01/2023  /   No Comments

- W Legnicy jest aktualnie realizowanych kilkanaście inwestycji na kwotę ok. 200 mln zł przy dofinansowaniu rzędu prawie 130 mln zł – poinformował prezydent Tadeusz Krzakowski. Prace toczą się równocześnie na kilku ważnych arterii drogowych, co znacznie utrudnia kierowcom poruszanie się po mieście. Zdaniem prezydenta tej kumulacji nie można było uniknąć.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową, by podkreślić skalę i wagę miejskich inwestycji. Skrótowo omówił zarówno te, które już się rozpoczęły, jak i te, na które wkrótce zostaną ogłoszone przetargi. Wspomniał również o kilku dużych zadaniach, na które miasto poszukuje pieniędzy. Priorytetem na przyszłe lata będzie np. przebudowa ul. Złotoryjskiej. Ratusz ma przygotowaną dokumentację na odcinek od ul. Ceglanej do Ronda Unii Europejskiej. Do przebudowy ma też trafić odcinek tej ulicy od granicy miasta do bramy przy Hucie Miedzi Legnica oraz fragment przy sądach, od ul. Gwarnej do przejścia podziemnego.

W połowie 2023 r. zakończy się przebudowa ul. Sikorskiego (wartość inwestycji 12,6 mln zł, w tym 3,9 mln zł dofinansowania z Funduszu Rozwoju Dróg).

W tym roku gotowy będzie ponadto fragment zbiorczej drogi południowej od ronda na ul. Myrka do ronda na ul. Radosnej z przejściem do ronda w al. Piłsudskiego.

- Następnym etapem tej inwestycji będzie budowa wiaduktu kolejowego nad torami w kierunku ul. Sudeckiej, co wraz z odcinkiem ul. Okrężnej od ul. Rzeczypospolitej do ul. Radosnej zostanie zrealizowane w roku 2024. Na bieżący rok planowane jest za to oddania do użytkowania ul. Sudeckiej od ronda Dywizjonu 303 do ronda na skrzyżowaniu ul. Koskowickiej i Sudeckiej – informuje prezydent Tadeusz Krzakowski.

Zbiorcza droga południowa (III etap) ma kosztować 93,4 mln zł.

Za 29,4 mln zł miasto przebudowuje pl. Słowiański (dofinansowanie: 23,7 mln zł z Polskiego Ładu)., co – jak podkreśla prezydent – nie tylko przywróci estetyczny wygląd temu fragmentowi Legnicy, ale też skomunikuje centrum poprzez ul. Mickiewicza i Oświęcimską ze zbiorczą drogą południową. Plac Słowiański ma być gotowy do użytkowania jesienią br.

W I kwartale br zakończy się termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Budowlanych (wartość inwestycji: 7 mln zł; dofinansowanie: 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego).

W maju lub czerwcu ekipa budowlana zejdzie z budowy Domu Opieki nad Matką i Dzieckiem (wartość inwestycji: 8,7 mln zł; dofinansowanie: 1 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). Po wyposażeniu placówki, w IV kwartale będzie można w nim zakwaterować pierwszych lokatorów.

Trwa termomodernizacja obiektów przychodni przy ul. Tatrzańskiej i Biegunowej (wartość inwestycji 2,6 mln zł) oraz budowa nowego energooszczędnego oświetlenia drogowego na osiedlu Sienkiewicza (wartość inwestycji: 4,3 mln zł; dofinansowanie: 2,6 mln zł z RPO Województwa Dolnośląskiego).

- Planowane są prace związane z wymianą oświetlenia na Tarninowie – zapowiada prezydent Legnicy.

Najpóźniej w czwartym kwartale 2023 r. zakończy się przebudowa basenu Bąbelek. Jego stan techniczny po 28 latach użytkowania stwarzał zagrożenie wyłączeniem z użytkowania. Wartość inwestycji: 17,8 mln zł; dofinansowanie 6,9 mln zł – dotacja celowa z budżetu państwa).

- Przygotowujemy przebudowę ul. Limanowskiego od ul. Kartuskiej do ul. Czarneckiego i Kamiennej. Środki na ten cel są zabezpieczone z Polskiego Ładu. Niebawem będziemy ogłaszać przetarg – informuje Tadeusz Krzakowski. – Ponadto ruszamy z rozbudową układu komunikacyjnego na lotnisku oraz z budową łącznika ul. Marynarskiej i ul. Żołnierskiej.

W ramach modernizacji infrastruktury sportowej zaplanowano:  budowę kompleksu boisk zewnętrznych przy II Liceum Ogólnokształcącym, modernizację boiska treningowego o sztucznej nawierzchni z infrastrukturą lekkoatletyczną przy stadionie w parku oraz budowę boiska z nawierzchnią syntetyczną przy Zespole Szkół Budowlanych. Wartość inwestycji: 17,5 mln zł; dofinansowanie: 15,8 mln zł z Polskiego Ładu).

Planowana jest przebudowa byłej bursy przy ul. Żółkiewskiego na potrzeby społeczne. W pierwszej kolejności korzystać z niej będą uchodźcy z Ukrainy. Koszt 3 451 075 pokryje z całości RPO Województwa Dolnośląskiego.

Ze względu na inwestycje przy ważnych drogach, bardzo trudno się obecnie przemieszczać samochodem po Legnicy. Kierowcy w czterech rejonach miasta mogą natknąć się na roboty drogowe: objazdy, korki, zwężenia jezdni.  Według prezydenta Tadeusza Krzakowskiego niemożliwe było rozłożenie tych inwestycji w czasie, gdyż rząd skumulował konkursy na ich dofinansowanie. Konieczne zmiany w organizacji ruchu zostały zaakceptowane przez Wydział Ruchu Drogowego Urzędu Miasta w Legnicy oraz policję.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-1228627_1920

Ginekolog z Legnicy rozmnażał swoje pacjentki

Read More →