Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica. Nauczyciele i uczniowie wrócili do szkół

Przez   /   02/09/2019  /   No Comments

Miejska inauguracja nowego roku szkolnego 2019-2020 odbyła się 2 września w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Przybyły delegacje i poczty sztandarowe kilkudziesięciu legnickich placówek oświatowych, uczniowie, rodzice, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

W inauguracji uczestniczyli m.in.: senator Dorota Czudowska, poseł Elżbieta Stępień, prezydent Tadeusz Krzakowski, radni oraz reprezentanci środowisk kombatanckich, organizacji i stowarzyszeń.

- Cieszmy się wszyscy z tego radosnego dnia, bo dziś nasze miasto ma ważne święto – inaugurację kolejnego roku szkolnego – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – W Legnicy prawie 60 tysięcy mieszkańców: przedszkolaków, uczniów, ich rodziców, nauczycieli, administracji oświatowej związanych jest z edukacją. To wielka oświatowa rodzina i niezwykle istotna sfera życia naszego miasta. W tegorocznym budżecie na funkcjonowanie i rozwój oświaty i zaplanowaliśmy prawie 224 miliony złotych, czyli blisko 40 procent całego budżetu. Subwencja oświatowa wynosi w tym ok. 128 milionów.

Nowy rok szkolny prezydent nazwał zupełnie innym od poprzednich. Do szkół średnich musieli bowiem trafić absolwenci wygaszanych dotychczasowych gimnazjów oraz uczniowie kończący szkoły podstawowe. – Dzięki wielomiesięcznym, trudnym przygotowaniom i poważnym nakładom finansowym oraz ścisłej współpracy z dyrektorami szkół, udało się nam zapewnić w Legnicy znacznie większą liczbę miejsc, niż wynikało to z potrzeb absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych – powiedział. – Stworzyliśmy w mieście warunki kadrowe, lokalowe i organizacyjne, które pozwalały przyjąć wszystkich – blisko trzy tysiące absolwentów. Podczas naboru do pierwszych klas szkół średnich trafiło 2800 uczniów. Są jeszcze wolne miejsca. Prawie 40 proc. uczniów pochodzi z sąsiednich gmin, a Legnica jest nowoczesnym, edukacyjnym centrum dla subregionu – dodał Tadeusz Krzakowski.

W Legnicy już od wielu lat inauguracja roku szkolnego jest okazją do szczególnego nagrodzenia i uhonorowania uczniów wszystkich poziomów szkół, którzy wyróżniają się osiągnięciami naukowymi (z wiedzy ogólnej i technicznej), a także artystycznymi i sportowymi. Uczniowie osiągający najlepsze wyniki zostają laureatami stypendiów i nagród Prezydenta Miasta.

Jednorazowe stypendia na nowy rok szkolny 2019/2020 podczas miejskiej inauguracji otrzymało w Legnicy 133 uczniów. Miasto przeznaczyło na nie ponad 84 tys. zł. Prymusi ze szkół podstawowych są wyróżnieni stypendiami po 500 zł, gimnazjaliści – po 600 zł, zaś uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – po 700 zł.

Drugiego września w 44 publicznych oraz w 67 niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych rozległ się pierwszy dzwonek. Prawie dwudziestodwutysięczna grupa dzieci, młodzieży i słuchaczy dorosłych rozpoczęła edukację. Nauczaniem, opieką, kształtowaniem postaw i bezpieczeństwem zajmować się będzie ponad 1650 nauczycieli, wychowawców i pedagogów, wspieranych przez ponad 780 pracowników administracji i obsługi.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Prezydent apeluje o szeroki udział w wyborach

W niedzielę wybory. Prezydent Legnicy apeluje o frekwencję

Read More →