Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Modrzejewska by Legnica”. Trzy dni zabawy z patronką

Przez   /   02/09/2019  /   No Comments

Premiera HuRabanowego pieśniodramatu do wierszy Anny Podczaszy, szalona potańcówka z Tęgimi Chłopami, znakomity monodram Krystyny Jandy… Nowy sezon teatralny w Legnicy rozpocznie się z przytupem, od trzydniowego święta “Modrzejewska by Legnica” (13-15 września), w 20. rocznicę nadania legnickiemu teatrowi imienia Heleny Modrzejewskiej. 

We wrześniu 1999 roku teatr w Legnicy wziął sobie za patronkę wybitną XIX-wieczną aktorkę Helenę Modrzejewską. W dwudziestą rocznicę chrzcin Teatr Modrzejewskiej i Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny zapraszają legniczan do świętowania tego jubileuszu.

Program imprezy pod hasłem “Modrzejewska by Legnica” rozpisano na trzy dni. Większość wydarzeń jest bezpłatna.

Pierwszy dzień – piątek 13 września – to Dzień Widza. O godz, 17.30 widzowie i ludzie Teatru Modrzejewskiej spotkają się w Art Cafe Modjeska na premierze filmu, który specjalnie na jubileusz przygotowuje Karol Budrewicz. Karol Budrewicz poprosił kilkadziesiąt osób o odpowiedź na pytanie: “Co Teatr Modrzejewskiej zmienił w twoim życiu?”. Z odpowiedzi montuje film, który będzie punktem wyjścia do dyskusji. Po seansie poprowadzi ją Maria Zajączkowska. Wstęp wolny.

O godz. 20 na Scenie na Nowym Świecie odbędzie się premiera spektaklu muzycznego “Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej”. Na przedstawienie złożą się wiersze wybitnej legnickiej poetki Anny Podczaszy i łamiąca konwencje, łącząca ogień z wodą muzyka żeńskiego trio HuRaban. Bilety: 50 zł.

Dzień drugi – sobota 14 września – będzie Dniem Aktora. Aktorzy Teatru Modrzejewskiej z Legnicy i Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa spotkają się w Art Cafe Modjeska na dyskusji o roli aktora we współczesnym teatrze. Do moderowania tej rozmowy organizatorzy zaprosili profesora Emila Orzechowskiego, prezesa Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. Profesor Orzechowski będzie wychodził od faktów i anegdot z życia Heleny Modrzejewskiej i wspólnie z aktorami szukał dla nich współczesnych odniesień. Zapowiada się pasjonująca rozmowa – ciekawych zapraszamy od godz. 15 do teatralnej Art Cafe Modjeska. Wstęp wolny.

O godz. 20.30 na Scenie Gadzickiego odbędzie się teatralizowana kostiumowa potańcówka, którą poprowadzi folkowa kapela Tęgie Chłopy. Tęgie Chłopy grają tradycyjną muzykę taneczną Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązują do kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Czy klarnet, trąbki, tuby, skrzypce, bębny  poderwą do tańca publiczność w Legnicy? Na pewno. Obowiązują bilety (50 zł) i zaproszenia.

Trzeci dzień – niedziela 15 września – to Dzień Wędrówki. Zacznie się o godz. 15 spacerem po przestrzeniach, które Teatr Modrzejewskiej wykorzystywał w swojej 20-letniej pracy.

- Jedne jak np. Nowy Świat wciąż istnieją. Innych jak np. Kina Kolejarz, już nie ma. Chcemy przywołać pamięć o tych miejscach – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Dla uczestników spaceru teatr zamówi autobus, bo jednym z przystanków będzie dawna Scena na Piekarach, gdzie przed laty grano niezapomniane “Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.  Udział w spacerze jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych obowiązują wcześniejsze zapisy. Spacerowicze powinni się wcześniej zgłosić do kasy Teatru Modrzejewskiej.

O godz. 19 na Scenie Gadzieckiego wystąpi Krystyna Janda z monodramem “Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer. To poruszający spektakl oparty na wspomnieniach kobiety wypędzonej z Polski w wyniku wydarzeń marcowych w 1968 roku. Popis aktorskiej maestrii, ale przede wszystkim niezapomniana ludzka opowieść o rozdartej tożsamości. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z artystką, m.in o postaci Heleny Modrzejewskiej, którą Janda kreowała w serialu Jana Łomnickiego. Spotkanie poprowadzi Jacek Głomb. Bilety: 80 zł.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

FILM  YOUTUBE.PL/ HURABAN, YOUTUBE.PL/muzykazakorzeniona

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5394069_1920

4 nowe zachorowania na COVID w Legnicy i powiecie

Read More →