PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokurator spotkał się z księżmi. Temat: pedofilia

Przez   /   02/09/2019  /   No Comments

Zgodnie z zapowiedziami legnickiego biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. w Legnicy oraz Jeleniej Górze odbyły się spotkania dla księży poświęcone ochronie dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi.  Szkolenie prowadzili prokurator Tomasz Czułowski z Jeleniej Góry oraz o. Adam Żak,  koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony nieletnich, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

B

iskup zapowiadał je przed wakacjami, gdy prezentował dziennikarzom swoje wytyczne w kwestii ochrony dzieci i młodzieży. Wszyscy księża diecezji legnickiej zostali zobowiązani do udziału w szkoleniu. Wiążę się ono z wydaniem certyfikatów, bez których nie będzie już możliwa praca z dziećmi.

– Poprzez takie szkolenie chcemy nakłuwać naszą świadomość – mówił ks. Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, którego biskup Zbigniew Kiernikowski uczynił swoim pełnomocnikiem ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Świadomość “nakłuwał” przede wszystkim prokurator Człukowski. Szczegółowo omówił zapisy z Kodeksu karnego dotyczące ścigania przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Ta praktyczna wiedza ma zapobiec sytuacjom, które z punktu widzenia prawa mogłyby zostać odebrane jako nadużycie.

O. Adam Żaka zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Kościół nauczył się m.in., że dla prewencji i ścigania przestępstw popełnionych przez duchownych niezbędna jest współpraca z państwowymi instytucjami, które mają w tym zakresie o wiele szersze uprawnienia.

Wytyczne biskupa w sprawie kwestii ochrony dzieci i młodzieży w  diecezji legnickiej można znaleźć na stronie www.diecezja.legnicka.pl.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 347 dni temu dnia 02/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 2, 2019 @ 3:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_1472_2,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Przy ul. Stromej powstaje park wodny Aquafun

Read More →